C Vitamini Nasıl Tüketilmeli? C Vitamini İçeren Besinler Nelerdir?

Bu yazımızda sizlere, C vitamini nelerde bulunur, ve C vitamini hangi besinlerde bulunur sorusunun yanıtları arasında yer alan C vitamini içeren besinlerden söz etmeye çalışacağımızı belirtmemiz gerekmektedir. Yazımız içerisinde aynı zamanda, C vitamini nasıl tüketilmeli sorusunun yanıtlarını da bulabileceğinizi belirtmeyi unutmamalıyız. O halde fazla zaman kaybetmeden, C vitamini nelerde bulunur; ve C vitamini hangi besinlerde bulunur sorusunun yanıtlarını öğrenmeye başlayalım:

C vitamini nelerde bulunur? C vitamini hangi besinlerde bulunur? C vitamini içeren besinler arasında yer alan en önemli isimler, turunçgiller olarak anılan meyve grubudur. Özellikle limon, portakal, turunç gibi meyveler içerisinde C vitamini çok yoğun bir şekilde bulunmaktadır. C vitamini nelerde bulunur sorusunun yanıtları arasında yer alan C vitamini içeren besinler arasında, domates, biber, lahana, karnıbahar; tere… gibi sebzelerden de söz etmemiz gerekmektedir. C vitamini içeren besinler arasında böğürtlen, frenk üzümü, ve çileğin yer aldığını da unutmamalıyız. C vitamini hangi besinlerde bulunur sorusunun yanıtları arasında aynı zamanda, kuşkonmaz, şeftali, patates, elma… gibi isimlerden de söz etmek gerekmektedir. Peki C vitamini içeren besinler nasıl tüketilmeli?
C vitamini nasıl tüketilmeli? C vitamini nasıl tüketilmeli sorusunun yanıtını verirken, öncelikli olarak şunu belirtmeliyiz ki, C vitamini içeren besinlerin çoğu, görüldüğü gibi çiğ yenilebilecek besinlerdir. Ve zaten C vitamini içeren besinlerin çiğ olarak tüketilmesi çok önemlidir. Çünkü, C vitamini içeren besinler pişirilecek olurlarsa, C vitamini önce suya karışacak, sonrasında da buharlaşarak havaya uçacaktır. Eğer pişirilerek tüketilecek C vitamini içeren besinlerin kullanımını gerçekleştiriyorsanız, pişirme suyunun içerisine ya limon suyu, ya domates suyu, ya da sirke gibi asitli bir bileşen eklemeniz gerekmektedir ki C vitamini havaya karışmasın, ve tüketilecek olan yiyeceğin içerisinde kalsın.
C vitamini nasıl tüketilmeli sorusunun yanıtları arasında, domatese önemli bir yer vermemiz gerekmektedir. Domatesin içeriğindeki C vitamini, pişme sırasında çok fazla yok olmamaktadır. Ancak, her domatesin içeriğinde de aynı miktarda C vitamini bulunmadığını belirtmek gerekmektedir. Olgun olan domateslerin içeriklerinde daha fazla C vitamini bulunduğunu unutmamalısınız.
C vitamini nasıl tüketilmeli sorusunun yanıtları arasında, ıspanak, bezelye gibi çiğ yenilemeyen sebzelerden söz edecek olursak, bu tür sebzeleri pişirme işleminin sonrasında kapağını mutlaka kapalı tutmamız gerektiğini; ve buzdolabında saklamamız gerektiğini bilmeliyiz. Bu şekilde, yiyeceğin içeriğinde bulunan C vitamininin hemen hemen tamamı muhafaza edilebilmektedir.
C vitamini nasıl tüketilmeli sorusunun yanıtlarından söz ederken şunu da belirtmeliyiz ki, pişirerek tüketilmesi gereken C vitamini içeren besinlerin, olabildiğince az su ile pişirilmesi gerekmektedir. Pişirme işleminin sonrasında ise, yiyeceklerin çok kısa zaman içerisinde tüketilmesi önerilmektedir. Aksi halde, zaman geçtikçe, besinlerin içeriğindeki C vitamininin kaybolacağını unutmamak gerekmektedir.
C vitamini nasıl tüketilmeli sorusunun yanıtları arasında konservelere de değinmek istersek, konservenin kutusunun açıldığı anda içerisinde bulunan yiyeceğin tüketilmesi gerektiğini unutmamalıyız. Bu durumda, C vitamini hiç kaybolmayacaktır.
C vitamini nasıl tüketilmeli sorusunun yanıtları arasında yer alan patatese de özel bir yanıt vermemiz gerekirse, patates kızartmasının içeriğinde hiç C vitamini kalmayacağını unutmamak gerekmektedir. Patatesin içeriğindeki C vitamininden yararlanmak için, patatesi ya fırında, ya da külleri ile pişirmeli, sonrasında tüketmelisiniz. Pişirme işlemi sırasında patateslerin kabukları soyulmamış olmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası