Antioksidanlar Ne İşe Yarar? Antioksidanların Etki Mekanizması

Bu yazımızda sizlere, antioksidanlar ne işe yarar sorusunun yanıtları arasında yer alan antioksidanların etki mekanizmasından söz ederek, sonrasında da antioksidanlar nelerdir sorusunun yanıtlarından bahsedeceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Eğer siz de antioksidanlar ne işe yarar diyor, ve antioksidanların etki mekanizmasını öğrenmek istiyorsanız, öncelikle bu bilgilere bakalım; sonrasında da antioksidanlar nelerdir sorusunun yanıtlarını alalım:

Antioksidanlar ne işe yarar? Tüketilen besinlerin vücut içerisinde enerjiye dönüşmek için oksijen ile yanmaya gereksinimleri vardır. Bu yanma sonucunda ise serbest radikaller; yani zararlı maddeler ortaya çıkar, vücudunuza zarar verirler. Antioksidanların etki mekanizması bu zararların egale edilmesi ile ilgilidir. Bağışıklık sistemini güçlendirir, ve vücudun daha enerjik olmasını olanaklı hale getirirler.
Antioksidanlar nelerdir? İlk olarak içeriğinde A vitamini bulunduran besinlerden söz etmemiz gerekmektedir. Bu besinler arasında: lahana, şeftali, brokoli, ıspanak, portakal, domates, havuç, kayısı, zeytinyağı, yumurta sarısı, ve balıktan söz edebiliriz.
C vitamini içeriği zengin olan besinler de kuvvetli antioksidanlardır. Örnek vermek istersek: Kiraz, kuşburnu, kızılcık, çilek, kivi, koyu yeşil yapraklı sebzeler, asma yaprağı, yeşil biber, maydanoz gibi isimlerden söz edebiliriz.
İçeriğinde E vitamini bulunan besinlerin de güçlü antioksidan etkisi bulunmaktadır. Örnek verecek olursak. kuru baklagiller, tahıl taneleri, yeşil yapraklı sebzeler, fındık, ceviz, badem…
Omega-3 içeriği yüksek plan besinler de antioksidan etkilidir. Örnek vermek istersek: Semizotu, ton balığı, morina, ve somon balıklarından söz edebiliriz.
İçeriğinde çinko bulunduran besinler: Soya fasülyesi, tam tahıl ürünleri, deniz ürünleri, yumurta, et, süt, peynir… İçeriğinde selenyum bulunduran besinler: sarımsak, soğan, kereviz… İçeriğinde flavonoid bulunan yeşil çay, turunçgiller, kırmızı şarap, siyah üzüm, erik, vişne, elma, karnabahar, patates, pırasa… gibi pek çok besin de antioksidan içeriğe sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası