Prebiyotik Nedir?

Probiyotik kavramını artık hepimiz çok yakından tanıyoruz. Bağırsakların sağlıklı çalışması ve bağışıklık sisteminin güçlü olması için probiyotiklerden yararlanıyoruz ki bunların kefir, ev yoğurdu, turşu gibi kullanıma hazır hale gelmesi için mayalanması gereken besinler olduğunu hepimiz biliyoruz. Ancak bir de prebiyotikler var. Pek çoğumuz prebiyotik nedir sorusunun yanıtlarını bilmiyor. Sizlere ilerleyen bölümlerde prebiyotiklerin faydalarından ve prebiyotik besinlerden de söz edeceğiz. Prebiyotikleri de artık probiyotikler gibi yakından tanımalıyız. Çünkü uzmanlar, bağırsakların bizim ikinci beynimiz olduğuna inanıyorlar ve sağlıklı bağırsaklar için prebiyotiklere gereksinimimiz var.

Prebiyotik Nedir?

Karbonhidratlardan sebzelere kadar pek çok besinin içeriğinde bulunan ve bağırsaklara ulaşana kadar da sindirilmeyen, bağırsakların düzenli çalışmasını sağlayan bileşenlere prebiyotikler adı verilmektedir. Bağırsaklara kadar sindirilmeden gelmesi dolayısı ile dayanıklı bir yapısı olduğunu anlayabildiğimiz prebiyotiklerin bağırsaklarda, yararlı bakterilerin çoğalmasına katkıları bulunmaktadır. Prebiyotikler sayesinde bağırsaklar sağlıklı ve düzenli çalışır.

Prebiyotiklerin Faydaları

Bağırsaklarda bulunan canlı ve yararlı bakterilere genel olarak probiyotik adı verilmektedir. Prebiyotiklerin ise probiyotikler için besin kaynağı olduğunu söyleyebiliriz. Probiyotikleri besleyerek büyütüp geliştiren prebiyotikler, söz konusu yararlı canlı bakterilerin çoğalmasını da sağlarlar.

Prebiyotiklerin faydaları sadece bununla sınırlı değildir. Sindirim sisteminin düzenli çalışmasına da katkıda bulunan prebiyotikler, çocukların sağlıklı gelişimi için de yardımcı olmaktadır.

Bağırsaklarda sadece yararlı değil, zararlı bakteriler de bulunmaktadır. Ve bu bakterilerle savaşta da prebiyotikler, probiyotiklerle birlikte görev almaktadır. Kısacası bağırsak sağlığına katkısı bulunan prebiyotiklerin, bununla birlikte kilo vermeye ve ideal kiloda kalmaya da katkısı bulunmaktadır. Ayrıca vücut direncinin artmasına da yardımcı olurlar.

Prebiyotiklerin faydalarından bir diğeri de kan şekerini düzenlemektir. Ancak altını çizmek istediğimiz bir detayı da atlamamalıyız: Pek çok kişi, prebiyotiklerin faydalarını öğrendiğinde, ek prebiyotik takviyeleri almaya başlamaktadır. Her şeyin olduğu gibi prebiyotiklerin de fazlasının zarar olduğunu unutmamalısınız. Takviyelerden ya da fazla prebiyotik tüketiminden, doktorunuz önermedikçe kaçınmalısınız.

Prebiyotik Besinler

Prebiyotik besinlerin en önemlileri sarımsak ve soğandır. Ancak çiğ tüketmek, daha çok etkiden yararlanmak adına önermlidir. Pırasa ve kuşkonmazın da önemli prebiyotik besinler arasında yer aldığını belirtelim. Ancak kuşkonmaz ülkemizde pek kullanılan bir yiyecek değildir. Kullanımını alışkanlık haline getirebilirsiniz.

Meyveler içerisinde ise elmada ve muzda, özellikle de yeşil muzda daha fazla prebiyotik bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası