İyi Uyumak İçin Ne Yemeli? Uykuyu En Hızlı Ne Getirir?

İyi Uyumak İçin Ne Yemeli? Uykuyu En Hızlı Ne Getirir?

İyi uyumak için ne yemeli? Pek çok insan günümüzde bu sorunun yanıtlarını bulmaya çalışıyor. Neden mi? Çünkü o kadar stres yüklü bir hayatı yaşamaya çalışıyoruz ki geceleri pek çoğumuzu bu nedenle uyku tutmuyor. Bazılarımız ise çevresel etkenlere bağlı olarak uyumakta zorluk çekiyoruz.

Kimileri çok yorulduğunda rahat uyuyor. Bazılarımız ise yorgunken daha zor uyuyabiliyoruz. Bazen gelen bir telefon uykumuzu kaçırırken bazen de havaların sıcak lmasından ya da soğuktan kaynaklı biruykusuzluk problemi ile karşı karşıya kalabiliyoruz. Ancak kaliteli uyumak çok önemli.

Günde en az 7 – 9 saat arası uyumalıyız. Ve bunun için ilaç kullanmak zorunda da değiliz. Beslenme düzenimizde yapacağımız küçük değişiklikler, bizim rahat birşekilde uykuya dalmamızı ve kesintisiz uyumamızı sağlayabilir. Bir melisa çayı ya da papatya çayı ile ilgili bilgi sahibi olmayanımız yoktur. Yoğurt da uyutur elma da…

İsterseniz gelin, iyi uyumak için ne yemeli sorusunun yanıtlarını birlikte gözden geçirelim. Vesabah kalktığımızda enerjik, konsantre olabilen,sağlıklı, iyi bir biz olalım. Çünkü hepimizin tüm bunlar için ihtiyaç duyduğu ilk önemli şey iyi bir uyku çekmek. Ve MaviBoncuğum olarak düşündüğümüz ilk şey de sizsiniz.

İyi Uyumak İçin Ne Yemeli?

İyi uyumak için ne yemeli? Ve neden yemeli? Maddeler halinde sıralayalım:

Uykuyu En Hızlı Ne Getirir

İyi Uyumak İçin Ne Yemeli

• Badem: Uyku üzerindeki etkileri hakkında fikir sahibi olmak için yeterli araştırma yapılmış olmasa da bu etkiyi kendi üzerinizde, yatmadan önce tüketeceğiniz bir avuç badem ile deneyebilirsiniz. Pek çok kişi, uykunun gelmesini sağlayan ve vücudun iç saatini düzenleyen melatonin hormonunun badem tüketimi ile salgılandığını dile getirmektedir.

Ayrıca badem iyi bir magnezyum kaynağıdır. Sadece 1gramı ile günlük magnezyum ihtiyacınızın neredeyse 1/5’ini karşılayabilirsiniz. Çünkü magnezyum, stres hormonu olan kortizol hormonunu baskılar. Bununla da kalmayıp iltihap azaltma yeteneğine sahiptir. Bu etkiler bir araya geldiğinde de bademin uykuya teşvik etme özelliğine sahip olduğu düşünülür.

• Hindi eti: İyi uyumak için ne yemeli sorusunun yanıtları arasında yer almaktadır. Çünkü her şeyin öncesinde vücutta protein üretimine katkıda bulunur. Böylece kaslar güçlenirken vücut kendini, gece uyanmayacak kadar yorgun hisseder. Hindi eti de melatonin hormonusalgılayarak vücudu uykuya teşvik etme özelliğine sahip besinlerdendir.

• Papatya Çayı: Uyku kalitesini arttırabilecek benzersiz özelliklere sahip bitki çayları arasında yer alan papatya çayı aynı zamanda apigenin isimli bir antioksidan içermektedir. Bu bileşen beyindeki uykusuzluğu azaltan; uyku halini ise arttıranreseptörlere bağlanarak iyi uyumanızı olanaklı hale getirir.

• Kivi: Yatmadan bir saat önce tüketeceğiniz iki kivi ile daha kolay uykuya dalabilirsiniz. Gece daha az uyuyabilir ve uyuduğunuz süreyi arttırabilirsiniz. Pek çok kişi bu etkilerin serotonin hormonunun salgılanmasına katkıda bulunması ile ilişkili olduğunu düşünmektedir. Bazı kişilerise iltihabı azaltma özelliğinin etkili olduğunu savunurlar.

Uykuyu En Hızlı Ne Getirir?

Uykuyu en hızlı ne getirir sorusunun yanıtlarını maddeler halinde vermeye devam edelim.

İyi Uyumak İçin Ne Yemeli

Uykuyu En Hızlı Ne Getirir

• Vişne Suyu: İçeriğinde yüksek miktarda melatonin bulunduran vişne suyu, böylece uykuya dalmayı da daha uzun uyumayı da sağlayan içecekler arasında yer almaktadır. Bu etkiden yararlanmak adına günde iki bardak vişne suyuiçmeniz önerilmektedir. Bu bardaklardan birini yatmadan önce içmenizi önerebiliriz.

• Yağlı Balıklar: Bu balıklara somon, uskumru, ton balığı ve alabalık gibi örnekler verebiliriz. İçeriğinde Omega-3 yağasitleri ve D vitaminini bol miktarda bulunduran bu balıklar çok sağlıklı olmaları ile bilinirler. Ve serotonin hormonu salgılamaları dolayısı ile de uykuya dalma süresini kısaltmak konusunda önemli etkilere sahiptirler.

• Ceviz: Uykuyu en hızlı ne getirir sorusunun yanıtları arasında yer almaktadır. Çünkü hem iyi birmelatonin kaynağıdır. Hem de içeriğinde Omega-3 yağ asitleri bulunduran besinlerden bir diğeridir. Kaliteli uyku için ne yapılmalı sorusuna yanıt olarak ceviz yiyebileceğiniz bilgisini sizlerle paylaşabiliriz.

Çarkıfelek Çayı: Çarkıfelek çayının da sakinleştirici özellikleri bulunmaktadır. Dolayısı ile uykuya dalma süresini kısaltır. Bununla birlikte apigenin isimli antiolsidanı da içeriğinde bulundurmaktadır. Ve bu maddenin beyinde yapmış olduğu etkilerle uykuyadalmayı ne şekilde etkilediğini sizlere daha önce aktarmıştık.

İyi uyumak için ne yemeli, ne içmeli, uykuyu en hızlı ne getirir… gibi soruların yanıtları sayesinde daha sağlıklı uyuyabilir ve daha iyi bir gün geçirebilirsiniz.  O halde iyi uykular… 🙂

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.