Antibiyotik Etkili Yiyecekler

Öyle bir dönemde yaşıyoruz ki, doktorlar antibiyotik kullanmamızı çok da fazla önermiyorlar. Zaten sık antibiyotik kullanımı gerçekleştirdiğimizde, vücudumuz antibiyotiğe alıştığı için bir yararını göremiyoruz; ve mantar enfeksiyonu ile baş etmek durumunda kalıyoruz… Aynı zamanda, bakterileri öldüren etkisi ile bilinen antibiyotikler, sadece zararlı bakterileri değil, yararlı bakterileri de öldürüyorlar, bu nedenle de olumsuz bazı etkilerle karşılaşmamız kaçınılmaz oluyor… Peki, antibiyotiklerin zararları bu denli fazla iken, hastalıklardan korunmak, ve gerektiğinde de hastalıklardan kurtulmak için ne yapacağız? Sorunun yanıtı basit: Yazımız içerisinde sizlere, antibiyotik etkisi yapan yiyecekler, antibiyotik etkili yiyecekler; ve antibiyotik etkili bitkilerden söz edeceğiz… Tabi ki doktorunuz önerdiğinde antibiyotik kullanacaksınız; ancak kafanızdan antibiyotik kullanmak yerine, antibiyotik etkisi yapan yiyeceklerden yararlanabilirsiniz…

Antibiyotik Etkili Yiyecekler
Antibiyotik Etkili Bitkiler

Bal: Doğal; ve organik olanını bulduğunuzda antibiyotik etkisi yapan yiyecekler arasında yer alan bal, özellikle uyku kalitesini arttırmak; ve öksürüğü gidermek adına etkilidir.

Lahana: Antibiyotik etkili bitkiler arasında yer alan bal, çok eski zamanlardan bu yana, zehirlenmeler; ve mide sağlığı için iyi geldiği düşüncesi ile kullanılmakta idi. Günümüzde ise, damar sağlığı, ve kronik hastalıklar için lahanadan yararlanabilirsiniz. Metabolizmayı çalıştıran etkisi dolayısı ile zayıflamak isteyenler de lahanadan sıklıkla yararlanmaktadır.

Elma Sirkesi: Bir ölçü elma sirkesini iki ölçü su ile karıştırarak tükettiğinizde, bakterilerden kaynaklanan ishali giderici etkisi olduğu, bağırsak spazmlarına iyi geldiği, sindirimi desteklediği, arterit ağrısını giderdiği; ve enfeksiyonları tedavi edici özelliği bulunduğu belirtilmektedir.

Soğan: Hem soğan, hem de sarımsağın antibiyotik etkili bitkiler arasında yer aldıklarını biliyoruz. Taze soğanı kaynatıp suyunu alır, içerisine de bir kaç kaşık bal ekleyerek tüketirseniz, antibiyotik etkisini daha da arttırabilirsiniz. Virüslere bağlı hastalıklara iyi gelen soğan, bunun yanında antiseptik, ve antibakteriyel özellikleri dolayısı ile rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Sarıkmsak: O kadar etkili bir antibiyotik etkisi vardır ki, bağırsak enfeksiyonları dolayısı ile kullanılan antibiyotiklerden yüz kat daha etkili olduğu belirtilmektedir. Yaraların dezenfekte edilmesinde kullanıldığı gibi, solunum yolu enfeksiyonları üzerinde de mucize etkisinin bulunduğundan söz edilmektedir. Sarımsak hem antiviral, hem de antibakteriyel özellikleri ile bilinmektedir.

Zerdeçal: Cilt lekelerine karşı etkili olduğu belirtilen zerdeçalın, özellikle yaralar üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır Yaraların enfeksiyon kapmasını önlemek için zerdeçal yağı kullanılabilir. Küçük kesiklerin; ve hatta cilt ülserinin iyileşmesinde de zerdeçaldan yararlanılabildiğini belirtmemiz gerekmektedir.

Zencefil: Ülsere iyi geldiği belirtilen zencefil, bunun yanında, tükettiğiniz yiyeceklerde bulunan bakteriler dolayısı ile enfeksiyon kapmanızı önleme özelliğine sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası