Karaciğeri Temizleyen Besinler Nelerdir?

Karaciğerin sağlıklı olması, hem kilo vermeyi kolaylaştırmakta; hem de sağlıklı bir insan olmayı olanaklı hale getirmektedir. Çünkü, hastalıklara neden olan virüslerin vücuttan atılması ve vücut metabolizmasının hızlı çalışması için karaciğerin sağlıklı çalışmasına gereksinim vardır. Kilo vermekte zorlanan kişilerin karaciğer sağlığını kontrol ettirmeleri gerekmektedir. Biz sizlere, karaciğeri yenileyen şifalı bitkilerden ve karaciğeri yenileyen besinlerden söz edeceğiz. Karaciğeri temizleyen sebzeler nelerdir sorusunun yanıtlarını ilerleyen bölümlerde bulabileceksiniz.

Karaciğeri Temizleyen Besinler Nelerdir?

■ Enginar: Enginarın, karaciğer sağlığı açısından önemi çok büyüktür. İçeriğinde bulundurduğu enzimlerle, yağların sindirim sürecinde rol alan enginar, sadece karaciğer sağlığı için değil, pankreas sağlığı için de yararlıdır. Alkolü içecek bulunduran yerlerde, enginarın karaciğeri temizleme etkisinden yararlanılır ve enginar ile hazırlanan bir meze de yemeklerle birlikte müşterilere sunulur. Bu nedenledir ki enginarı diyetinizden çıkartmamanız gerekir.

■ Sarımsak: Ağız kokusuna neden olması dolayısı ile pek tercih edilmeyen sarımsağı, karaciğeri yenileyen besinler arasında, her sabah kahvaltısından önce bir diş olacak şekilde yemek gerekmektedir. Bu uygulama sayesinde hem karaciğer sağlığı en üst düzeye çıkartılır; hem de kilo vermeniz kolaylaşır. Ağız kokusundan rahatsız olacağınız için sarımsağı çiğnemek istemezseniz, yutmayı da tercih edebilirsiniz.

■ Greyfurt: İçeriğinde bulundurduğu yüksek miktarda C vitamini ve antioksidanlar sayesinde greyfurt, karaciğer ve tüm vücut için mükemmel bir arındırıcı görev üstlenmektedir. İlaç kullanımı gerçekleştiriyorsanız greyfurttan uzak durmanız gerektiğini özellikle belirtelim. Ancak herhangi bir sakıncası yoksa, sabah kahvaltısında bir bardak taze sıkılmış greyfurt suyunu içebilirsiniz. Bu konu hakında doktorunuza danışmanız sizin için en doğrusudur.

■ Karabuğday: Karaciğeri yenileyen şifalı bitkiler arasında yer alan karabuğday, yağ metabolizmasını düzenleyerek bu işlemi gerçekleştirir. Karabuğdayın içeriğinde inositol isimli bir madde bulunmaktadır ve bu madde karaciğer sağlığını korumak adına, bazı hormonların işlenmesini düzenleme görevini üstlenmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası