Depresyona İyi Gelen Yiyecekler

Depresyon, zaman zaman hepimizin başa çıkmak durumunda olduğu sağlık problemlerinden bir tanesi. Günümüzde insanlar maddi olanaksızlıklardan dolayı psikolog, ya da psikiyatr’a gitmekten kaçınabildikleri gibi, bu bölümlerin hastanelerde de olduğunu bilmeleri gerekiyor. Fakat evde, hafif olan depresyonunuzu kendiniz çözmeye çalışmak isterseniz, depresyona iyi gelen yiyeceklerden yardım alabilirsiniz. Peki depresyonda ne yenir?

Depresyonda Ne Yenir?

• Badem: Depresyon bir Magnezyum deposu… Ve Magnezyum eksikliği, sadece depresyon değil, diğer psikolojik hastalıklara da neden olabiliyor. Gerekli Magnezyumu gün içerisinde alabilmek adına, sadece 23 tane badem yiyebilir, ve sizdeki değişimin farkına varabilirsiniz.

Sabah Kahvaltısı Kaçta Yapılmalı?

• Çikolata: Günde sadece bir parça çikolata yerseniz, antidepresan almış kadar iyi hissedebilirsiniz kendinizi; çünkü her şeyin başında Serotonin hormonunu yükselten çikolata, strese neden olan hormonların daha az salgılanmasını da olanaklı hale getirir, ve bununla da kalmaz, endişeyi azaltır… Hepinizin, depresyona iyi gelen yiyecekler arasında yer alan çikolatayı severek tüketeceğinizi tahmin edebiliyoruz.

• Ispanak: Bademde olduğu gibi ıspanakta da Magnezyum bulunmaktadır. Serotonin seviyesini dengede tutan Magnezyumu ıspanaktan almak için, salatalarınıza; ya da sıcak yemeklerinizin içerisine ıspanak da ilave edebilirsiniz.

• Kuşkonmaz: Magnezyum gibi eksikliği depresyona neden olan bir diğer besin de Folik Asittir. Kuşkonmaz ile, vücudunuzda eksik olan Folik Asiti tamamlayabilir; ve bu sayede olumsuz düşüncelerinizden kurtulabilirsiniz.

Ayranın Faydaları

• Muz: Muzun içeriğinde Triptofan isimli madde bulunmaktadır; ve bu madde, hem serotonin seviyesini arttırır, hem de uykusuzluk probleminin giderilmesine katkıda bulunur. Bu nedenle, geceleri uyumadan önce bir tane muz tüketebilirsiniz.

• Avokado: İçeriğinde hem Omega-3 hem de Potasyum bulunduran avokadoyu, salatalarınıza, günde yarım; ya da bir tane ekleyebilirsiniz. Potasyum seviyesi düşük olan kişi depresyona girebileceği gibi, kişinin ruh hali çalkantılı olabilir; ya da kendini sersem gibi hissedebilir. Potasyum hem beyin fonksiyonlarını, hem de zihinsel sağlığı olumlu etkilemektedir. Omega-3 ise zaten, depresyondaki bir kişi için bulunmaz nimet gibidir.

• Balık: Bir diğer Omega-3 kaynağı da balıktır; özellikle de soğuk su balıkları: Somon, hamsi, sardalya, ton balığı… Omega-3 eksikliğinde genellikle beyin fonksiyonları sağlıklı değildir; ve kişinin iltihabik durumları söz konusu olabilir. Bu nedenle balıktan mutlaka destek alınması önemlidir.

• Yaban Mersini: İçeriğinde bol miktarda Antioksidan bulunduran yaban mersini bu sayede hem depresyonun etkilerini azaltır, hem de beyin fonksiyonlarının sağlıklı olmasını olanaklı hale getirir.

Balık Ve Yoğurt Beraber Yenir Mi?

• Yeşil Çay: Amino Asit; ve Antioksidan deposu olan yeşil çay, dopamin seviyesini arttırıp stresi azaltarak beyin fonksiyonlarını düzenler, dolayısı ile depresyona iyi gelen içecekler arasında yer almaktadır. Günde 3 – 4 fincan içilebilir; tabi eğer kalp; ya da tansiyon ile ilgili bir problem yoksa…

• Yumurta: Protein, ve çinko bakımından zengin olan yumurtayı sabah kahvaltılarınızda haşlanmış, omlet; ya da yağda yumurta gibi farklı şekillerde tüketebilir, depresyonla savaşınıza yardımcı olmasını sağlayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası