Peynir Ve Peynir Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz Sorusunun Yanıtları

Pek çoğumuzun, günde bir kaç sefer, farklı şekillerde tükettiği peynir, gerek kahvaltılarımızın, gerek makarnalarımızın, gerek çorba, gerekse de diyetlerimizin vazgeçilmez yiyeceği niteliğindedir. Peki, hayatımızın bu kadar önemli bir yerini kaplayan peynir alırken nelere dikkat etmeliyiz? Peynir alırken nelere dikkat edilmeli, peynir alırken nelere dikkat etmeli? Sorularımızın yanıtlarını, peynir alırken nelere dikkat etmeliyiz başlığı altındaki yazımız içerisinde bulabileceksiniz. Peynir alırken nelere dikkat edilmeli sorusunun yanıtını doğru şekilde bilirseniz, hijyenik, sağlıklı, ve güvenilir peynire sahip olabilirsiniz. O halde soralım: peynir alırken nelere dikkat etmeli?

Peynir alırken nelere dikkat etmeliyiz sorusunun yanıtları arasında, ilk olarak, alınacak olan beyaz peynirin kalıbına dikkat etmek gerekmektedir. Peynir kalıbının pürüzsüz olması, peynirin her bir köşesinin eşit ince; ya da kalınlıkta olması gerektiği bilinmelidir. Peynirin üzerinde, küf, kir, pas gibi lekeler bulunmamalı, bunun yanında peynirin rengi, parlak, ve beyaz olmalıdır. Eğer kaşar peyniri alıyorsanız, bu tür peynirlerin kendilerine özgü renkleri olduğunu bilmelisiniz, bu tür peynirlerde renk değişimleri olabilmekte, renk, hafif sarıya kaçabilmektedir.
Peynir alırken nelere dikkat edilmeli sorusunun yanıtları arasında, peynirin sertlik, ve yumuşaklığına da dikkat etmek gerekmektedir. Örneğin, peynir çok sert, kuru, ve kırılgan olmamalıdır, ancak, kesinlikle aşırı yumuşak da olmamalıdır. Bununla birlikte, peynirin üzerinde çatlaklar, kırıklar, çıkıntılar da olmamalı, pürüzsüz bir yüzeye sahip olmalıdır. Şunu da unutmamak gerekir: klasik yöntemlerle üretilen bazı peynirlerde yüzeyin delikli olması normaldir.
Peynir alırken nelere dikkat etmeli sorusunun yanıtları arasında peynirin tadı da yer almaktadır. Peynirin tadı, ekşi, mayalı, küflü, paslı, acı, amonyaklı… olmamalıdır, peynirin tadı peynir gibi olmalı, ve tüketicisinin aklında soru işareti bırakmamalıdır. Aynı şekilde peynirin kokusunda da benzer şeylerin hissedilmemesi gerekir. Fakat, bazı peynir türlerinin de özellikle küflendirildiğini unutmamak gerekir.
Peynir alırken nelere dikkat etmeliyiz sorusunun yanıtları arasında, elbette ki peynirin ambalajı da yer almaktadır. Peynirin ambalajındaki vakum bozulmamış olmalı, ve peynir hava almaya başlamış bulunmamalıdır. Unutmayın, hava almaya başlamış olan peynir bozulmaya; ve küf tutmaya başlamış peynirdir. Peynir alırken nelere dikkat edilmeli sorusunun yanıtlarından bir diğeri de, ambalajın etiketinde yer alan son kullanma tarihidir. Son kullanma tarihi geçmemiş peynir almak gerekmektedir. Peynir alırken nelere dikkat edilmeli sorusunun yanıtlarından bir diğeri de peynirin uzun süre sıcak ile temas etmemesinin gerekliliğidir: Eğer marketten aldığınız peyniri eve getirene kadar maruz kalacağı sıcağı düşünüyorsanız, eve geldiğinizde, buz dolabınızın en az 4 derecedeki ısısında saklamanız gerektiğini bilmelisiniz. Porsiyonlara böldüğünüz peynirinizin hava almasını önlemeli, ve kullanacağınız kadarını çıkartmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası