Aç Karna Kahve İçmek Zararlı Mı?

Aç Karna Kahve İçmek Zararlı Mı?

Aç karna kahve içmek, pek çok kişinin alışkanlığı olabilir, ama kahvaltının bile kelime açılımı Kahve+Altı şeklindedir. Kahvaltı, kahve öncesi anlamına gelen bir kelimedir. Peki neden? Aç karna kahve içmek zararlı mı? Kesinlikle öyle! Aç karna kahve içmenin zararları bir değil; bir kaç tane… Dolayısı ile kahvenin faydalarından yararlanmak için onu aç değil de tok karna tüketmemiz gerekiyor. Peki aç karna kahve içmenin zararları arasında neler yer alıyor? Hemen gözden geçirelim…

Aç Karna Kahve İçmenin Zararları

■ Aç karna kahve içmek her şeyin öncesinde mide bağırsak sisteminde sindirim problemlerinin oluşmasına neden oluyor. Şöyle ki: midemizde, yediğimiz besinlerin sindirimine yardımcı olabilmek adına Hidroklorik asit salgısı gerçekleşiyor. Aç karna kahve içmek ise bu salgının artmasına neden oluyor. Ancak midede sindirilecek bir şey olmadığı için bu asidin miktarı zaman içerisinde azalıyor. Sonrasında tüketilen yiyecekleri ise midede sindirecek bir asit bulunmuyor. Bu durum beraberinde mide yanmalarını, hazımsızlıkları, bağırsak sorunlarını getiriyor.

■ Aç karna kahve içmek zararlı mı diyenler için şu detayı da atlamadan aktarmalıyız ki: aç karna içilen kahve, sonradan tüketilen besinlerin olması gerekenden daha hızlı bağırsaklardan geçirilmesine neden olmaktadır. Ancak her besinin bağırsaklarda kalma süresi farklıdır. Bu sırada besinlerin içeriğinde bulunan vitamin ve mineraller vücut tarafından emilmektedir. Daha hızlı bağırsaklardan geçen besinlerin içeriklerindeki vitamin ve mineraller ise yeterince emilemez. Bu durum kişilerde besin eksikliklerine neden olmaktadır.

■ Aç karna kahve içmek, sıvıların da böbreklerden daha hızlı bir şekilde atılmasına neden olmaktadır. Böbreklerin de tıpkı bağırsaklar gibi, sıvılardan emdiği mineraller bulunmaktadır ki bu mineraller arasında Kalsiyum, Magnezyum, Çinko… gibi önemli mineraller bulunur. Böbrekler tarafından eksik emilen bu mineraller beraberinde, kemik erimesi, diş çürümesi, kronik yorgunluk, astım, migren, yüksek tansiyon, kısırlık, kronik ağrı… gibi sorunları getirir.

■ Aç karna kahve içmek genellikle kişilerin daha çabuk uyanarak kendine gelme isteğinden kaynaklanmaktadır. Ancak buna ek olarak anksiyete ve depresyon gibi farklı sorunlar da ortaya çıkabilir. Dolayısı ile kahvenin faydalarının yanında, beraberinde getirdiği olumsuzlukları da göz önünde bulundurmak gerekir.

■ Aç karna kahve içmenin zararlarından bir diğeri de stres seviyesini arttıran hormonların daha çok salgılanması; sakinlik ve mutluluk hormonu olarak bilinen serotoninin ise daha az salgılanmasıdır. Yani aç karna kahve içmek stresi arttırırken mutluluğu azaltıcı etki gösterir.

■ Aç karna kahve içmek zararlı mı sorusunun son yanıtı ise aç karna içilen kahvenin, B vitamini üzerindeki olumsuz etkileridir. Vücut için pek çok yararı bulunan B vitamininin emilimini azaltan kahveyi sabahları kendinize gelmek için tüketiyor olabilirsiniz, ama aç karna kahve içmenin zararlarını gözden geçirdiğimizde, bunun için daha farklı şeyler tercih etmeniz önerisinde bulunabiliriz.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.