Kurban Bayramı Beslenmesi Nasıl Olmalı?

Kurban Bayramı Beslenmesi Nasıl Olmalı?

Kurban bayramı 2019‘un yaklaşması ile birlikte, kurban bayramı beslenmesine ilişkin merak edilenlerin sayısı da sürekli artış gösteriyor. Kesilen etlerin hemen tüketilmesi, hem sindirim sistemi, hem de kalp ve damar sistemi üzerinde çok olumsuz etkilere neden oluyor. Buna ek olarak, sadece kurban bayramında değil, ramazan bayramında da tatlı ve şekerlerin tüketimi hat safhalara ulaşıyor. Peki kurban bayramı beslenmesi nasıl olmalı? İşte bu konuda sizlerle bir kaç öneri paylaşacağız.

Kurban Bayramı Beslenmesine Yönelik Öneriler

■ Kurban bayramı beslenmesinde ete sıklıkla yer verilir. Sağdan soldan yükselen et kokuları, “Herkes kurban bayramı 2019’da et tüketiyor; ben neden yemeyeyim?” düşüncesini ortaya çıkartır ve etler hemen dolaptan indirilir… Ancak hayvansal gıda tüketiminin artması demek, vücudun daha fazla suya gereksinim duyması; ayrıca daha çok kalori alması demektir, bu detayları unutmamak gerekir. Bunlara ek olarak, eğer eti, kavurma ya da kızartma olarak tüketecekseniz, bir de üzerine etin yağı yetmez gibi yağ ilave ederseniz, bu yemeklerin kalp ve damar hastalıkları, tansiyon ve diyabet gibi kronik hastalıklar için risk faktörü oluşturacağını bilmelisiniz.

■ Kurban bayramı beslenmesi nasıl olmalı sorusunun yanıtlarından bir diğeri de ne zaman et yenmesi gerektiği yönündedir. Kurban kesilen ette hormonal bir takım değişimler ortaya çıkar. Bu duruma ölüm katılığı adı verilmektedir. Kurban etindeki ölüm katılığının geçmesi için, kesilmesinin sonrasında en az 24 saat dinlenmesine izin vermek gerekir. Kurban eti kesildikten sonra onu hemen yerseniz, bu beslenme şekli sizin hem sindirim problemleri yaşamanıza neden olur; hem de eti lezzetsiz bulma ihtimaliniz oldukça yükselir.

■ Kurban bayramı beslenmesinde çok fazla et tüketmek, bağırsaklarda bulunan yararlı bakterilerin zarar görmesi anlamına gelmektedir. Bu bakteriler, hem kilo kontrolüne, hem bağışıklık sistemine önemli katkılar sağlar. Dolayısı ile öğünlerden birinde et tüketiyorsanız, birinde sebze tüketmeli, et tüketimi gerçekleştirdiğiniz öğünde salataya da yer vermelisiniz. Çünkü zarar görecek olan yararlı bakteriler için tükettiğiniz lif miktarının da büyük önemi bulunmaktadır. Buna ek olarak, öğünler arasında 100 – 120 gram aralığında kabuklu mevsim meyvesi yiyerek de lif alımınızı arttırabilirsiniz.

■ Kurban bayramı beslenmesinin dikkat edilmesi gereken bir diğer noktası da, tatlı tüketimini sınırlamaktır. Bu noktada şu bilgileri sizlerle paylaşmamız gerekiyor: Her gittiğiniz evde size tatlı ikram edilebilir, ancak şerbetli tatlı tüketimini günde bir kereden fazla gerçekleştirmemelisiniz. Buna ek olarak, tükettiğiniz şerbetli tatlıları da paylaşarak daha az şeker tüketmiş olursunuz. Sütlü ya da meyveli tatlılar şerbetli tatlılara göre daha fazla tercih edilmelidir. Bunların, sofra şekeri alımı zararlı olduğu için dikkat edilmesi gereken konular olduğunu unutmayın. Şeker, obeziteden, sindirim sistemi problemlerine kadar pek çok soruna neden olan unsurların başında yer almaktadır.

■ Her zamankinden daha fazla su tüketmelisiniz. Yaz aylarında terleme oranı arttığı için vücudun sıvı kaybı her zamankine göre daha fazla olmaktadır. Buna ek olarak kurban bayramı 2019 yaz aylarına gelmektedir. Protein alımı fazla olduğundan dolayı vücut daha fazla su tüketimi gerçekleştirir. Yeteri kadar su almazsanız yavaşlayan metabolizmanız, halsiz kalmanıza, tansiyon problemleri yaşamanıza da neden olacaktır. Dolayısı ile gün içerisinde içtiğiniz suya ek olarak, her öğünün öncesinde, sabah uyandığınızda ve gece yatmadan önce su içmeyi de alışkanlık haline getirmelisiniz.

■ Bir de kurban bayramı 2019’u tatilde geçirenler var ki kurban bayramı beslenmesi onlar için de çok önemli. Çünkü açık büfelerde çeşit bol ve bu çeşitler arasından seçim yapabilmek de oldukça zor. Bu noktada işe ilk olarak küçük tabak kullanarak başlayın. Sonra da tabağınıza alacağınız yiyeceklere şu şekilde dikkat edin: Sulu yemeklerin susuz kısımlarını tercih edin. Kızartma ya da kavurmaların yerine ızgara ve buharda pişirilmiş yemekleri alın. Yağlı yemeklerden olabildiğince uzak kalın. Tabağınıza bolca salata koyun. Her öğünden sonra tatlı almayın.

■ Kurban bayramı beslenmesi nasıl olmalı sorusunun yanıtlarının sonuncusu ise probiyotik alımına önem vermenizin gerekliliğidir. Beslenme düzeninizin değişmesi dolayısı ile kabız olabilme ihtimaliniz bulunduğu gibi gıda zehirlenmesi sebebi ile ishal de olabilirsiniz. Bu gibi olasılıkları ortadan kaldırmak için kefir, yoğurt, ayran… tüketimini arttırmanız önemlidir.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.