Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Ne Yemeli?

Artık yaz gelecek; havalar zaten tam anlamı ile olması gerektiği kadar soğumadan geri ısınacak. Ancak bu süreçte biraz dengesiz havalarla da karşılaşacak gibiyiz; yani havalar bir ısınacak, bir soğuyacak, bir yağmur yağacak… Belki de, “Kışın hasta olmadım, bu havalarda hasta oldum” diyeceksiniz; çünkü ne giyeceğimizi bilmiyoruz ve evden çıktıktan sonra, havanın birden değişimine şahit olabiliyoruz ve artık yapabilecek bir şeyimiz de olmuyor. İşte bu nedenle bağışıklık sistemi çok önemli. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için doğru beslenme çok önemli. Peki bağışıklık sistemini güçlendirmek için ne yemeli? Sizlere ilerleyen bölümlerde bu sorunun yanıtlarından söz etmeye çalışacağız.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Ne Yemeli?

■ Bağışıklık sistemini güçlendirme sürecinde bitki çayları çok önemli silahlarımızdan ve söz konusu bitki çaylarını Türkiye’de oldukça kolay bulabilmemiz mümkün. Kuşburnu, adaçayı, ekinezya, zencefil, ıhlamur… günün her saati tüketilebilecek, hazırlanması kolay bitki çayları arasında yer almaktalar. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için önereceğimiz şu karışımı da hazırlayarak günün her saati içebilirsiniz:

*3 tane karanfil
*1 tane çubuk tarçın
*1 parmak portakal kabuğu
*1 tutam ıhlamur

Bu malzemeleri bir bardak kaynamış suyun içerisine atın ve sonrasında bardağın ağzını kapatarak beş dakika demlenmesini bekleyin. Sonrasında süzerek, hazırlamış olduğunuz kış çayı karışımını tüketerek, her tür hastalık için kendinizi koruma altına almış olursunuz.

■ Bağışıklık sistemini güçlendirmek için ne yemeli sorusunun yanıtları arasında, kaliteli yağlardan karbonhidratlara, proteinlere kadar tüm besin grupları yer almaktadır. Bu nedenle her gün, özellikle de öğle saatlerinde yeşil yapraklı sebzeler ve meyveler tüketmelisiniz. Haftada iki öğün de balık tüketmelisiniz. Ancak balığı olabildiğince, konserve şeklinde değil de, buğulama ya da ızgara şeklinde, kendiniz hazırlayarak tüketmeyi tercih edin.

■ Vitaminler ve mineraller de bağışıklık sistemimizin güçlenmesinde önemli. Özellikle C vitamini, sonrasında da A vitamini bakımından zengin beslenmek gerekiyor. Bu noktada greyfurt, portakal, mandalina, yeşil biber, maydanoz, süt, yoğurt, ıspanak, havuç, yumurta… gibi besinleri tüketmek oldukça önemli.

■ Lifli gıdaları tüketmek, hem bağışıklık sistemini güçlendirmek için; hem de kabızlık sorununun giderilmesinde etkili. Bu nedenle, kaliteli bitkisel proteinler arasında yer alan nohut, mercimek, kuru fasulye gibi kurubaklagillere, haftada en az 1 – 2 kez sofralarınızda yer vermelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası