Karaciğer Yağlanmasına İyi Gelen Gıdalar

Karaciğer Yağlanmasına İyi Gelen Gıdalar

Günümüzün yaşam şartları ve yanlış beslenme alışkanlıkları dolayısı ile karaciğer yağlanması ile çok sık karşılaşmaktayız. Son zamanlarda çok sık baş ağrısı çekiyor, vücudunuzun herhangi bir yerinde tekrarlayan sivilcelerle karşılaşıyor, cilt tipinizin bir anda yağlı olduğunu düşünüyor ya da kendinizi yorgun hissediyorsanız, siz de karaciğer yağlanması ile karşı karşıya olabilirsiniz. Peki karaciğer yağlanmasına iyi gelen gıdalar hangileri? Karaciğer yağlanmasına karşı beslenme önerileri neler? Sağlıklı beslenme ile bu sorununuzdan daha kolay kurtulabilirsiniz. İşte bunun yolları:

Karaciğer Yağlanmasına İyi Gelen Gıdalar Hangileri?

■ Yeşil Elma: Sabah kahvaltısında tüketeceğiniz bir tane yeşil elma, kan şekeri seviyenizin düşmesine yardımcı olur. Bununla birlikte, antioksidan etkisi dolayısı ile karaciğer detoksu yapar. Karaciğer yağlanmasına karşı beslenmede bu nedenle yer almalıdır.

■ Limon Suyu: Tıpkı yeşil elma gibi antioksidan içeriği yüksek olan limon suyu da karaciğer detoksuna yardımcı olmaktadır. Bu nedenle sabahları aç karna bir bardak limon suyu içebilirsiniz. Ancak, limonun kan sulandırıcı etkisi olduğunu da unutmamalısınız. Eğer bu anlamda bir sıkıntınız varsa, doktorunuza danışmadan, karaciğer yağlanması için limon suyu kullanma yolunu seçmemelisiniz.

■ Greyfurt: Limon suyu gibi greyfurt da, karaciğerde bulunan yağ ve toksinleri gidermeye yardımcı enzimleri içeriğinde bulundurmaktadır. Bununla birlikte yemeklerden önce tüketeceğiniz yarım greyfurtun, zayıflamanıza yardımcı olacağını da belirtmeden geçmeyelim.

■ Avokado: Günde tüketeceğiniz bir tane avokado ile, vücudunuzda bulunan zararlı yağ asitlerini atabilir; dolayısı ile karaciğer yağlanması ile savaşabilirsiniz. Aynı zamanda, vücudunuzun gereksinim duyduğu besin ihtiyacının bir kısmı da avokado ile karşılanmaktadır.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.