Sabah Kahvaltısında Ne Yenmeli?

Sürekli olarak sabah kahvaltısının öneminden bahsediyoruz. Hem psikolojik, hem de fiziksel sağlığımızın gün içerisindeki garantisi olan sabah kahvaltısını doğru besinlerle ve doğru miktarlar tüketerek yaptığımızda, hem günü stressiz geçirip, gerginlikten uzak olabilir, hem de kendimizi daha az yorgun hissedebiliriz. Konsantrasyonumuzun işimize yoğunlaştığı bir gün için sabah kahvaltısında ne yenmeli sorusunun yanıtları ile birlikte, sabah kahvaltısı hakkında bilgileri burada bulabilirsiniz.

Sabah Kahvaltısının Önemi

Akşam yemeğinin sonrasında tüketilen bir küçük ara öğünün ardından uyuyor ve sabaha kadar da aç kalıyoruz. Hal böyle olunca kan şekerimiz düşüyor. Sabah kahvaltısını doğru şekilde, tüm besin ögelerinden belirli miktarda alarak, yani Türk kahvaltısı şeklinde yaparsak, her şeyin öncesinde düşen kan şekerimiz yerine geliyor. Sonrasından ise uyku hali, gerginlik, stres ve knsantrasyon eksikliğinden kurtuluyoruz. Sadece bu da değil, sabah kahvaltısı yaparak kilo almanın da önüne geçmş oluyoruz.

Sabah Kahvaltısında Ne Yenmeli?

Özellikle öğrenciler ve çalışan kişiler, sabah kahvaltısı yapmamayı, yapacaklarsa da pratik şeyler yemeyi tercih ediyorlar ki genelde pratik kahvaltılıklar arasında açma, börek, poğaça… yiyecekler yer alıyor. Bu yiyecekler içeriklerinde hem bol miktarda karbonhidrat; hem de yağ barındırıyor. Bu durum ise kilo almaya neden oluyor. Sonrasında da sabah kahvaltısı yapmak kilo aldırır gibi yanlış bir algı ile karşılaşılıyor. Söz konusu, sabah kahvaltısında tüketilen yanlış yiyecekler aynı zamanda, süreklilik arz ettiklerinde, beraberinde mide rahatsızlıklarını da getiriyor.

Sabah kahvaltısının olmazsa olmazlarından ilki ekmektir. Malum, ekmeksiz doymayan bir toplumuz. Bu yanlış da değil; ama dikkat edilmesi gereken nokta, ekmeğin, posa içeriği yüksek olanlardan seçilmesi: Çavdar, kepek, ya da tam buğday ekmeği tüketmeyi tercih edebilirsiniz.

Bir diğer kahvaltılık da peynir. Onun da yağ ve tuz oranının düşük olması gerekiyor. Yumurta da diğer bir kahvaltılık. Eğer sabah kahvaltısı yapmayı sevmeyenlerdenseniz, peynirli omlet, menemen, tost… gibi farklı alternatifleri kendiniz ve çocuklarınız için de tercih edebilirsiniz. Diyet yapmıyorsanız, bu gibi lezzetli bir kahvaltının size bir zararı olmayacaktır. Ve severek sabah kahvaltısı yapabilmeniz olanaklı hale gelir.

Patates kızartması ve börek ise sabah kahvaltısında yer almaması gereken sağlıksız, bol kalorili isimlerdir. Bunların yerine domates, salatalık, maydanoz gibi, C vitamini içeriği yüksek besinleri tercih edebilirsiniz. Bu sayede Demir emilimi de vücut için daha fazla olacak ve sağlıklı bir gün için bir adım daha atmış olacaksınızdır.

İçecek tercihinde ise süt, sütlü kahve, bitki çayı ya da çayı seçebilirsiniz. Meyve suyu özellikle kış aylarında, hastalıklardan koruması dolayısı ile tercih ediliyor olsa da yüksek şeker içeriği dolayısı ile sağlıksızdır. Hazır meyve sularına ek olarak sabah kahvaltısında taze sıkılmış meyve suyu da tercih edilmemelidir. Bunun yerine, suyunu içmeyi istediğiniz meyvenin kendisini yiyebilirsiniz. Posa içeriği dolayısı ile de sağlıklı olan bu olacaktır.

Sabah kahvaltısı hakkında bilgileri sizlerle paylaşırken, çocukların özellikle sabah kahvaltısında tüketmeyi çok sevdiği çikolatalı ekmeklerden söz etmeden de geçmemeliyiz. Çikolatalı ekmek, tahmin edebileceğiniz üzere sağlıklı bir seçim değildir. Bunun yerine ekmeğin üzerine bal, tahin – pekmez ya da reçel sürebilirsiniz. Böylece hem çocuklarınızın sevdiği; hem de sağlıklı bir sabah kahvaltısı hazırlamış olursunuz.

Sabah kahvaltısı yapmayan kişiler genellikle zayıflayabileceklerini düşünürler. Zaten genellikle sabahları pek açlık da hissetmediklerini söylerler. Bu durum beraberinde zayıflamayı değil, kilo alımını getirir. Çünkü: sabah kahvaltısı yapmayan kişinin iştahı öğle saatlerinde açılır ve giderek de artar. Akşam saatlerinde zirveye ulaşır. Akşam yemeğinin sonrasında tatlı yeme isteği; ama yine de doymama gibi durumları beraberinde getirir. Akşam çok yenildiği için sabah kahvaltısına gerek duyulmaz ve sonrasında da kısır döngü devam eder gider.

Son olarak kahvaltılık gevreklere değinmek istersek, içeriğinde şeker bulunduran bu yiyecekler, tüketilmelerinin kısa süre sonrasında açlık ve tatlı krizlerini beraberinde getirebilirler. Bu nedenle, eğer bir karışım tüketmek istiyorsanız, onu kendiniz, süt ya da yoğurt içerisine yulaf, bir porsiyon kuru meyve ilave ederek hazırlayabilirsiniz. Hatta bu karışımı yanınıza alabilir, iş yerinde de tüketebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası