Gmz Altı Torbaları Ve Yemek İlişkisi

Gmz Altı Torbaları Ve Yemek İlişkisi

Göz altı torbaları ile güne başlamak, özellikle cilt bakımına ve güzelliğine önem veren kadınlar için oldukça can sıkıcı bir durumdur. Ancak yine de bu durum için arkasına sığınılacak bir bahane vardır ve bu bahanenin adı uykusuz geçen bir gecedir. Peki ya gece uykusuz geçmediyse? Bir göz altı torbalarına neden olan yiyecekler grubu var; bir de göz altı torbalarına iyi gelen yiyecekler grubu. İlerleyen bölümlerde sizlere bu yiyeceklerin her birinden söz etmeye çalışacağız.

Göz Altı Torbalarına Neden Olan Yiyecekler

■ Konserveler: Konserve yiyecekleri ister marketlerden hazır olarak satın alın; isterseniz de evde kendiniz pişirin… Hem göz altı torbalarına; hem de farklı sağlık sorunlarına neden olabilirler. Bu nedenle onları pişirmeden ya da yemeden önce iyice yıkamayı unutmayın.

■ Domates: Patlıcangiller ailesinde yer alan domatesin içeriğinde Solanin isimli bir madde bulunmakta olup, bu madde vücutta şişkinliklere neden olmaktadır. Eğer düzenli domates tüketenlerdenseniz ve göz altı torbalarınızdan şikayet ediyorsanız, göz altı torbalarına neden olan yiyecekler arasında yer alan domatesi bir süre tüketmemeyi deneyin. Ve bu sırada sahip olduğunuz göz altı torbalarınızı gözlemleyin.

■ Buğday: Gluten hassasiyetiniz varsa ya da buğday, arpa, çavdar… gibi besinlere alerjiniz varsa, bu besinlerden her birinin içeriğinde yer aldığı gıdaları tüketmenin sizde şişkinlik ve göz altı torbalarına neden olma ihtimalinin bulunduğunu unutmamalısınız. Böyle bir durumda kendinize farklı yiyecek alternatifleri seçmeniz en doğrusu olacaktır.

■ Süt: Laktoz hassasiyeti dünya genelinde sandığınızdan çok daha fazla kişide söz konusu. Siz de bu kişiler arasında yer alıyorsanız göz altı torbalarınızın nedeni içtiğiniz süt ve tükettiğiniz süt ürünleri olabilir. Bu durumda, ya içeriğinde laktoz bulunmayanları tercih edecek ya da süt ve süt ürünlerinden uzak duracaksınız.

■ Acı: Patlıcangiller ailesinde yer alan yiyeceklerden bir diğeri de biberdir. İçeriğinde domates gibi solanin bulundurur ama buna ek olarak bir de kapsasin isimli bir bir bileşen yer alır. Bu durum beraberinde hem göz altı torbalarını; hem de yanmayı getirebilir. Dolayısı ile bu gibi bir durumda acı biberden de uzak durmalısınız.

■ Şeker: Şeker sadece göz altı torbalarına neden olan yiyecekler arasında yer almakla kalmaz, aynı zamanda vücudun genelinde de şişkinliğe sebep olur. Ama göz altı diğer bölgelere göre daha ince olduğu için şişkinlik en çok burada ortaya çıkar. Sağlık açısından daha farklı zararları da bulunan şekeri hayatınızdan çıkarmalı ama tatlandırıcılardan da bu anlamda uzak durmalısınız.

Göz Altı Torbalarına İyi Gelen Yiyecekler

■ Maydanoz: Göz altı torbalarına iyi gelen yiyecekler arasında ilk sırada yer alan maydanoz, vücudun fazla suyunun böbreklerden süzülmesine yardımcı olması dolayısı ile göz altı torbalarından kurtulmak istediğinizde tüketebileceğiniz bir isim.

■ Yulaf: Göz altı torbalarına neden olan yiyeceklerin yanında kabızlık da vücudun su tutmasına neden olmaktadır. Bu gibi bir durumda bol lifli yiyeceklerin tüketilmesi gerekir ki yulaf ezmesi bu anlamda her sabah tüketilebilir ve içeriği dolayısı ile bağırsakları çalıştıran, göz altı torbalarına iyi gelen yiyecekler arasında yer almaktadır.

■ Salatalık: Göz altı torbalarına iyi gelen yiyeceklerden bir diğeri de salatalıktır. Salatalık yiyecek olmasına karşın göz altı torbalarının üzerine harici olarak uygulanmalıdır. Soğuk salatalık dilimlerini göz altı torbalarının üzerine koyar ve 15 dakika bekletirseniz hem göz altı torbaları hem de gözlerinizin yorgunluğu geçmiş olacaktır.

■ Avokado: Göz altı torbalarına iyi gelen yiyecekler arasında yer alan avokadonun da dilimlenerek salatalık gibi göz çevresine uygulanması gerekmektedir. Bu uygulama aynı zamanda, avokadonun içeriğinde bulunan K vitamini dolayısı ile göz altı morluklarının geçmesine de yardımcı olur.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.