Manda Yağının Faydaları

Manda sütü hakkında, ve bununla birlikte, manda yağı ile ilgili neler biliyorsunuz? Yazımız içerisinde sizlere manda sütünden söz edip, sonrasında da manda yağı ile hazırlanan tereyağından bahsedeceğiz. Bildiğimiz gibi tereyağı, inek, keçi, ya da manda sütünden hazırlanabiliyor. Ancak manda sütünde bulunan yağ oranı, inek, ya da keçi sütünde bulunan yağ oranının iki katı… Bununla birlikte, manda sütünün, diğer sütlere göre daha farklı avantajları da bulunuyor… Neler mi?

Manda Sütünün Avantajları

İçeriğinde bolca protein, vitamin, ve mineral bulunduran manda sütü, A vitamini bakımından da çok zengin olması dolayısı ile, gerek vitamin metabolizması bozuk olanlar, gerek yetişkinlik çağında bulunan çocuklar, gerekse de görme bozuklukları yaşayanlar için bulunmaz bir nimet. İçeriğinde, diğer sütlere göre iki kat daha fazla yağ bulunduran manda sütü, dolayısı ile yağda çözünen vitaminlerin vücuda alınabilmesi; ve kullanılabilmesi adına da oldukça etkili…

Afrodizyak Etkili Besinler

Hem çocuklar, hem de yetişkinlerin laktoz alerjisi bulunabilmesi dolayısı ile süt içemediğini biliyor muydunuz? Laktoz şeker demek… Süt şekeri… Manda sütünde diğer sütlere göre çok daha az… Dolayısı ile rahatlıkla tüketilebilir… Ve özellikle dikkatinizi çekmek istediğimiz bir diğer konu da: Günde sadece bir bardak içeceğiniz manda sütü ile, tüm günün besin gereksinimlerini karşılayabiliyor olmanız…

Peki ya, manda sütünden elde edilen manda yağı ile hazırlanan tereyağı, söylendiği gibi kalbe; ve vücuda zararlı olabilir mi? Uzmanlar, karaciğer yağlanması gibi ciddi bir sorunun manda yağı ile hazırlanan tereyağı sayesinde çözülebileceğini söylemekte… İsterseniz gelin şimdi biraz da tereyağının faydalarına bakalım, ve manda yağı ile hazırlanması dolayısı ile de bu faydaları iki ile çarpalım…

Tereyağının Faydaları

• Bağırsak sağlığına katkısı bulunan tereyağı, bağırsaklarda var olan maddeler dolayısı ile oluşan bağırsak ağrılarının giderilmesine yardımcı olur, ve bağırsak yaralarının giderilmesine katkıda bulunur.
• Diş sağlığına katkıda bulunan tereyağının faydaları arasında, hem çocuklar için sağlıklı diş gelişimi; hem de diş çürüklerinin önüne geçen etkisini belirtmeden geçmemeliyiz.
• Özellikle menopoz dönemi sonrası kadınlarda görülen kemik erimesi riskinin azalmasına, içeriğinde bulunan Kalsiyum sayesinde tereyağı katkıda bulunur.

Yüksek Tansiyona İyi Gelen Besinler

• Yüksek olan kolesterol miktarının düşürülmesine yardımcıdır.
• Kalp sağlığını korumaya yardımcı olan tereyağının faydaları arasında, kalp krizi riskini en aza indiren etkiden de söz etmek gerekir.
• Hafıza güçlendirici etkisi bulunan tereyağı bunun yanında, öğrenme sürecinin daha sağlıklı olmasını da destekler.
• İçeriğinde bulundurduğu Kalsiyum dolayısı ile kemik erimesini önlediğini belirttiğimiz tereyağı bu sayede kemiklerin güçlenmesini de sağlar. Dolayısı ile yine çocuklar için etkilidir.
• Demir eksikliği olanlar için kan yapımını destekler niteliktedir. Bu anlamda, kana daha çok ihtiyacı olan menopoza girmemiş, ve gebelik döneminde bulunan kadınların daha fazla tereyağı tüketmesi önerilebilir.
• Antioksidan etkisi ile hastalıklara karşı koruyucudur.
• Göz sağlığına katkıda bulunur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası