Hangi Yiyecekler Baş Ağrısı Yapar?

Pek çoğumuzun her gün, gün içerisinde zaman zaman karşılaştığı baş ağrısı, her zaman bir sağlık sorununun işareti değildir. Yazımız içerisinde sizlere, baş ağrısına neden olan yiyeceklerden söz edeceğiz. Eğer sizin de aklınızda hangi gıdalar baş ağrısı yapar; ya da hangi yiyecekler baş ağrısı yapar sorularının yanıtları için bir merak oluştu ise, zaman kaybetmeden bilgilerimizin aktarımını sizler için gerçekleştirmeye başlayalım…

Hangi Yiyecekler Baş Ağrısı Yapar?
Hangi Gıdalar Baş Ağrısı Yapar?

• Baş ağrısına neden olan yiyecekler arasında ilk olarak zeytinden, ve zeytin yağından söz etmemiz gerekiyor. Aslında pek çok derde deva olan bu mucize besinleri tükettiğinizde, sizde baş ağrısına neden olabilmesi mümkün…

• Baş ağrısına, yüksek tuz da, tansiyonu yükseltmesi dolayısı ile neden olabiliyor, ki içeriğinde çok fazla tuz bulunduran soya sosu bu anlamda, yemeklerde, lezzet vermesi adına da dikkatli kullanılması gereken bir sos… Ölüme dahi neden olabileceğinin unutulmaması gerekiyor…

• İçeriğinde yüksek oranda Sodyum, ve Nitrat bulunduran kurutulmuş etler de baş ağrısına neden olan yiyecekler arasında yer alabiliyor.

• İçeriğinde Monosodium Glutamate bulunduran Çin yemekleri, ve fast-food tarzı yiyecekler de baş ağrısına neden olabiliyor. Tansiyonu yükselten, diyabet riskini arttıran, ve obeziteye sebep olan bu yiyecekler, sadece baş ağrısına değil, ölüme dahi sebebiyet verebiliyor.

• Bazı yiyeceklerin “Eski”lerinin kaliteli olduğu bilinir, ama bazılarının da eskimesi, o yiyeceklerin bayatladığını ifade etmektedir. Bu anlamda, eskitilmiş peynirlerin çok tüketilmesinin, yüksek tansiyona, ve baş ağrısına neden olabileceğini unutmamak gerekmektedir.

• Yapay tatlandırıcıların içerisinde yüksek oranda Sakarin; ve şeker tadı bulunan kimyasallar yer almaktadır. Şekerden iki kat daha tatlı olan, ve kalori değeri daha az olan bu yapay tatlandırıcıların, sadece baş ağrısına değil, kansere bile neden olabileceğini unutmamalısınız.

• Yıllandırılan şeylerden bir diğeri de kırmızı şaraptır. Üzümün fermante edilmesi, ve yıllandırılması şeklinde elde edilen kırmızı şarabın, baş ağrısı yapabileceğini unutmamak gerekmektedir.

• Yer fıstığının içeriğinde bulunan Tyramine isimli madde de bazı kişilerde baş ağrısına neden olabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası