Kemik Sağlığını Korumak İçin Neler Yapılmalı? Kemik Sağlığını Korumak İçin 1 Günlük Diyet

Kemik Sağlığını Korumak İçin Neler Yapılmalı? Kemik Sağlığını Korumak İçin 1 Günlük Diyet

Bu yazımız içerisinde sizlere, kemik sağlığını korumak için ne yapmalıyız, kemik sağlığını korumak için neler yapmalıyız, ve kemik sağlığını korumak için neler yapılmalı sorularının yanıtları arasında yer alan besin tüketim gereksinimlerinden söz edeceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Eğer siz de kemik sağlığını korumak için ne yapmalıyız diyorsanız, gelin neler tüketmeniz gerektiğini birlikte gözden geçirelim:

Kemik sağlığını korumak için neler yapmalıyız sorusunun yanıtları arasında, ilk olarak, hepimizin bildiği gibi kalsiyum tüketimi ile D vitamini alımına dikkat etmemiz gerekmektedir. Bunun için yaşımız 50’nin altında ise günde 200 ub D vitamini, ve 1000 MG kalsiyum almalıyız. Bunun için D vitaminini bazı besinlerin içerisine karıştırarak tüketebileceğiniz belirtiliyor. Bu besinler arasında ise portakal suyu başta geliyor. İçerisine D vitamini karıştırarak tükettiğiniz portakal suyunun, vücudunuz tarafından ek olarak alınan kalsiyumun emilimine de katkısının bulunduğunu belirtmemiz gerekmektedir.
Kemik sağlığını korumak için neler yapılmalı sorusunun yanıtları arasında yer alan, ve tüketilmesi gereken bir diğer besin ise ton balığıdır. Günde 213 gram ton balığı tüketimi gerçekleştirecek olursanız, gün içerisinde vücudunuzun gereksinim duyacağı D vitamininin tamamını ona sağlamış olacağınızı belirtmemiz gerekmektedir. İçeriğinde D vitamini barındıran bir diğer balığın ise sardalya olduğunu belirtmemiz gerekmektedir. Somon balığı ise, içeriğinde, ton balığı ve sardalyadan daha fazla D vitamini bulundurmaktadır. Gün içerisinde tüketeceğiniz 85 gram somon balığı, tüm günlük D vitamini gereksiniminizi karşılayacaktır.
Kemik sağlığını korumak için neler yapılmalı sorusunun yanıtları arasında yer alan, ve tüketilmesi gereken bir diğer besin ise peynirdir. Peyniri günde 3.5 kibrit kutusu büyüklüğünde tüketecek olursanız, gün içerisinde gereksinim duyacağınız kalsiyumun tamamını almış olacağınızı unutmamanız gerekmektedir.
Ispanağın da içeriğinde yoğun oranda kalsiyum bulunduğunu belirtmemiz gerekmektedir. Günde tüketeceğiniz dört porsiyon ıspanak, sizin gün içerisinde gereksinim duyacağınız kalsiyum miktarını almanızı sağlayacaktır.
Yumurtanın içeriğinde de D vitamini bulunduğunu belirtmemiz gerekmektedir. Bir tane tüm yumurtayı tüketmeniz demek, sizin, gereksinim duyacağınız D vitamininin bir kısmını yumurta ile almanızı olanaklı hale getirecektir. Ancak sadece yumurtaya, D vitamini bakımından güvenmemeniz gerektiğini de unutmamalısınız.
Sütün içeriğinde de yoğun miktarda kalsiyum yer almaktadır. Kemik sağlığını korumak için ne yapmalıyız diyenler, gün içerisinde süt tüketimini gerçekleştirebilir; isterlerse de sütü, D vitamini bakımından kuvvetlendirilmiş şekilde seçerek, etkiyi daha kuvvetli hale getirebilirler. Yoğurt da aynı şekilde içeriğinde yoğun oranda kalsiyum bulundurmakla birlikte, D vitamini bakımından da kuvvetli etki göstermektedir.
Peki kemik sağlığını korumak için ne yapmalıyız, kemik sağlığını korumak için neler yapmalıyız, kemik sağlığını korumak için neler yapılmalı sorusunun yanıtları arasında yer alan bu besinleri gün içerisinde nasıl tüketmemiz önerilmektedir? İsterseniz bir günlük diyet önerisinde bulunabiliriz:
Sabah kahvaltısı: Bir bardak süt, Bir kibrit kutusu büyüklüğünde beyaz peynir, bir tane yumurta
Öğle yemeği: Bir porsiyon ıspanak, bir kase yoğurt
İkindi: Bir bardak portakal suyu
Akşam yemeği: Bir porsiyon ton balığı, bir kase yoğurt
Yatmadan önce: Bir bardak süt

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.