Manda Tereyağının Faydaları

Manda Tereyağının Faydaları

Manda sütünün faydaları, manda yoğurdunun faydaları ve manda tereyağının faydaları son dönemlerde internet ortamında yoğun aramalara tabii tutuluyor. Bu durumun en önemli nedeni ise insanların gerek televizyon programları, gerek internet haberleri ile manda sütü,manda yoğurdu ve manda tereyağına yönlendirilmeleri. Verilen bilgilere göre manda sütünün besin değeri inek sütüne oranla çok daha yüksek. Bunun yanında manda yoğurdunun içeriğindeki B12 vitamini oldukça zengin. Ayrıca manda yoğurdu içeriğinde yoğun oranda antibiyotik de barındırıyor. İşte bu bilgilere ulaşan tüketiciler manda sütü ve süt ürünlerine yoğunlaştı. Manda yetiştiriciliğinin arttırılarak bu ürünlerin daha fazla üretilmesi adına ise Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığı, bundan daha 10 sene öncesinde teşvikler vermeye başladı. Peki bu denli tercih edilen manda sütünün faydaları, manda yoğurdunun faydaları ve manda tereyağının faydaları nelerdir? İlerleyen bölümlerde detaylı olarak aktaracağız.

Manda Yağının Faydaları

Manda sütünden elde edilen manda yağının faydaları herkes tarafından merak ediliyor. Bu nedenle internet ortamında manda tereyağının faydaları sıklıkla araştırılıyor. İçeriğinde yüksek oranda antioksidan bulunduran manda tereyağının faydaları bağışıklık sistemini güçlendirmekle kalmıyor. Peki bu faydalar arasında nelerden söz edebiliriz?

Manda Tereyağının Faydaları

Manda Tereyağının Faydaları

Kalp krizi riskini %69 oranında azaltıyor
Pek çok insan yağlı içeriklerin obeziteye neden olduğunu bilse de bu durum manda tereyağı için söz konusu değil. Hatta manda tereyağının faydaları arasında, diyabet ve obezite riskini azaltan etkisinden özellikle söz etmek gerekiyor.
Vücut işleyişinin daha düzenli seyretmesini sağlıyor.

Pek çok kadın bilir ki, el lezzeti pek olmayan kadınlar dahi yemeklerini leziz olarak gösterebilmek adına tariflerini tereyağı ile uygularlar. Tüm tereyağlar için aynı durum söz konusu olsa da, manda tereyağının onlardan biraz daha fazla etkili olduğunu belirtmeden geçemeyiz. Hem de bu sırada manda tereyağının faydalarından yararlanılması söz konusu olmuş olur.

Manda Sütünün Faydaları

Manda sütünün faydaları arasında en bilineni, bağırsak ve sindirim sistemini düzenleme etkisi. Ancak bununla kalmıyor. Doktorlar genellikle hastalıkların tedavisinde hastalarına ilaç reçete ederken, bazı doktorlar, bronşit hastalığına manda sütünün iyi geldiğini belirtiyor. Aslında sadece bronşit değil,pek çok ciğer hastalığında manda sütünün faydalarından yararlanılabiliyor.

İçeriğinde yüksek oranda A ve C vitamini bulunduran manda sütünün faydalarından bir diğeri ise bağışıklık sistemini güçlendirme etkisi. Dolayısı ile bu sütü içip, pek çok hastalıktan korunabileceğimizi söylemek yanlış bir bilgi olmayacaktır.

İçeriğinde inek, keçi ve koyun sütlerine göre neredeyse 2 kat daha fazla Kalsiyum ve Protein bulunduran manda sütünün faydaları arasında kemik erimesinin önlenmesi ve kemik ile diş gelişimine katkılarından da bahsetmeden geçmemek gerekiyor. Uzmanlara göre, günde 1 bardak manda sütü içilmesi halinde,vücudun tüm besin ihtiyacı karşılanıyor. Buna ek olarak bu sütün içeriğindeki kolesterol oranı da diğer sütlere göre oldukça az.

Tüm bu unsurların bir araya gelmesi ise manda sütünün, insanları günümüzün en önemli hastalıkları arasında yer alan kalp ve kansere karşı koruyucu etkisinin bulunduğunu gözler önüne seriyor.

Manda Sütünün Faydaları

Manda Sütünün Faydaları

Pek çok insanın bazen zayıflamak; bazen ise sağlıklı yaşam adına diyet yaptığını bilmeyenimiz yok. Bu noktada özellikle yapılan şok diyetler, kişilerin besin eksikliği dolayısı ile problem yaşamalarına neden oluyor. Manda sütü tam da bu noktada yine devreye giriyor. Yağ oranının diğer sütlere oranla daha az olması dolayısı ile diyetler üzerinde hiç bir olumsuz etkisi bulunmuyor. Buna karşın, vücudun tüm besin gereksinimini karşılaması nedeniyle diyetlerin olumsuz etkilerini de olabildiğince azaltıyor.

Gerek manda sütü, gerek bu sütten elde edilen süt ürünlerinin renginin ise diğer süt ve süt ürünlerine göre daha beyaz olduğu aşikar. Bu durumun nedeni de besin içeriği ile bağlantılıdır ve ayırt edici niteliktedir.

Manda Yoğurdunun Faydaları

Bildiğimiz gibi yoğurt, sütün fermente edilmesi dolayısı ile zaten çok yararlı bir besin kaynağıdır. Manda yoğurdu ise manda sütünden elde edildiği ve manda sütünün besin içeriği açısından diğer sütlere göre daha etkili olduğu düşünülecek olursa, faydaları açısından diğer yoğurtlara göre daha etkin olduğu anlaşılabilir.

Manda yoğurdunun faydalarından söz etmeye başladığımızda ilk olarak onun bağırsak ve sindirim sistemini düzenlediğini belirtmemiz gerekir. Bunun yanında oldukça güçlü bir antibiyotiktir. B12 içeriği çok yüksek olan manda yoğurdunu, vejetaryenler ve kırmızı et yemeyi sevmeyenler rahatlıkla tüketebilir ve besin eksikliği problemi yaşamazlar.

Manda yoğurdunun faydaları arasında yer alan hastalıklara iyi gelme, hastalıkları önleme detaylarından da söz etmeden geçmemeliyiz. Peki bu hastalıklar arasında neler yer alıyor?

Kanseri Önlüyor
Kalp hastalıklarının riskini azaltıyor
İnme ya da halk arasında felci önlemeye yardımcı oluyor.
Kalın bağırsak kanserinin ortaya çıkmasını önlüyor. Böylece bağırsak kanseri nasıl önlenir sorusuna da yanıt niteliği oluşturur.
Yüksek antibiyotik değeri ihtiva ediyor.
Bağışıklık sistemini güçlendirerek, virüs ve bakterilere bağlı hastalıkları önlüyor.
Yaşlanmayı geciktirme özelliği gösteriyor.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz manda yoğurdunun faydalarından yararlanmak için, günde en az 2 – 3 porsiyon tüketebilirsiniz. Unutmayın: manda sütünde bulunan besin değerlerinin çok daha fazlası, fermente işlemi sırasında manda yoğurdunda ortaya çıkıyor.

Evde Manda Yoğurdu Nasıl Yapılır?

Günümüzde evde yoğurt yapmak oldukça popüler ve dolayısı ile insanlar, yoğurt mayalarken dikkat edilmesi gerekenleri internet üzerinden sıklıkla aramaktalar. Peki bu bilgileri, evde manda yoğurdunasıl yapılır sorusunun yanıtları ile birleştirmeye ve besin değeri daha yüksek bir ev yoğurdu mayalamaya ne dersiniz? O halde sizleri bunun için daha fazla bekletmeyelim.

Evde Manda Yoğurdu Nasıl Yapılır?

Evde Manda Yoğurdu Nasıl Yapılır?

Manda sütünü derin bir tencereye alıp kısık ateşte kaynatın.
Manda sütü kaynarken köpüklenecektir. Üzerindeki köpükleri alın.
Kaynaması sırasında kevgirle mutlaka karıştırmanız gereken manda sütünü, tam anlamı ile kaynamasının sonrasında ocaktan alın.
Evde manda yoğurdu nasıl yapılır sorusunun yanıtlarını uygulamak adına öncesinde kaynamış olan manda sütünün tam anlamı ile ılımasını bekleyin.
1 litre manda sütü için 1tatlı kaşığı taze ve ekşimemiş manda yoğurdu yeterlidir. Buna göre, kullanmanız gereken ölçüdeki yoğurt mayasını ılımış olan manda sütünün içerisine karıştırın.
Mayayı süte iyice karıştırmanızın ardından, üzerine önce ince bir tülbent örtüp, sonrasında tencerenin kapağını kapatın ve ardından da tencereyi sıkıca, kalın bir bez ile sarın.
Bu şekilde, hiç hareket ettirilmeden 4 saat mayalanması gereken manda yoğurdu, ardından içerisine sarıldığı bezden çıkartılır ve tencere, kapağı kapalı olarak buzdolabına alınıp 1 gün bekletilir.
Bekleme aşamasının sonrasında, katı kıvamlı bir manda yoğurdu elde edilmiş olmalı ve en fazla 10 gün içerisinde tüketilmelidir.

Manda Sütü İle Neler Yapılır?

Manda sütünün faydalarını öğrenen pek çok kişi, onu nerelerde kullanacağını ve nerelerde bulabileceğini merak etmektedir. Manda yoğurdu ve manda tereyağının faydaları, manda peynirinin faydaları… gibi pek çok etkiden, bu süt ile hazırlanan süt ürünlerini kullanarak yararlanabilirsiniz. Marketlerin neredeyse tamamında bulabileceğiniz mozarella peyniri ise manda sütünün en ulaşılır kaynağı niteliğindedir ve sevilerek tüketilir.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.