Bağırsak Düzensizliği Nasıl Geçer?

Günümüzde, sağlıklı beslenmeden uzak olmamız dolayısı ile, pek çoğumuz, bağırsakların sağlıklı çalışması, ve bağırsakların düzenli çalışmasına gereksinim duyuyoruz. Bağırsak düzensizliği nasıl geçer sorusunun yanıtları hakkında çoğumuz bilgi sahibi değiliz. Bu nedenle, genellikle kabızlık problemi ile karşı karşıya kalmaktayız. Ama kimilerimiz de, bağırsakların çok çalışmasından şikayetçi… Peki bağırsak düzensizliği nasıl geçer?

Bağırsak Düzensizliği Nasıl Geçer?

• Öncelikle, bağırsaklarımızın nasıl çalıştığını bilmemiz gerekir. Bu noktada, iyi, ve kötü bakteriler olmak üzere iki farklı bakteri türü, bağırsaklarımızda bulunmaktadır. Bizler her ne kadar bakterilerin zararlı olduklarını düşünsek de, bağırsakların düzenli çalışması için iyi huylu bakterilerin mutlaka olması gerektiğini bilmeliyiz. İçeriğinde lif bulunan besinler, söz konusu bakteriler için önemlidir. Bu nedenle, kinoa, sebze, meyve, kabuklu esmer pirinç gibi kompleks karbonhidratların tüketilmesi önerilmektedir. Bu besinlerde bol miktarda lif vardır.

• Sadece lif değil, probiyotiklerin de iyi bakterilere kaynak oluşturduğunu unutmamalısınız. Bu nedenle, ev yoğurdu, kefir, turşu… gibi besinleri bolca, her gün tüketmeniz önerilmektedir. Bu besinler, içeriklerinde doğal probiyotik bulundurmaları dolayısı ile önemlidirler.

• Bağırsakların düzenli çalışması için, bağırsak florasının çeşitli iyi bakterileri üretmesi gerekmektedir. Bunu da, tüketilen çeşitli sebzelerle gerçekleştirebilirsiniz. Bu sebzeler içerisinde bulunan sindirilemeyen lifler, söz konusu yararlı bakterilerin çoğalmasına katkıda bulunur.

• Et tüketiminde, tüketeceğiniz etin, doğada serbest dolaşan hayvanlardan elde edildiğine dikkat etmeniz gerekmektedir. Eğer antibiyotik ile geliştirişmiş et tüketimi gerçekleştirirseniz, bu öğünün, sizin bağırsaklarınıza zarar vereceğini unutmamalısınız. Ve ne tür olursa olsun, et tükettiğiniz öğünlerde, etin yanında mutlaka sebze de tüketmeniz gerektiğini unutmamalısınız.

• Günümüzde, beslenme adına tükettiğimiz yiyeceklerin pek çoğu, özellikle de sebze, ve meyveler, çok uzaklardan ithal edilmektedir. Ancak toplanması ile birlikte besin değerini kaybetmeye başlayan sebze, ve meyvelerin, bağırsaklarımız adına çok da faydası yoktur. Bu nedenle, size olabildiğince yakın yerlerden toplanmış, hatta yeni toplanmış besinleri tüketmeye özen gösterin.

• Şeker, kanser hücrelerini de beslediği gibi, bağırsaklarda bulunan zararlı bakterilerin de beslenmesine neden olmaktadır. Bu nedenle, hayatınızdan olabildiğince çıkartmanız gereken besinler arasında yer almaktadır. Eğer bağırsakların sağlıklı çalışmasını istiyorsanız, şeker diyetine hemen başlayın.

• Şekeri bıraktığınızda, bir süre sonra, canınızın şeker istememeye başladığını göreceksiniz. Acı besinler tüketmeye alışırsanız da, bu durum, bağırsaklarınız için çok daha yararlı bir hal alacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası