Cilt Sağlığı İçin Nasıl Beslenmeli?

Gerek güzelliğimiz, gerek genç görünümümüz için önemli olan cilt sağlığını, sadece kozmetik ürünlerle değil, doğru beslenme ile de koruruz. Yazımızın ilerleyen bölümlerinde sizlere bu anlamda, cilt sağlığı için nasıl beslenmeli ve cilt sağlığı için nelere dikkat etmeliyiz sorularının yanıtlarından söz edeceğiz. Sizin için de gençlik, güzellik ve sağlık ciltte bir bütün oluyorsa, işte cilt sağlığını sağlama almak için tüketilmemesi gerekenler:

Cilt Sağlığı İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Cilt Sağlığı İçin Nasıl Beslenmeli?

■ Cilt sağlığı için dikkat edilmesi gerekenlerden ilki, paketlenmiş, kalitesiz, hazır gıda tüketiminin olabildiğince az gerçekleştirilmesinin gerekliliğidir. Paketlenmiş gıdalar işlenmiş besinlerdir. Ve bu sırada, canlı enzimlerin kaybı söz konusu olmakta, besin değerini kaybeden yiyecekler de bizim vücudumuzda besin eksikliğine neden olmaktadır. Aynı zamanda bu gıdalar, eksik su içerikleri ile de cildimizin susuz kalmasına neden olurlar. İşte bu nedenlerden dolayı, paketlenmiş yiyeceklerin olabildiğince az tüketilmesi gerekir.

Cilt Sağlığı İçin Ne Yenmeli? Cilt Güzelliği İçin Nasıl Beslenmeli?

■ Cilt sağlığı için elinizden geldiğince organik beslenmelisiniz. Organik olmayan besinlerde, hormon öldürücü, böcek öldürücü… gibi pek çok kimyasal yabancı madde bulunmaktadır. Bu yabancı maddeleri tanımayan vücut, bununla birlikte bazı hastalıkların ortaya çıkmasını da gündeme getirecek; çünkü kendisine yabancı besinlere farklı tepki verecektir. İşte bu gibi nedenlerden dolayı, organik beslenmek önemlidir. Ayrıca, organik besinlerde, vitamin ve mineral içeriği, organik olmayanlara göre çok daha yüksektir ve hem sağlık; hem de cilt gereksinimlerini karşılar.

■ Cilt sağlığı için dikkat edilmesi gerekenlerden bir diğeri de, tüketilen etler hakkında bilgi sahibi olmaktır. Et tüketiminde de organik olana yönelmek gerekir. Örneğin gezen tavuk tüketirseniz sağlıklı, ama çiftlik tavuğu tüketirseniz sağlıksız beslenirsiniz. Çünkü, çiftlik tavuklarının çabuk büyüyerek şişmanlamaları için hem antibiyotik; hem de hormon gibi çok sayıda kimyasal madde verilmektedir. Bu kimyasal maddeler bizim vücudumuz tarafından yabancı algılanır ve cildimizde akne, sivilce oluşumunu gündeme getirir.

Cilt Sağlığı İçin Ne Yemeli? Cilt Sağlığı İçin Beslenme Nasıl Olmalı?

■ Süt ürünlerinin de cilt sağlığı açısından çok tüketilmemesi gerekmektedir. Çünkü ineklere de, yıl boyu süt üretmeleri için hormon verilmektedir. Verilen bu hormonlar bizim cildimize yansıyarak sivilce oluşumunu gündeme getirir ve östrojen etki göstererek sağlığımızın olumsuz etkilenmesine neden olurlar.

■ Kızartmalardan ve kızartma yağlarından da cilt sağlığımız için uzak durmalıyız. Çünkü bu yağlar oksitlenmiştir. Kan dolaşımını, metabolizmayı, ve daha vücut için önemli pek çok sistemi bozarlar. Bu bozukluklar cilde yansıyarak, kolajen ve elastin dengesini bozar ve bu da cilt yaşlanması, kötü görünmesinin nedenleri arasında yer almaktadır.

■ Renklendirici ve yapay tatlandırıcıların da tüketilmemesi gerekir. Çünkü vücut için hiç bir besin değeri bulunmayan bu maddeler, aynı zamanda dokulara, ve vücuda zararlı maddeler arasında yer almaktadırlar.

Cilt Sağlığı İçin Besinler Ve Cilt Sağlığı İçin Beslenme

■ Tüketeceğiniz besin takviyelerini seçerken hem dozlarına dikkat etmeli, hem de kalitelerini gözden geçirmelisiniz. Her gün aldığınız bu besin takviyelerinin içeriklerinde alerjik maddeler, ve gizli besinler bulunmaktadır. Fazla alınan besin takviyesinin cildi kurutma riski de bulunmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası