Meyve Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Sağlıklı yaşam ve sağlıklı beslenme adına günde beş porsiyon meyve ve sebze tüketmemiz gerekiyor. Ancak bu noktada unutmamamız gereken detaylar da yok değil. Aksi halde, sağlığımıza yararlı olması adına tükettiğimiz meyveler ya da sebzelerin sağlığımıza zararları dokunabilir. Örneğin, elma aldığımızı var sayalım: kabukları parlak, kaygan, yıkadık elmayı, tabağa koyduk… Kabukları ile yenmesi daha sağlıklı olan elma hala kaygan ve yapışkan… Bu da yetmiyor gibi tabağımız da yapışkan oldu… Sağlığımıza zararı dokunacak bu elma zaten midemizi bulandırmıştır; onu yemeyiz. Peki ya aldığımız anda sağlam olan ama bir gün sonrasında çürümeye başlayan meyveler? Yanlışlardayız. Hele ki bu durum beslenme ile alakalı olunca, sağlıksızları oynamamız oldukça doğal. Peki meyve alırken nelere dikkat etmeliyiz? Muz nasıl seçilir? Armut nasıl seçilir? Soruların yanıtlarını sizlere ilerleyen bölümlerde aktaracağız.

Meyve Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

■ Muz Nasıl Seçilir? Alacağınız muzun rengi sarı olmalı ve üzerinde de kahverengi benekleri bulunmalı. Ancak eğer siz yeşil muz aldıysanız, hızlı bir şekilde olgunlaşması için, onu bir kese kağıdının içerisine koyup bekletebilirsiniz. Kendi kendine her geçen an olgunlaşan muzu buzdolabında saklamamanız gerektiğini de unutmamalısınız. Çünkü olgunlaşması sırasında etrafına Etilen gazı yayar. Bu durum da buzdolabınızdaki diğer meyve ve sebzelerin zarar görmesi anlamına gelmektedir.

■ Armut Nasıl Seçilir? Armudun iyisini ayılar yer lafının nereden geldiğini bilemesek de, bizler armut alırken, onun hafif yumuşak ve biraz da sıkı olmasına dikkat etmeliyiz. Tabi eğer manava ya da pazara bir ayı ile gitme şansımız yoksa… Alacağınız armudun rengi hafif sarı olmalıdır. Tam anlamı ile yeşil armut almaktan kaçınmalısınız.

■ Nar Nasıl Seçilir? İnce kabuklu olmasına dikkat etmeniz gereken narın sert olanlarını tercih etmelisiniz. Alacağınız narı elinizde tuttuğunuzda tanelerini hissediyorsanız, onu almamalısınız. Üzerinde çatlak bulunmamasına da dikkat etmeniz önemlidir. Çatlakları olmaya başlamış olan nar, çürümeye yüz tutmuş demektir.

■ Kivi Nasıl Seçilir? Kiviyi de tıpkı nar gibi elinize alın. Hafif yumuşak olmasına dikkat edin. Ve esneyen yapıda olması gerektiğini de unutmamalısınız.

■ Avokado Nasıl Seçilir? Avokadoyu da elinize alın ve hafifçe sıkın. Eğer bu esnada esnediğini hissederseniz, olgunlaşmış demektir ve alıp tüketebilirsiniz. Avokado sert ise daha olgunlaşmamış demektir ve bunun için de tüketmeden önce olgunlaşmasını beklemeniz gerekir.

■ Mango Nasıl Seçilir? Mangoyu almak için en uygun zaman, şu anda içerisinde bulunduğumuz Nisan ayıdır. Dokunduğunuzda esniyor olması, onun da olgunlaşmış olduğunu ve içinin sulu olduğunu göstermektedir. Ama bu, yumuşak olan mangonun alınması gerektiği anlamına gelmez. Aksine, yumuşak, üzerinde lekeler ve çentikler bulunan mangoyu almamalısınız. Rengi koyu yeşil olan mangoları da almamalısınız.

■ Ananas Nasıl Seçilir? Ananası almadan önce, onun sap kısmını koklamalısınız. Bu koku güzel ise o ananası alabilirsiniz. Güzel kokulu olması, onun sulu ve lezzetli olduğunu göstermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası