Emziren Anne Nasıl Beslenmeli?

Bir annenin, bebeğine en güzel hediyesidir onu emzirmek, ve ona anne sütü vermek. İlk altı ay boyunca sadece anne sütü ile beslenen bebeğin gelecekte daha sakin bir birey olduğu, kronik hastalıklara ise daha az yakalandığı, bilinmesi gereken bir gerçektir. Bağışıklık sistemi, anne sütü sayesinde daha kuvvetli olan bebek, annesinin beslenmesinden de oldukça etkilenir… Emziren annenin beslenmesi, bebeğe vermiş olduğu anne sütünün temelini oluşturmaktadır. Bu nedenle, doğum sonrası uygulanan şok diyetler anne sütünün kesilmesine dahi neden olabileceği gibi, annenin, emzirme döneminde ekstra bir 300 – 500 kalori fazladan enerjiye gereksinimi bulunduğunu da unutmamak gerekir… Ve unutulmaması gereken bir diğer detay daha: Sarımsak, soğan, karnabahar, lahana, yeşil çay… gibi yiyecek; ve içecekler, bebekte gaz problemine de neden olabileceği için, emziren annenin beslenmesinde bu yiyecek, ve içecekleri de dikkatli şekilde tüketmesi gerekir. Tüm bunlara ek olarak, eğer yediğiniz bir yiyecek, ya da içecekten sonra emzirdiğiniz bebeğinizde bir huzursuzluk hissederseniz, bir kere daha deneme yapabilirsiniz, ama eğer aynı huzursuzluk devam ediyorsa, emzirme süreciniz boyunca o besini tüketmemelisiniz, çünkü bebeğinizin ona alerjisi bulunuyor olabilir… Peki bunların dışında, emziren anne nelere dikkat etmeli? Emziren anne nasıl beslenmeli? İşte emziren annenin dikkat etmesi gerekenler:

Emziren Anne Nelere Dikkat Etmeli?
Emziren Anne Nasıl Beslenmeli?

• Emziren annenin beslenmesinde sıvı gereksinimi, diğer zamanlara göre daha fazladır. Bebeğinizi günde en az sekiz kere emzirmelisiniz, ve her seferinde en az bir bardak su içebilirsiniz. Ancak bu bardak sayısı ikiye de çıkabilir; çünkü emzirme döneminde, günde en az üç litre su içmeniz önerilmektedir. O halde kendinize su, bebeğinize anne sütü…

Anne Sütü Nasıl Arttırılır?

• Anne sütünü arttıran bazı yiyecek, ve içeceklerin bulunduğunu da belirtmeliyiz. Anne sütünün artması demek, bebeğin daha çok doyması demektir. Bu nedenle, anne sütünü arttıran yiyecekler arasında dereotu, hurma, bulgurdan, anne sütünü arttıran içecekler arasında ıse, ısırgan otu çayı, ve rezene çayından söz etmemiz gerekecektir.

• Emziren annenin beslenmesinde, haftada en az iki kere balığa yer verilmeli, bununla birlikte her gün kırmızı et, ve yumurta tüketilmelidir. Çünkü bu besinler birer protein kaynağıdır, ve anne sütü için protein, emziren anneye şarttır… Aynı şekilde B12 vitamini de emziren anne için gereklidir, ve yumurta; ve yağsız kırmızı et iyi birer B12 vitamini kaynağıdır…

• Kalsiyuma da emzirme sırasında gerek duyan anne, kemiklerinin gelişimi için bebeğine de Kalsiyum sağlamasının gerekliliği dolayısı ile, peynir, yoğurt, ve sütü her gün tüketmelidir.

Anne Sütünü Arttıran Kürler

• Sebze; ve meyveler, içeriklerinde bol miktarda vitamin bulundurmaları dolayısı ile her öğünde tüketilmelidirler, bunun için salatalara ağırlık verebilirsiniz. Ara öğünlerde de meyve tüketimi gerçekleştirebilirsiniz.

• Sucuk, sosis, salam gibi, içeriğinde katkı maddesi bulunan şarküteri ürünlerinin, emziren anne tarafından olabildiğince az tüketilmesi önerilmektedir.

• İçeriğinde Kalsiyum, ve Demir bulunduran enerji deposu kuruyemiş, ve kuru meyvelerin ara öğünlerde tüketilmesi, emziren annenin dikkat etmesi gerekenler listesinde yer almaktadır.

• Taze soğan, yeşil biber, maydanoz, domates gibi C vitamini kaynaklarını, bulgur, mercimek, nohut, kuru fasülye gibi besinlerle tüketmeniz, bu besinlerin etkilerinin yararlı olmasını sağlamak adına önerilmektedir.

Anne Sütünü Arttırmanın Yolları

• Ayran, ve taze sıkılmış meyve sularını, hazır meyve suyu, ve gazlı içecekler yerine tercih etmelisiniz…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası