İşkembe Çorbası Faydalı Mı?

Ülkemize ilk olarak Osmanlı zamanında İstanbul’dan girmiş olan işkembe çorbasını, Rumeli’den gelen Bulgar ve Arnavut’lar getirmiştir. Kokusu ve görüntüsü itibari ile pek kimse tarafından sevilmeyen işkembe çorbasının sevilmeme nedenlerinden bir diğeri de işkembe ile yapılıyor olmasıdır. Ancak, işkembe çorbası faydalı mı faydalı mı sorusunun yanıtları arasında yer alan işkembe çorbası faydalarını duyduğunuzda, bu lezzet hakkındaki fikirleriniz değişecek. İsterseniz size hemen gerekli bilgileri aktarmaya başlayalım.

İşkembe Çorbası Faydalı Mı?

■ İşkembe çorbasının içeriğinde çok sayıda mineral bulunmaktadır. Bunların en önemlilerinden bir tanesi olan Çinkodur. İşkembe çorbası faydaları arasına bağışıklık sisteminin güçlenmesini dahil eder. Bu sayede özellikle kış aylarında görülen enfeksiyonlara karşı korunma şansınız artar.

■ İşkembe çorbası faydaları, çorbanın kokusunu azaltmak ve tadını iyileştirmek adına içerisine ilave edilen sirke ve sarımsakla birlikte daha da güçlenir. Bu noktada kendinizi daha dinç hissedeceğiniz gibi, vücudunuza pek çok hastalığın girişi de engellenmiş olur.

■ İşkembe çorbası içerisinde bol miktarda B12 vitamini bulunmaktadır. Bu vitamin sayesinde, kırmızı kan hücrelerine Oksijen taşınması daha kolay olur. Ve bununla birlikte vücudun Protein gereksinimi de büyük oranda karşılanır.

■ İşkembe çorbasının içeriğinde jelatin, probiyotikler ve glutamin bulunmaktadır. Bu sayede metabolizma hızlanır ve böylece, karaciğer yağlanmasının önüne geçilmiş olur.

■ İşkembe çorbası faydaları arasında, kanser dahil pek çok ölümcül hastalıktan koruması da yer almaktadır. Bunun nedeni, işkembenin içeriğinde Selenyum’un bulunmasıdır. Selenyum serbest radikallerle savaşır. Dolayısı ile vücut korunmuş olur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası