Kanserden Koruyan Yiyecekler

Her kanser hastası, hastalığa yakalandığı anda dünyasının başına yıkıldığını hissediyor ve “Beni mi buldu” diyor muhtemelen. Aslında bir insan kanser hastası olduğunu öğrendiğinde, onunla aynı gün bunu öğrenen ortalama 450 kişi ile aynı kaderi ve aynı düşünceleri paylaşıyor. Bu nedenle kanser olabilirsiniz; ama yalnız değilsiniz, bir tek siz değilsiniz. Tabi ki önlenebilmesi ve korunabilmeniz çok daha iyi olurdu. Bu zor hastalığın tedavisi hem maddi; hem de manevi olarak zor; ama yok değil, imkansız değil, kesinlikle umutsuzluğa düşmeyin. Ancak henüz kanser olan grupta değilseniz, kanserden koruyan yiyecekleri tüketmeniz en mantıklısı. Kanserden korunmak için beslenme önerilerine uymalısınız. Bugün kanser olmamanız, yarın kanser olmayacağınız anlamına gelmiyor. Bu hastalık artık grip gibi, çok salgın ve bizler artık onun adını duymaya çok alıştık. İşte bu nedenle dikkat etmelisiniz. Peki kanserden korunmak için nasıl beslenmeliyiz? Beslenme listemizde hangi yiyeceklere ve içeceklere yer vermeliyiz? İşte yanıtlarımız:

Kanserden Korunmak İçin Nasıl Beslenmeliyiz?

■ Sarımsak: Sarımsağın etken maddesinin adı Di-Alil-Disülfidinin. Yapılan araştırmalar, kanserden koruyan yiyecekler arasında yer alan sarımsağın bu etkisinin, söz konusu etken maddesinden kaynaklandığını vurguluyor. Bu bileşen, tümör oluşumunu ve var olan tümörün gelişimini engelliyor.

■ Ceviz: Kanserden korunmak için beslenmede, cevize günde dört tane olmak üzere yer vermeniz halinde, kanserden koruyan yiyeceklerin etkinliklerini arttırabiliyorsunuz. Yani örneğin, zaten faydalı olan sarımsak, daha faydalı oluyor.

■ Kırmızı Meyveler: Flavonoid ve ve Fenolik, genel itibari ile biyoaktif maddeler. Bu maddelerin kanserden koruma etkileri bulunuyor. Kırmızı meyvelerde, örneğin narda, siyah üzümde, çilekte, yaban mersininde bulunuyorlar. Gün içerisinde bol meyve tüketmelisiniz ve bu tüketimin en az 1/3’ü kırmızı meyvelerden oluşmalı.

■ Omega-3: İçeriğinde Omega-3 yağ asitlerini bulunduran besinlerin – ki bu besinler daha çok yüzey balıkları oluyor; örneğin istavrit, uskumru, hamsi…- kanserden korunmak için beslenmede, haftada en az iki kere yer alması gerekiyor.

■ Brüksel Lahanası – Brokoli: Eğer midenizle ilgili bir hassasiyet sorununuz yoksa bu sebzeleri haftada en az üç kere çiğ, mide probleminiz varsa da pişmiş olarak tüketmeniz gerekiyor. İçeriklerinde bulunan İndol-3 ve Sulforofan isimli maddeler tümör içerisinde bulunan hücrelerin büyümesini yavaşlatma etkisi gösteriyor.

■ Soya Fasulyesi: Meme kanseri probleminiz yoksa ya da risk grubunda değilseniz soya fasulyesi ya da filizini tüketerek, mesane kanserinden kurtulabileceğiniz yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır. Çünkü östrojen hormonu üzerinde etkileri vardır.

■ Yeşil Çay: Yeşil çayın içeriğinde bulunan Epigallokateşin-3-Gallet ve diğer kateşin karışımlarının kanserden koruma etkisinin olduğu yapılan araştırmalarla kanıtlanmış bulunmaktadır.

■ Kefir: İmmun sistemin güçlenmesini sağlayarak koruyucu özellik gösteren kefir bunu, içeriğinde bulunan bakteri ve mantarlar sayesinde gerçekleştirmektedir. Bunlara örnek vermek istersek: Steptoccoccus, Saccoromyces, Betabacterium, Cremoiris… gibi isimlerden söz edebiliriz.

■ Zerdeçal: Kurkumin isimli antiinflamatuvar ve antioksidan etkilere sahip bileşeni ile zerdeçal, kanserden koruyan yiyecekler arasında yer almaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası