Şekeri Hayatımızdan Nasıl Çıkarırız?

Şekerin zararlarını bilmeyenimiz yoktur, ama yine de anlatalım: Çok fazla şeker tüketirsek kan şekerimiz düşer, düşen kan şekeri enerjimizi düşürür, enerjimiz düşünce içimizden hiç bir şey yapmak gelmez… Sadece bu mu? Dişlerimizi çürüten şeker, içeriğindeki yüksek kalori dolayısı ile kilo almamıza sebebiyet verir. Kanserojen etkisi bulunan şekeri çocuklarımız tükettiklerinde, alkol etkisi yapan bu zararlı madde dolayısı ile bağımlı hale gelebilirler. Kalori değeri de yüksek olan şeker, tüketildiğinde kilo alımına zemin hazırlamaktadır… E peki bu kadar zararı bulunan şekeri hayattan çıkarmak en doğrusu değil mi? Pek çoğunuz az şeker tükettiğini, çayına, kahvesine zaten az şeker koyduğunu… o kadarcık şekere de zaten vücudun ihtiyacı olduğunu söylüyor, ama yanılıyorsunuz… Bu bahanelerin arkasına sığınmak yerine, şekeri hayatımdan nasıl çıkarırım, şekeri hayatımızdan nasıl çıkarırız gibi soruların yanıtlarını öğrenip, pratikte uygulamaya çalışırsanız, kendinize büyük iyilik yaparsınız…


Şekeri Hayatımızdan Nasıl Çıkarırız?
Şekeri Hayatımdan Nasıl Çıkarırım?

• Marketlerde alışveriş yaparken, şekeri hayattan çıkarmak adına, öncelikle etiket oluşturmayı alışkanlık haline getirmelisiniz. İçeriğinde “oz” ile biten ne kadar çok madde varsa, yiyeceğin içeriğinde o kadar çok şeker var demektir. Glukoz, fruktoz, laktoz, sakkaroz… şeker demektir; ve bu içeriğe sahip yiyecek, içecekleri almamalısınız.

• Eğer şekeri çok seviyorsanız, şekeri hayatınızdan çıkarmak sizin için zor olabilir. Ama, bunu birden değil de, yavaş yavaş yaparsanız, işinizin daha kolay olacağını belirtmeliyiz.

• Şekeri hayatınızdan birden çıkartmayı düşünüyorsanız, bağırsaklarınızın dengesinin bozulabileceğini de hatırlatmadan geçmemeliyiz. Özellikle bağırsaklarda bulunan yararlı bakteriler, bu durumdan olumsuz etkilenebilir. Bu nedenle, probiyotik içeriğine sahip ev yoğurdu, kefir, turşu gibi probiyotik içeriği yüksek besinleri, şeker diyetine başladığınız zamanlarda bol bol tüketmelisiniz.

• Şekeri hayatınızdan çıkardığınızda, vücut enerjinizde ani düşmeler yaşayabileceğinizi, ve buna bağlı olarak çok acıkıp, canınızın sık sık tatlı şeyler isteyebileceğini de hatırlatalım. Bu durumu önlemek adına dikkatli olmalı, iştahınıza hakim olmalısınız. Bu dönemde imdadınıza, yeşil kahve gibi krom içeriğine sahip besinler de yetişecektir.

• Şekerden uzak kaldığınız zamanlarda sık sık acıktığınızı hissedebileceğinizi belirttik. İşte bu zamanlarda, protein içeriğine sahip besinler tüketmelisiniz. Protein sizi daha uzun süre tok tutacağı için, acıkmayacağınızdan emin olabilirsiniz. Bu sayede bağırsak hareketleriniz de düzenlenecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası