Sağlıklı Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Bu yazımızda size sağlıklı beslenme ile ilgili bilgilerden söz ederek, sağlıklı beslenme nasıl olmalıdır sorusunun yanıtlarını aktarmaya çalışacağız. Ne yemeliyiz, yiyecekleri pişirme yöntemlerinde nelere dikkat etmeliyiz, hangi öğünde ne yemeliyiz… gibi soruların yanıtlarını yazımız içerisinde bulabileceksiniz. O halde gelin zaman kaybetmeden sağlıklı beslenme bilgilerini edinmeye başlayalım…

Sağlıklı Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Sağlıklı beslenmede dikkat edilmesi gereken beş farklı kural bulunmaktadır:
-Ne yemeliyiz?
-Yiyecekleri pişirme yöntemleri hakkında neler bilmeliyiz?
-Neyin yanında ne yemeli, ne yememeliyiz?
-Ne zaman yemeliyiz?
-Ne kadar yemeliyiz?
Şimdi sizlere bu soruların yanıtlarını tek tek vermeye çalışacağız…

Ne Yemeliyiz?

Uzmanlara göre, hayvansal gıdaların, sabahtan akşama kadar yenilmesinde bir problem yok. Hatta istenirse, akşama kadar protein tüketilebilir. Ama akşam saatlerinde, güneşin batması ile birlikte sebze grubunun tüketilmesi gerekiyor.

Yiyeceklerin Pişirme Yöntemleri Nasıl Olmalı?

-Sebzeleri kızartmaktan kesinlikle kaçınmalısınız. Bunun yerine, ızgara, fırınlama, buharda pişirme; ya da haşlama yöntemlerinden herhangi biri tercih edilebilir.
-Etlerin pişirme yöntemlerinde ise, içerisine yağ eklemeden uygulanan yöntemler tercih edilmeli. Zaten et içerisinde yeteri kadar yağ olduğu unutulmamalı. Aksi halde kilo problemi ile karşılaşılabilir, bir takım metabolik problemler ortaya çıkabilir. Bu nedenle, etleri de haşlama; ya da ızgarada pişirme yöntemleri ile pişirmeniz, ya da kendi yağı ile kavurmanız önerilmektedir.
-Sebzelerin pişirilmesi sırasında, içerisine bir kaşık yağ ilave edilebilir. Aynı şekilde, bu durum makarna; ve pilav için de geçerlidir.
-İster et, ister sebze olsun, ızgara ile pişirme yönteminden sık olarak söz edilmekle birlikte, eğer ızgara mangalda yapılacak olursa, bu yemeğin kanserojen olduğu unutulmamalıdır. Vazgeçilemeyen bir yöntemse dahi sık tercih edilmemelidir.

Neyin Yanında Ne Yemeli Ne Yememeliyiz?

-Meyve yenecekse, yemekten önce, ya da hemen sonra tüketilmemelidir. Meyve yemenin ideal zamanı yemeklerden iki saat sonradır. Aksi halde kilo almanıza neden olur.
-Meyve salatası her ne kadar lezzetli olsa da, meyve çeşitlerinin birbiri ile çok karıştırılması tercih edilmemektedir.
-Farklı protein grupları olan et, balık, ve tavuğun, süt, yoğurt; ve peynir ile birlikte sık sık tüketilmesinden kaçınmak gerekir.
-Et, balık, tavuk ile birlikte, buğday ürünlerinin, ekmek… gibi yiyeceklerin tüketilmesinde bir sakınca bulunmamaktadır.
-Öğle yemeklerinde et, balık, ya da tavuktan herhangi biri ile birlikte, rahatlıkla salata tüketilebilir, domates, biber… gibi sebzeler yenilebilir.
-Akşam yemeğinde sebze yemekleri tüketilmelidir; yanında ise ekmek gibi buğday ürünleri yine tüketilebilir.

Ne Zaman Yemeliyiz?

-Sabah kahvaltısının 09:00 öncesinde mutlaka yapılması gerekir.
-Yaz aylarında akşam yemeği en geç 20:30’da yenmiş olmalıdır.

Ne Kadar Yemeliyiz?

Midenizin alacağından fazla yememelisiniz. Peki midenizin ne kadar olduğunu biliyor musunuz? İki avuç içiniz kadar bir mideye sahipsiniz. Bu nedenle, ana öğünde yedikleriniz iki avuç, ara öğünde yedikleriniz ise bir avuçtan fazla olmamalıdır…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası