Bahar Yorgunluğuna Ne İyi Gelir?

Kış aylarını yavaş yavaş geride bıraktığımız bugünlerde, uyanmakta zorlanmak, gün içerisinde uykumuzun gelmesi, halsizlik… gibi pek çok durumla karşı karşıya kalabiliriz. Bu durum bizim işteki verimimizin düşmesine de neden olmaktadır. Bu nedenle, yürüyü, egzersiz, açık havada zaman geçirmek… gibi aktivitelerin yanında, bahar yorgunluğuna iyi gelen yiyeceklerin tüketimine de ağırlık vermemiz gerekmektedir. Peki bahar yorgunluğuna ne iyi gelir? Sizlere ilerleyen bölümlerde bu sorunun yanıtlarından söz edeceğiz.

Bahar Yorgunluğuna Ne İyi Gelir?

■ Yumurta: İçeriğinde 13 gram protein bulunduran yumurta, bunun dışında Kalsiyum, Selenyum, İyot, Demir, Çinko gibi mineraller ile B grubu vitaminleri de bulundurmaktadır. Söz konusu bu değerli içerikler dolayısı ile kahvaltıya bir tane yumurta eklenmesi gerektiğini belirten uzmanlar, bu sayede kas aktivasyonunun sağlanmasının yanısıra, kansızlığın da giderileceğini ve dolayısı ile kansızlığa bağlı olarak gelişen uykusuzluk, halsizlik, yorgunluk gibi problemlerin de giderileceğini belirtmektedirler. Bahar yorgunluğunun da bu semptomlarla kendini gösterdiğini düşünecek olursak, güne yumurta ile başlamak gerçekten iyi bir fikir olabilir.

■ Kırmızı Et: Haftada en çok üç, en az iki kere kırmızı et tüketimi gerçekleştirmelisiniz. Kırmızı et tüketirken, yanında bol yeşillik de yemeli ve sonrasında da bol su içmelisiniz. Bu sayede vücudunuza Koenzim Q10 almış olursunuz ki Koenzim Q10, enerji metabolizmasına katkıda bulunur ve vücudun enerji seviyesinin artmasını destekler. Bu nedenle kırmızı et, bahar yorgunluğuna iyi gelen yiyecekler arasında yer almaktadır.

■ Arı Sütü: Arıların kovan içerisinde sentezledikleri bir ürün olan arı sütü, kraliçe arıyı ve yeni doğan arıları beslemek için kullanılmaktadır. Arı sütü içeriğinde, vücut için yararlı çok sayıda aminoasiti bulundurur. Bu aminoasitler arasında, vücut tarafından yüksek miktarda gereksinim bulunan Triptofan da bulunmaktadır. Triptofan, Seratonin hormonunun yapımında kullanılmaktadır ve seratonin, vücudun enerji seviyesini yükselterek, zihinsel faaliyetlerin gelişimine katkıda bulunur. Uyku kalitesini de yükseltmesi dolayısı ile arı sütü, bahar yorgunluğundan kaynaklı uykusuzluk probleminin giderilmesine katkıda bulunmaktadır.

■ Muz: Mutluluk hormonu seratonin ve uyku hormonu melatoninin salınımı muz ile arttırılmakta ve dolayısı ile bahar yorgunluğuna karşı daha enerjik olma durumu söz konusu olmaktadır. Potasyum ve Magnezyum içeriği ile de kasların rahatlamasını sağlar. Bu detayları bir araya getirdiğimizde enerji seviyesinin yükselmesine katkıda bulunan muz, bahar yorgunluğuna iyi gelen yiyecekler arasında kendisine önemli bir yer edinmiş bulunmaktadır.

■ Kefir: İçeriğinde bulunan yüksek miktarda kalsiyum, magnezyum ve triptofan sayesinde kasların rahatlamasını sağlayan kefir, bahar yorgunluğuna ne iyi gelir sorusunun yanıtları arasında kasları rahatlatma etkisi ile de bilinmektedir. Her gece uyumadan iki saat önce kefir tüketmenizi önerebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası