Çikolata Ve Çikolatanın Faydaları

Bu yazımızda sizlere, çikolatanın faydaları nelerdir sorusunun yanıtlarından söz etmeye çalışacağız. Çikolatanın faydaları hakkında bilgi sahibi olduğunuzda, aslında çikolata yediğiniz zaman çok da pişman olmamanız gerektiğini anlayacaksınız. Malum, çikolatayı sevmeyen yok, ama herkes çikolata tüketiminin sonrasında büyük bir pişmanlık duyuyor. İşte bu pişmanlık duygusundan kurtulmanız için soruyoruz: çikolatanın faydaları nelerdir?
Çikolatanın faydaları arasında ilk olarak, yüksek olan kan basıncının düşürülmesinden söz etmemiz gerekmektedir. Çikolatanın faydaları arasında yer alan bu etki, çikolatanın içeriğinde bulunan flavonoidlerden kaynaklanmaktadır.

Çikolatanın faydaları nelerdir dediğimizde, yaşa bağlı hafıza kaybından da söz etmemiz gerekmektedir. Çikolata bu hafıza zayıflığını, kakaonun içeriğinde bulunan polifenoller sayesinde gerçekleştirmektedir. Beyne giden kan miktarını arttıran çikolata, çikolatanın faydalarından bu anlamda yararlanmak için, günde on gram tüketilmesi gereken bir yiyecek olarak karşımıza çıkar.
Çikolatanın faydaları arasında, endorfin salgılamasının arttırılmasından da söz etmemiz gerekmektedir. Çikolatanın faydaları nelerdir dediğimizde, kalp sağlığının korunmasından da söz etmemiz gerekir. Bu çikolatanın faydalarını gündeme getiren ise, bitter çikolatadır.
Çikolatanın faydaları arasında, iyi kolesterolün arttırılması, ve kötü kolesterolün azaltılması etkisinden de söz etmemiz gerekir. Çikolata aynı zamanda insülin direncini de olanaklı hale getirmektedir.
Çikolatanın faydaları nelerdir diyenler, çikolatanın faydaları arasında saç sağlığı, ve cilt sağlığının yer aldığını da unutmamalıdırlar. Çikolatanın içeriğinde bulunan bakır, bu etkileri gündeme getirmektedir.
Çikolatanın faydaları arasında, miyokardiyel enfarktüs geçirme riskinin azaltıldığından da söz etmek gerekirken, bu etkinin, bitter çikolata tarafından gerçekleştirildiğinin de bilinmesi gerekmektedir.
Çikolatanın faydalarından, bitter çikolata tüketerek yararlananlar, düzenli çikolata kullanımı gerçekleştirirlerse, hem kalp, hem de kalp damar hastalıklarında önemli seviyede azalmalar göreceklerdir.
Çikolata alırken, içeriğindeki kakao oranının %50’den fazla olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası