Günlük Beslenme Nasıl Olmalıdır? Günlük Beslenme Programında Olması Gerekenler Hakkında Bilgiler

Bu yazımızda sizlere günlük beslenme nasıl olmalıdır sorusunun yanıtları arasında yer alan günlük beslenme programı, ve günlük beslenme listesi ile ilgili bilgilerden söz edeceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Ancak yazımızın hemen başında şu detayı aktarmalıyız ki: günlük beslenme nasıl olmalıdır diyen kişiler, günlük beslenme programı; ya da günlük beslenme listesini bireysel olarak hazırlamalıdırlar. Kadınların erkeklerden, gençlerin yaşlılardan, ev hanımlarının inşaat işçilerinden farklı bir günlük beslenme programına sahip olması gerektiğini belirtmeliyiz.

İsterseniz, günlük beslenme programı nasıl olmalıdır sorusunun yanıtlarını küçük örneklerle vermeye çalışalım:
Bir erkek için günlük beslenme listesinde 120 gram protein yer almalıdır. Bir kadının günlük beslenme listesinde yer alması gereken protein miktarı 90 gram olarak belirtilmektedir.
Bir erkek için günlük beslenme listesinde yer alması gereken yağ miktarı 40 gramdır. Bir kadın için günlük beslenme listesinde yer alması gereken yağ miktarı ise 90 gram civarında olmalıdır.
Bir erkek için günlük beslenme programında yer alması gereken karbonhidrat miktarı 500 gramdır. Bir kadının günlük beslenme listesinde yer alması gereken karbonhidrat miktarı 400 gram olarak belirtilmektedir.
Kilosu ne çok fazla; ne de çok az olan bir kişi, günlük beslenme nasıl olmalıdır diyorsa, gün içerisinde alacağı kalori miktarının 2000 ile 2500 arasında değişmesinin gerektiğini belirtmeliyiz.
Çok ağır işler yapan kimselerin günlük beslenme programında 3000 kalori ile 5000 kalori arasında besinin yer alması önerilmektedir.
Anne adayı olan kişilerin günlük beslenme listesinde 3000 kalorilik besin yer almalı iken, çalışmayanlar ile yaşlıların almaları gereken günlük kalori miktarının 1800 – 2000 arasında değişmesi gerektiğini belirtmeliyiz.
Günlük beslenme nasıl olmalıdır sorusunun yanıtlarına uyulmaması halinde, kişi eğer aldığından daha az kalori harcar; ya da harcadığından daha az kalori alacak olursa, hem kuvvet açısından zayıf olur, hem de bunun yanında, aldığı, ve harcadığı kalori miktarına göre zayıf, ya da şişman olacağını belirtmemiz gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası