Kanser Nasıl Önlenir?

Günümüzde, neredeyse kanserden korkmayanımız, en ufak bir şişlik hissettiğinde kanser miyim acaba diye düşünmeyenimiz yok; çünkü kanser ciddi anlamda yaygın bir hastalık halini almış durumda. Ve bununla birlikte, ölümcül sonuçları olduğunu da hepimiz biliyoruz. Aslında kanser, öyle korkulması gereken, tedavisi olmayan bir hastalık değil; sadece yorucu ve çok zorlu bir süreç. Bununla birlikte, kanseri tetikleyen besinleri ve kanseri önleyen besinleri bilerek de kendimizi bu sorunlu hastalığa karşı korumaya alabiliriz. O halde asıl sorumuz şu: Kanser nasıl önlenir?

Kanser Nasıl Önlenir?

■ Kanseri tetikleyen besinler arasında yer alan bazı isimleri şu şekilde sayabiliriz: Margarin, hazır meyve suları, sosis, salam, sucuk, konserve, beyaz şeker, beyaz un… Bununla birlikte, keten tohumu, Omega-3 içeriği ile çok yararlı olsa da, soya yağı ile birlikte, meme kanserini tetikleyen besinler arasında yer almaktadır. Bu nedenle, eğer bir meme kanseri durumunuz söz konusu ise ya da meme kanseri risk faktörleri taşıyorsanız, bu iki besini de tüketmeyin. Ancak küçük bir çocuğunuz varsa ve kansere karşı risk faktörleri taşıyorsa, onlarda keten tohumu, soya yağı ve soya sütünü koruma amaçlı olarak kullanabilirsiniz. Arada çelişki olduğunu düşünmekte haklı olabilirsiniz. Meme kanserinde kullanılmaması gereken bu bitkisel besinleri, çocuklarınızı kanserden korumak için kullanabilirsiniz. Neyi nerede kullanmanız gerektiğini bilmeniz çok önemli.

■ Bir kanser hastası için, kanseri tetikleyen besinler arasında sütün de yer aldığını belirtmeden geçmemeliyiz. Süt, vücuttaki kanserojen maddenin artmasına neden olmaktadır. Çocuklarda vücuda büyüme hormonu sağlamasının yanında, kanser hastaları için vücuttaki insülin seviyesini arttıran süt, önerilmemektedir. Kanser hastası iseniz aynı zamanda, spor yapmalı ve kilo almamalı, yağlı besinlerden olabildiğince uzak durmalısınız. Doğum kontrol hapı kullanmamalı, tükettiğiniz besinlerin hormonlu olmayıp, doğal olmasına özen göstermelisiniz.

■ Doğum kontrol hapının kanser hastaları tarafından kullanılmaması gerektiği önerisinde bulunduk. Bununla birlikte, meme kanseri iseniz ya da ailenizde kanser hikayesi varsa, menopoz dönemi sonrasında etkileri azaltmak için hormon kullanımından da uzak durmalısınız. Fibrokistleriniz varsa da doğum kontrol haplarından uzak durmanız gerektiğini unutmayın. Bir sene doğum kontrol hapı kullandıysanız, en az bir sene ara verin. Aksi halde hem yumurtalık kanseri, hem de meme kanseri riski ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

■ Kanseri önleyen besinlerin listesini sizlere şu şekilde aktarabiliriz: Mevsiminde olmak kaydı ile: Yeşil kabak, kereviz, kırmızı turp salatası, semiz otu, kıvırcık salata, kırmızı lahana, lahana, karnabahar, brokoli… Kanser hastası iseniz bu besinleri kemoterapi sırasında da kullanmalısınız. Bununla birlikte, soğan, sarımsak, acıbadem ve cevizden de yararlanmanız gerektiğini belirtelim. Şu prensibi benimseyin: Her zaman pahalı olan kaliteli değildir; aksine, ucuz olan besinler bazen en kaliteli olanlardır.

■ Kavrulmamış kayısı çekirdeği tüketin; ama bunu beş taneden fazla olmamak kaydıyla kullanın. 15 tane kayısı çekirdeği tüketmek sizin için ölüm nedeni olacaktır; bunu unutmayın. Taze kara kayısı, kara erik ve kara üzüm tüketin, bunları en az üç tane olacak şekilde tüketmeye özen gösterin. Kış aylarında, güneşin altında kuruttuğunuz gül kurusunu tüketebilirsiniz. Yoğurdu evde, probiyotik olarak hazırlayın ve mayayı soğuk sütün içerisine atmayı unutmayın. Özellikle karaciğer kanseri için çökelek ve keçi peyniri kullanımı gerçekleştirebileceğinizi de unutmayın.

■ Kanseri önleyen besinler arasında beyaz et de yer alıyor: balık, tavuk ve hindi beyaz ete örnek olarak verilebilir. Haftada bir kere de kırmızı et tüketimi gerçekleştirmelisiniz. Kırmızı et tüketiminde, kanser nasıl önlenir sorusunun yanıtı kuzu eti tüketimidir. Koyunların genellikle otlandığını hepimiz biliyoruz. Ve bu otlar zehirli olmaları dolayısı ile onları zehirliyor. Bir de erken kesilmeleri için büyüme hormonu ile zehirlenen koyunların kendi öz yapılarında da zaten bir kanserojen madde var. Dolayısı ile kuzu eti en sağlıklı kırmızı et olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası