Kanserden Korunmak İçin Beslenme

Kanser, her geçen gün daha yaygınlaşan ve hedefine kitleleri alan bir hastalık haline gelmeye başlıyor ve bununla birlikte, sağlıksız yaşam koşulları, yanlış beslenme alışkanlıkları, uygun olmayan çevresel faktörler, kanser oluşumunda önemli rol oynuyor. Buna ek olarak yanlış beslenmeye bağlı olarak gerçekleşen kanser ölümleri, tüm kanser ölümlerinin 1/3’lük bir kısmını oluşturuyor. Bu nedenle kanserden korunmak için beslenme çok önemli. Peki kanserden korunmak için nasıl beslenmeliyiz? Kanserden korunmak için ne yemeliyiz? Bu soruların yanıtlarını ilerleyen bölümlerde bulabileceksiniz.

Kanserden Korunmak İçin Nasıl Beslenmeliyiz?
Kanserden Korunmak İçin Ne Yemeliyiz?

■ Kanserden korunmak için beslenmede Akdeniz diyetinin kurallarını benimsemelisiniz. Bu ne anlama geliyor derseniz, her şeyin öncesinde meyve ve sebze ağırlıklı beslenmeli ve gün içerisinde tükettiğiniz lif miktarını arttırmalısınız. Bu noktada uzmanlar, günde beş porsiyon sebze ve meyve tüketimini önermekteler. Bunun iki porsiyonu meyve, üç porsiyonu da sebze olmalı. Sebzelerin en az yarısını çiğ olarak tüketmelisiniz. Ayrıca, tükettiğiniz sebze ve meyveler mevsiminde ve çeşitli olmalı. Yani her gün aynı meyve ya da sebzeyi tüketmek tercih sebebi değildir. Bunlara ek olarak, içeriğinde rafine şeker bulunduran, bisküvi, pasta gibi basit karbonhidratlardan da uzak durmanız gerektiğini belirtmeden geçmeyelim.

■ Kanserden korunmak için nasıl beslenmeliyiz sorusunun yanıtları arasında, kırmızı et tüketimi yerine, av eti, organik tavuk ve balık tüketimi de yer almaktadır. Izgara olarak kömürde pişirilmiş, yüksek ısıda pişirilmiş ya da işlenmiş ürünleri tüketmekten uzak durmalısınız. Aşırı kilonun kanser ile yakın ilişkili olduğu yapılan araştırmalarla kanıtlanmış durumda. Bu nedenle gün içerisinde aldığınız kalori miktarını azaltmanızda büyük yarar var. Kalorisi en düşük meyvelerin ise sebze ve meyve grubunda yer aldığını unutmayarak, et tüketimini sınırlandırmanızda fayda var.

■ D vitamini, en çok güneşten alınıyor. Ve D vitamini eksikliği ile kolon kanseri arasında yakın ilişki bulunduğu yapılan araştırmalar ile kanıtlanmış durumda. Bu nedenle, yaz aylarında, kollar, eller ve bacakları açıkta bırakarak, gün içerisinde yarım saat güneşlenmek önemli. Peki kanserden korunmak için ne yemeliyiz derseniz, günde bir yumurta, iki bardak süt, ya da bir bardak süt bir kase yoğurt ve haftada iki kere balık tüketimi gerçekleştirebilirsiniz. Ama kış aylarında güneşin az olması dolayısı ile alacağınız D vitamini miktarının da azalacağını unutmamalısınız. Vücudunuzda D vitamini eksikliği varsa, doktorunuzun önerdiği dozlarda D vitamini alımını gerçekleştirerek, bu eksikliği giderebilirsiniz.

■ Kanserden korunmak için beslenmede, tuz içeriği yüksek besinlerin tüketiminden de uzak kalmalısınız. Maden suyu, konserve, salamura, kuruyemişler ve sosların tuz içeriğinin diğer besinlere göre daha yüksek olduğunu hatırlatalım. Sadece kanser değil, pek çok hastalıktan kurtulmak için, günde altı gramdan fazla tuz tüketimi gerçekleştirmemelisiniz ki bu, bir gün için bir silme çay kaşığından daha az miktardır. Tuz ile birlikte, özellikle başta akciğer kanseri olmak üzere, kanser riskini azaltmak için sigaradan da sigara içilen ortamlardan da uzak durmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası