Karaciğer Sağlığı İçin Nasıl Beslenmeli?

Vücudumuzun en büyük organı olma özelliğine sahip olan karaciğer sağlığı önemlidir; çünkü vücudun ve metabolizmanın doğru çalışmasında etkin görev üstlenmektedir. Hiç durmaksızın çalışan karaciğerin görevleri arasında safra üretimi, glikojen depolanması, sindirimin düzenlenmesi ve protein sentezi gibi pek çok unsur yer almaktadır. Peki karaciğer sağlığı için ne yemeli, karaciğer sağlığı için nasıl beslenmeli? İlerleyen bölümlerde sizlere bu soruların yanıtlarından söz edeceğiz.

Vücudumuzda bulunan organların tamamının bir düzen içerisinde çalışması ve tamamının da görevini sağlıklı bir şekilde yerine getirmesi gerekmektedir. Bir organdaki çalışma problemi hem tüm vücudun etkilenmesine neden olur, hem de hatalı çalışan organ, vücudun diğer organlarına farklı zararlar verebilir. Karaciğer sağlığı da bu noktada çok önemlidir. Doğru çalışmayan karaciğer, vücudun diğer organlarını ve sağlığı olumsuz etkileyebilir.

Karaciğer Sağlığını Bozan Alışkanlıklar

■ Sağlıksız beslenmek
■ Çok fazla alkol tüketmek
■ Düzensiz uyku

Karaciğer Sağlığının Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

■ İdrar renginin koyulaşması
■ Vücutta hissedilen şişkinlik
■ Zayıflama çabalarının sonuçsuz kalması
■ Mide yanması
■ Bağışıklık sisteminin zayıf olması ve çok sık hastalanma
■ Kendini sürekli yorgun hissetme
■ Depresyon
■ Gözlerde ve cilt rengindeki sararma
Bu belirtilerin bir kaç tanesini aynı anda yaşıyorsanız, karaciğer sağlığınız ile alakalı bir sorun var ve karaciğeriniz düzgün çalışmıyor demek olabilir. Sağlıklı beslenerek bu sorunların önüne geçebilir, ya da azalmasını sağlayabilirsiniz.

Karaciğer Sağlığı İçin Nasıl Beslenmeli?
Karaciğer Sağlığı İçin Ne Yemeli?

■ Sarımsak: Karaciğer sağlığı için detoks, yani zararlı maddelerin, toksinlerin vücuttan atılması çok önemlidir. Sarımsak bu noktada yardımcı olur. Ancak eğer çiğ tüketememek gibi bir durumunuz söz konusu ise eczanelerden sarımsak kapsülü de satın alarak tüketebilirsiniz.

■ Brokoli: Brokolinin içeriğinde bulunan bazı önemli maddeler, karaciğer sağlığının iyi olması için yardımcıdır. Bu noktada haftada 2 – 3 gün brokoli tüketmeniz önerilmektedir.

■ Pancar: İçeriğinde önemli antioksidanların bulunduğu pancar suyunu haftada 4 kere tüketmeniz halinde, hem karaciğer sağlığına, hem de DNA hasarlarına önemli etkileri bulunmaktadır. Bu nedenle, ara vermeden, düzenli olarak bir süre pancar tüketmenizi önerebiliriz.

■ Yeşil Çay: Kalp ve tansiyon problemleriniz yoksa, günde 2 – 3 fincan yeşil çay tüketebilir ve bu sayede içeriğinde bulundurduğu antioksidan etkisinden yararlanabilirsiniz. Yeşil çay hem karaciğer sağlığını korur; hem de hepatit riskini azaltır.

■ Zeytinyağı: Kötü kolesterolün düşürülmesine yardımcı olan zeytinyağını yemeklerinizde, katı yağların yerine kullanmak, karaciğer sağlığını korumanız adına önerilmektedir. Karaciğer yağlanmasının, sağlıksız yaşam şartları dolayısı ile ortaya çıktığını belirtmeden geçmemeliyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası