İş Stresi Nasıl Atılır?

İş Stresi Nasıl Atılır?

Hepimiz çalışıyor, bazılarımız kendi işini yaparken, bazılarımız da bir yerde çalışıyoruz. Kendi işini yapanların çoğu, iş stresini, benim işimi benden başka kim yapacak diyerek sırtlanıyor. Bir başkası ile çalışanlar da, patron isteklerini yerine getirmeyi hedefliyor. Herkes birbirinin, diğerinden daha rahat olduğunu düşünüyor, sanki en ağır işi biz yapıyor gibiyiz değil mi? Sonrasında ise bu düşünceler bize, ailemize, çocuklarımıza yansıyor ki, onların aklına kazılanlar bizlerden daha kalıcı aslında. Peki iş stresi nasıl atılır? İş stresi nasıl azaltılır? Sağlıklı beslenmenin, iş stresini azaltmanın yolları arasında yer aldığını biliyor muydunuz? Birlikte, neler yememiz ve içmemiz gerektiğini gözden geçireceğiz.

İş stresini azaltmanın yollarından bir tanesi sağlıklı beslenme; çünkü tükettiğimiz bazı besinlerin, vücudumuz için mutluluk hormonu salgılama özelliğinin bulunduğu, yapılan bilimsel araştırmalarla kanıtlanmış durumda. İş stresinin bir miktar olması faydalı; ancak olması gerekenden fazla olması, dikkat dağınıklığından iş veriminin düşmesine kadar pek çok soruna neden oluyor ve bu da zararlı. Mutlulukla iş stresi arasında yakın bir ilişki var. Dolayısı ile mutluluğumuzu arttıracak şekilde beslenerek iş stresini yenebilmemiz mümkün.

İş Stresi Nasıl Azaltılır?

■ Yulaf, içeriğinde bulundurduğu B vitamini ile size güç verir ve iş stresini azaltmak adına yardımcı olur. Alışkın olmadığınız bir tat olduğunu kabul ediyoruz; ancak farklı meyvelerle karıştırarak çok pratik ve lezzetli atıştırmalıklar elde edebilirsiniz. İş stresini azaltmanız da cabası.

■ Avokado, içeriğinde bulundurduğu yağ asitleri ile hormonların dengelenmesine katkıda bulunur. Merkezi sinir sistemine katkıda bulunur. Bununla da kalmaz, Potasyum içeriği ile yüksek kan basıncını düşürür ve ruh halinin düzelmesine katkıda bulunur. İş stresini azaltmanın yolları arasında yer alan besinlerden biridir.

■ C vitaminini, portakal, greyfurt gibi turunçgillerden rahatlıkla alabilirsiniz ve C vitamininin de iş stresini azaltmak üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır.

■ Sağlıklı olan ve iyi gelişen bir insan beyni için gerekli kuruyemişlerden bir tanesi bademdir. İçeriğinde, beyin için gerekli çok önemli bileşenleri bulundurmaktadır. İş stresini azaltmanın yolları arasında da yer alan badem, bunu B2 ve E vitamini içerikleri sayesinde gerçekleştirmektedir.

■ Kuru kayısı da içeriğinde B grubu vitaminler ve Magnezyum bulundurur ve bu sayede stresi önler. Sinir sisteminin ve beynin rahatlamasına katkıda bulunur.

■ İş stresini azaltmanın yollarından bir diğeri de balık tüketmek. Balık tüketimini düzenli gerçekleştirdiğinizde, iş stresi az, sağlıklı ve aktif bireyler olacağınızı belirtebiliriz. İş stresine neden olan yoğun tempo içerisinde, öğle yemeği olarak tüketebileceğiniz ton balığı oldukça işinize yarayacaktır.

■ İş stresi nasıl atılır dediğiniz anda papatya çayı içerseniz, rahatladığınızı görebileceksiniz. Papatya çayının antidepresan etkisinin de bulunduğunu belirtmeden geçmeyelim.

■ Çikolatanın mutluluk verdiği ve Endorfin salgılanmasına katkıda bulunduğunu bilmeyenimiz yoktur. Bu etki, çikolatada bulunan kakao sayesinde sağlanır. Bu nedenle kakao içeriği yüksek çikolataları, mümkünse Bitter olanları tercih etmelisiniz.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.