Cilt Tipine Göre Beslenme

Sağlıklı yaşam için gerekli olan sağlıklı beslenme ve sağlıklı beslenmenin temelinde de taze ve güvenilir besinler tüketmek yer alıyor. Ancak cilt bakımında da beslenmenin önemi büyük. Cilt tipine göre beslenme bu nedenle bilinmesi gereken önemli bir ayrıntı. Yazımızın ilerleyen bölümlerinde, sivilceli ciltler nasıl beslenmeli, hassas ciltler nasıl beslenmeli gibi soruların yanıtlarını bulabileceksiniz…

Cilt Tipine Göre Beslenme

Sivilceli Ciltler Nasıl Beslenmeli?

Her şeyin öncesinde, cildinizde sivilce ya da lekelenmeler varsa, bunun, karaciğerde var olan problemlere işaret edebileceği aklınıza gelmelidir. Karaciğerinizi temizlemeniz halinde, cilt lekelerinden de kurtulabilirsiniz. Peki bunu nasıl yaparsınız?

Cilt Sağlığı İçin Nasıl Beslenmeli?

İlk olarak, sabah uyandığınızda bir bardak limon suyu için. Bununla birlikte, gün içerisinde, C vitamini bakımından zengin besinler tüketin. Bu besinler arasında maydanoz, havu., yeşil biber ve kereviz gibi isimler yer almaktadır.

İçeriğinde yüksek miktarda lif bulunduran meyve ve sebzelerden tüketmeyi ihmal etmeyin. Lif sayesinde karaciğeriniz temizlenecek ve sivilcelerinizden büyük oranda kurtulabileceksiniz. Elma, brokoli, ahududu, enginar… yüksek lif içeren sebze ve meyvelere örnektir.

Hassas Ciltler Nasıl Beslenmeli?

Hassas ciltler genellikle kurudurlar. Bu nedenle, ilk olarak kuruluğu dengelemek adına, gün içerisinde olabildiğince bol su tüketmeniz gerekmektedir.

Omega-3 bakımından zengin beslenmeniz halinde de cildinizdeki hassasiyeti azaltabileceğinizi belirtmeliyiz.

Cilt Sağlığı İçin Ne Yenmeli? Cilt Güzelliği İçin Nasıl Beslenmeli?

Günde bir tane avokado tüketmeniz halinde, cildinizdeki hassasiyetten kurtulur, cildinizin nemlenmesini sağlamış olursunuz.

Kırışık Ciltler Nasıl Beslenmeli?

Cildinizin elastikiyetinin azaldığını, sarkmaya başladığını, oluşan kırışıklıkları hissetmeye başladıysanız, Omega-3 bakımından zengin ve Protein içeriği yüksek besinler tüketmelisiniz.

Cilt Sağlığı İçin Ne Yemeli? Cilt Sağlığı İçin Beslenme Nasıl Olmalı?

Kinoa, fındık ve yulaf, kırışıklık oluşumu ve sarkmaların önünü önemli ölçüde kesecek isimlerdendir.

Yağlı Ciltler Nasıl Beslenmeli?

İçeriğinde antioksidan bulunan besinler, cilt yağlanmasının önemli ölçüde önüne geçebilecek besinlerdir. Bu nedenle yağlı ciltler, sarımsak, biberiye ve fesleğen gibi, antioksidan içeriği yüksek besinler tüketmelidirler.

Bol miktarda su içmeniz de, cildin yağlanmasını dengelemek adına önemlidir.

Cilt Sağlığı İçin Besinler Ve Cilt Sağlığı İçin Beslenme

Salatalık, kavun, karpuz gibi, içeriğinde bol su bulunduran besinler de, cildin yağlanmasını dengeleyecek besinler arasında yer almaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası