İshalken Ne Yenmemeli?

Hepimiz zaman zaman ishal problemi ile karşı karşıya kalır ve bu gibi durumlarda da evden dışarı çıkmaya korkar hale geliriz. Gittiğimiz herhangi bir yerde lavabo gereksiniminin olabileceği korkusu bizi eve hapsetmeye yeter. Genellikle kısa süreli olan ishal, bunun haricinde, bazı durumlarda kötüleşebilir. Eğer ishalken yenmemesi gerekenler hakkında bilgi sahibi değilsek, durum bizim için kötü demektir. Peki tam da ishalden kurtulmaya çalışırken, ishalken ne yenmemeli? İlerleyen bölümlerde sizlere bu sorunun yanıtlarından söz edip, ishalden daha kısa sürede kurtulmanızı sağlamaya çalışacağız.

İshalken Ne Yenmemeli?

■ Süt: Hem sütte, hem de diğer süt ürünlerinin içeriğinde bulunan Laktoz, bağırsaklarınıza giderek, daha çok yorulmalarına neden olur ve dolayısı ile de ishalinizin şiddetlenme sebepleri arasında yer almaktadır.

■ Alkol: Alkolün, karaciğer metabolizmasını değiştirmesi durumu söz konusudur ki bu durum ilk olarak hazımsızlığa neden olmaktadır. Bunun haricinde mide için de toksin niteliği taşıyan alkol, daha fazla su kaybı yaşamanıza neden olacak ve ishalinizin şiddetini arttıracaktır.

■ Kahve: Kafeinin diüretik etkisi bulunmaktadır ve ishalden kaynaklı dehidrasyonun daha kötü hale gelmesine neden olur. Bu nedenle, ishalken yenmemesi gerekenler arasında, içeriğinde kafein bulunduran içecekler de yer almaktadır. Nane çayı, zencefil çayı gibi çayların içilmesi bu nedenle önerilmektedir.

■ Baklagiller: İçeriğinde lektin bulundurmaları dolayısı ile bağırsaklarda iltihaba neden olan baklagiller, ishalin ve gazın önemli nedenleri arasında yer almaktadırlar. Bu nedenle ishal iken tüketilmemeleri önemlidir.

■ Kuruyemişler: Sindirimlerinin zor olması dolayısı ile kuruyemişlerin, bağırsakları tahriş etme ve midede şişkinliğe neden olması ihtimaline karşı, ishal sırasında tüketmeniz önerilmemektedir.

■ Tatlandırıcılar: Absorbe edilmeden bağırsaklara ulaşan tatlandırıcıların, şekerden daha yavaş emilmeleri durumu söz konusudur. Bu nedenle, ishal sırasında tüketilmemeleri gerekir. Tatlandırıcılar, ishalin boyutunu arttırmaktadır.

■ Turpgiller: İçeriğinde sindirimi zor birtakım karbonhidratlar bulunduran karnabahar, brokoli, lahana, brüksel lahanası, pırasa, soğan… gibi sebzeleri ishalinizin daha kötü hale gelmemesi adına tüketmemelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası