E Vitamini Faydaları Nelerdir?

E vitamini, yağda çözünen, ve faydaları saymakla bitmeyen vitaminler arasında yer almaktadır. Kanser riskini azaltıp hormon üretimini arttıran, ve bağışıklık sistemini güçlendiren E vitamini faydaları ile ilgili bilgileri yazımızın ilerleyen bölümlerinde bulabileceksiniz. E vitamini faydaları; ve E vitamini hakkında merak ettiğiniz her şeyi anlatmaya başlayalım dilerseniz…

E Vitamini Faydaları

E vitamini, vücutta var olan yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlarken, yapısı bozulmuş olan hücrelerin düzelmesini de olanaklı hale getirir. Olası damar sertlikleri, ve tıkanıklıklarının önlenmesi E vitamini ile olanaklı hale gelirken, cilt güzelliği; ve göz sağlığına olan etkileri olumlu etkilerinden de söz etmeyi unutmamalıyız.

E vitamini faydaları arasında toksinlerin vücuttan atılmasına olan katkısından da söz etmek gerekir. Gerek kullanılan ilaçlarla, gerek radyasyon nedeni ile vücuda alınan toksinlerin, E vitamini sayesinde atılmalarının olanaklı olduğunu hatırlatalım. Hafızanın güçlenmesine katkı sağladığı kanıtlanmış olan E vitamini aynı zamanda, kan dolaşımını hızlandırarak, damarların etrafını temizlemekte, ve dolayısı ile beden gücünün artmasına da katkı sağlamaktadır.

Kadın sağlığı bakımından da pek çok olumlu etkisi bulunan E vitamini faydaları arasında, adet öncesi sıkıntıları, ve menopoz sonrası sıkıntılarını azaltmak, ve, genital bölge ıslaklığının korunmasına yardımcı olarak birlikteliklerin daha kolay sağlanmasını olanaklı hale getirmek gibi etkilerden de söz etmemiz gerekmektedir. A vitamini, ve Çinko ile birlikte alınan E vitamini, üreme hormonlarının artışına katkıda bulunmakla birlikte, erkek sağlığında da prostat kanseri riskini azaltan etkisi ile bilinmektedir.

E Vitamini Zararları

E vitamini zararlarından ancak E vitamini fazlalığının söz konusu olduğu durumlarda söz edilebilir. Bu noktada da E vitamini fazlalığının çok sık karşılaşılan bir durum olmadığını belirtmemiz gerekir. Çünkü alınan fazla E vitamininin idrar ile atılması durumu söz konusudur. Ancak, eğer yine de E vitamini fazlalığı söz konusu ise, E vitamini zararları arasında, ishalden, ve mide bulantısından söz edilebileceğini belirtmemiz gerekmektedir.

E Vitamini Nelerde Var?

Buğday, domates, ceviz, fındık, patates, badem, yumurta sarısı, sardalya, ton balığı, mısırözü yağı, balık yağı, ayçiçek yağı, zeytinyağı, kabak, lahana, ıspanak, marul… içeriğinde E vitamini bulunduran besinler arasında yer almaktadır. Ve doğal yollardan E vitamini almanız halinde, E vitamini fazlalığı, ve dolayısı ile E vitamini zararları ile karşı karşıya kalmazsınız…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası