İyot Nelerde Bulunur?

İyotun deniz havasında olduğunu bilen bizler, sahile gittiğimizde derin derin nefes alır ve iyot soluduğumuzu biliriz. Ancak iyot içeren gıdalar da bulunmaktadır. Sizlere ilerleyen bölümlerde, iyot nelerde bulunur sorusunun yanıtlarından söz edeceğiz. Üreme sisteminin sağlıklı gelişimi, sağlıklı çalışan metabolizma, iyi bir büyüme süreci, tiroit bezlerinn düzenli çalışması… gibi pek çok görevde aktif rol alan iyot, gerçekten önemlidir. Peki iyot içeren besinler nelerdir? Sadece deniz havası ve tuzla sınırlı olmayan iyotun hangi besinlerde bulunduğunu hemen sizlerle paylaşalım…

Her insanın vücudunun iyot ihtiyacı bir diğerinden farklıdır. İyot eksikliğine bağlı olarak tiroit bezi problemleri ve guatr, en sık bilinen sorunlar arasında yer almaktadır. Bu sorunları yaşamamak adına iyot içeren gıdaları bilmek ve tüketmek gerekir. Bu anlamda uzmanlar, en sık bilinen ve kullanılan iyotlu tuzu önermektedirler. Ancak iyot sadece iyotlu tuzda yoktur.

İyot İçeren Besinler Nelerdir?
İyot Nelerde Bulunur?

İyot en çok deniz ürünlerinde bulunmaktadır.

■ Tuzlu Su Balıkları: Özellikle okyanuslarda ve derin sularda yaşayan tuzlu su balıkları, iyot içeren gıdalar arasında ilk sırada yer almaktadırlar. Mezgit, morina ve ton balığının içeriğinde, diğer tuzlu su balıklarına göre daha fazla iyot bulunmaktadır. Ton balığı genellikle konserve olarak tüketilmekte olup, bu şekli ile daha az iyot içerir. Tuzsuz ve yağsız olarak ızgarada tüketilen günlük 200 gram balık ile vücudumuzun günlük iyot gereksiniminin en az yarısını karşılamış oluruz.

■ Kabuklu Deniz Ürünleri Ve Deniz Yosunu: Karides, ıstakoz, deniz yosunları ve diğer kabuklu deniz ürünleri ile de günlük iyot gereksinimimizi karşılayabiliriz. Özellikle kurutulmuş deniz yosununun içeriğinde hem çok fazla miktarda iyot; hem de farklı mineraller yer almaktadır. Kalori değerinin çok az olduğunu da belirtmeden geçmemeliyiz. Istakoz da önemli bir diğer iyot kaynağı olup; bu etkiye, tuzlu deniz suyunda yaşıyor olmasından dolayı sahiptir.

■ Patates: Patates, deniz ürünü olmamasına karşın iyot içeriği yüksek bir besindir. Ancak bu etkisinden yararlanabilmek adına patatesi kabukları ile tüketmek gerektiğini de unutmamalıyız. Patatesi fırınlanmış şekli ile tüketmeniz bu anlamda doğru olacaktır. Ancak şu detayı da unutmamak gerekir ki, her ne kadar iyot içeriğinin fazlalığı dolayısı ile tercih edilebilirliği düşünülse de, patates fırında pişirildiğinde kalori değerinin yüksek olduğu da unutulmamalıdır.

■ Yumurta: Günlük iyot ihtiyacının 1/5’ini iyi haşlanması halinde karşılayabilecek olan yumurta, bununla birlikte çok iyi bir vitamin ve mineral kaynağıdır. Ancak yumurtayı çok fazla haşlamanız halinde zehir niteliğini kazanacağını ve faydasından çok zararı olacağını da unutmamalısınız.

■ Süt Ve Süt Ürünleri: Kalsiyum bakımından önemli bir kaynak olan sütün içeriğinde iyot bulundurduğunu pek bilmeyiz. Ancak bir bardak inek sütü içerek günlük iyot gereksinimimizin %40’ını kaşrılarız. Bir kase yoğurt ile de günlük iyot gereksiniminin %60’ı karşılanır. Ancak yoğurttaki iyot içeriğinden yararlanmak için içerisine hiç bir şey eklememeniz gerektiğini bilmelisiniz.

■ Kızılcık: İyot içeren besinler nelerdir sorusunun yanıtları arasında çok fazla meyve ile karşılaşmayız. Ancak kızılcık, güçlü C vitamini içeriği ve antioksidan etkisinin yanında iyot içeriği de yüksek bir meyvedir.

■ Himalaya Tuzu: Himalaya kristal tuzun içerisinde, sofra tuzunden çok daha fazla iyot bulunmaktadır. Bununla birlikte kalori içeriği de yoktur. Bu nedenle tercih edebileceğiniz himalaya kristal tuzu içeriğinde çok önemli mineraller de bulundurmaktadır.

İyot içeren gıdalar arasında yer alan diğer isimleri de şu şekilde sıralayabiliriz:

■ Maden suyu
■ Şalgam
■ Dondurma
■ Kuru erik
■ Çilek
■ Muz
■ Konserve mısır
■ Baklagiller
■ Karaciğer
■ Kırmızı et
■ Makarna
■ Pirinç
■ Yulaf
■ Fasulye
■ Sarımsak
■ Kabak
■ Pazı
■ Soya fasulyesi
■ Ispanak
■ Beyaz ekmek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası