Kendimi Enerjik Hissetmek İçin Ne Yapmalıyım?

Kendimi Enerjik Hissetmek İçin Ne Yapmalıyım?

Kendimi enerjik hissetmek için ne yapmalıyım dediğiniz noktada sağlıklı beslenmenin sizin adınıza ne denli gerekli olduğunu özellikle belirtmeye gerek bile duymuyoruz. Çünkü sağlıklı beslenmenin nelere kadir olduğunu bilmeyen insan artık neredeyse yok. Peki kendimi enerjik hissetmiyorum diyorsanız neler yemelisiniz? Kendimi enerjik hissetmek istiyorum dediğiniz zamanlarda özellikle B vitaminleri ve Omega-3 açısından zengin beslenmelisiniz. Gün içerisinde ne kadar çok vitamin ve mineral alımı gerçekleştirirseniz, kendinizi o kadar enerjik hissedersiniz. Ancak bunu sağlıklı beslenme ile yapmalı, gereksiz vitamin takviyesinden kaçınmalısınız. Peki kendimi enerjik hissetmek için ne yapmalıyım dediğiniz noktada neler yemelisiniz? İşte yanıtlarımız:

Kendimi Enerjik Hissetmek İstiyorum Ne Yemeli Ne İçmeliyim?

■ Kahve: İçeriğinde bulundurduğu kafein dolayısı ile enerji veren kahve akşam saatlerinde içildiğinde uyku problemlerine neden olabilmekle birlikte, gündüz içildiğinde konsantrasyonu arttıran ve kendini iyi hissetmeye yardımcı özellik göstermektedir. Baş ağrısı gibi problemlerinizde de tüketebileceğiniz kahvenin uykusuzluğa neden olmasının sebebi de verdiği enerji değil midir zaten? Bu noktada Türk kahvesini nescafe kullanımına tercih etmelisiniz.

■ Bitter Çikolata: Kendimi enerjik hissetmiyorum diyor ve bunun için de çikolata yemeyi tercih ediyorsanız, içeriğinde daha fazla kakao bulunduran Bitter çikolatayı tüketmelisiniz. Tıpkı kahve gibi Bitter çikolata da konsantrasyon arttırıcı, enerji veren ve stresle savaşan etkiler göstermesi dolayısı ile kendimi enerjik hissetmek istiyorum diyenler tarafından tüketilmesi önerilen yiyecekler arasında yer almaktadır.

■ Turunçgiller: İçeriğinde bol miktarda C vitamini bulunduran portakal, mandalina başta olmak üzere limon ve greyfurt gibi turunçgiller, kendimi enerjik hissetmek istiyorum dediğiniz zamanlarda ve konsantrasyon seviyenizi arttırmak istediğinizde oldukça işinize yarayacaktır.

■ Su: Kendimi enerjik hissetmiyorum dediğiniz an aklınıza ilk olarak vücudunuzun susuz kalmış olabileceği gelmeli ve su içmelisiniz. Suyun sağlığa faydaları tartışılmaz; ancak kendimi enerjik hissetmek için ne yapmalıyım dediğinizde de mutlaka sudan yardım almalı ve su içmelisiniz.

■ Kepekli Gevrek: İçeriğinde hem kompleks karbonhidratlar hem de B kompleks vitaminler bulunduran kepekli gevrekler, kendimi enerjik hissetmek istiyorum dediğinizde size uzun süreli enerji sağlayacak önemli kaynaklar arasında yer almaktadır.

■ Somon Balığı: Kendimi enerjik hissetmek için ne yapmalıyım diyenlerin B kompleks ve Omega-3 bakımından zengin besinleri tüketmeleri gerektiğini en başta belirtmiştik. Somon balığı da içeriğinde bol miktarda Omega-3 bulundurmaktadır. Omega-3 yağ asitleri kasların ve diğer dokuların yapı taşları olmaları dolayısı ile önemli enerji kaynakları arasında yer almaktadır.

■ Yumurta: B kompleks vitaminler arasında yer alan ve yumurtanın içeriğinde bulunan Kaolin bizim metabolizmamızda da bulunmaktadır. Kendimi enerjik hissetmiyorum dediğiniz noktada tüketeceğiniz yumurta sayesinde alacağınız Kaolin dolayısı ile hem enerjiniz artar; hem de merkezi sinir sisteminiz daha sağlıklı çalışır.

■ Fasulye: Size kendinizi tüm gün enerjik hissettirecek olan fasulyenin içeriğinde hem B kompleks vitaminler, hem karbonhidratlar; hem de protein bulunmaktadır. Dolayısı ile tüketimini mutlaka gerçekleştirmeyi denemelisiniz.

■ Koyu Yeşil Sebzeler: Su teresi, pazı, kara lahana gibi koyu yeşil sebzelerin içeriği o derece zengindir ki Beta-Karoten’den Kalsiyum’a, K vitamininden C vitaminine, Folat’a kadar pek çok yararlı bileşen bu sebzelerin içeriğinde yer alır. Enerjik olmanın yanında beyninizin de daha enerjik çalışması adına bu sebzeleri mutlaka denemelisiniz.

■ Ceviz: Omega-3 bakımından çok zengin olan cevizin tüketilmeden hemen önce kabuğundan çıkartılması gerekir ki Omega-3 değerinden herhangi bir şey kaybetmesin. Kendimi enerjik hissetmek için ne yapmalıyım dediğiniz noktada cevizi mutlaka denemelisiniz.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.