Sabah Kahvaltısı Kaçta Yapılmalı?

Günün en önemli öğünü olarak bilinen sabah kahvaltısı, bazen geçersiz nedenlerle, bazen de kişinin, kendine göre geçerli olduğunu düşündüğü sebeplere dayanarak atlanıyor. Bu durum, başta kilo artışı, sonrasında da gün içerisinde sindirim; ve bedensel problemler olarak kahvaltı yapmayan kişinin karşısına çıkabiliyor. Peki sabah kahvaltısı kaçta olmalı, sabah kahvaltısı kaçta yapılmalı, sabah kahvaltısı saat kaçta yapılmalıdır?

Sabah Kahvaltısı Saat Kaçta Yapılmalıdır?
Sabah Kahvaltısı Kaçta Yapılmalı?
Sabah Kahvaltısı Kaçta Olmalı?

Bu sorunun yanıtı, aslında kişinin uyanma saatine göre değişiklik gösterir. Genel olarak 07:00 – 09:00 saatleri arasında yapılması önerilen sabah kahvaltısı, kişinin uyanma saatinden sonra, en geç yarım saat içerisinde yapılmaya başlanmalıdır.

Akşam çok geç saatlerde yemek yemek dolayısı ile kendini tok hissedip sabah kahvaltısını atlamak, gün içerisinde daha az kalori alıp; bu şekilde kilo verebilmek düşüncesiyle kahvaltı yapmamak, uyandığında kişinin ancak işe yetişecek zamanının olması dolayısı ile kahvaltıyı atlamak,”Daha sonra bir şeyler yerim…” düşüncesi… Ve bunun gibi pek çok, geçerli olduğu düşünülen, ama aslında hiç bir geçerliliği bulunmayan sebepler dolayısı ile atlanan sabah kahvaltısı, kişinin gün içerisinde metabolizmasının daha yavaş çalışmasına, dolayısı ile yediklerini yakamamasına neden olur. Bu durum başlı başına bir kilo artış sebebidir.

Bunun yanında, çalışanlar, öğrenciler, çocuklar… eğer güne sabah kahvaltısı ile başlamazlarsa, gün içerisindeki performanslarında büyük oranda bir düşüş söz konusu olacaktır. Bu nedenle halsizlik, yorgunluk, dikkat dağınıklığı… ve daha pek çok problemle karşılaşabilirler.

Tüm bu unsurlar dolayısı ile güne, uyanmanızın en geç yarım saat sonrasında sabah kahvaltısı ile başlamanız gerekmektedir. Kahvaltıda tüketeceğiniz düşük kalorili, doğru besinler, size kilo kaybı olarak geri dönüp, metabolizmanızın hızlanması, ve sağlıklı bir gün geçirmenize yardımcı olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası