A Vitamini Nedir? A Vitamini Nelerde Bulunur?

Bu yazımızda sizlere öncelikle, vitaminler hangi besinlerde bulunur, ve vitaminler ve görevleri ile ilgili çok kısa bilgi aktarımında bulunacağız; sonrasında ise, A vitamini nelerde bulunur, A vitamini nedir… gibi bilgilerden söz etmeye çalışacağız. Vitaminler hangi besinlerde bulunur diyenlere belirtmeliyiz ki, vitaminler, bitkilerde bulunabildikleri gibi, kimyasal olarak laboratuvarlarda da üretilebilmektedirler. Vitaminler hangi besinlerde bulunur diyenlerin, en faydalı vitaminleri bitkilerden, yani doğal yollardan almaları gerektiğini de bilmeleri gerekmektedir. Vitaminler ve görevlerine baktığımızda ise şu bilgi ile karşılaşırız: vitaminler bir değil onlarca olmaları dolayısı ile, vitaminler ve görevlerinden söz ederken tek bir şeyden bahsetmemiz olanaklı değildir. Bundan dolayıdır ki vitaminler ve görevlerinden söz ederken, vitaminleri isimleri ile birlikte değerlendirmemiz gerekmektedir. İsterseniz A vitamini ile, vitaminler ve görevlerini anlatmaya başlayalım:

A vitamini nedir? A vitamini; yaprakları sarı, ve yeşil yapraklı olan bitkilerde mevcut halde bulunan karoten isimli maddeden elde edilmektedir. A vitamini vücuda A vitamini olarak girmez. A vitamini, karoten olarak girdikten sonra vücutta karaciğer tarafından A vitaminine dönüştürülmektedir.
A vitamini nelerde bulunur? A vitamini içeren besinler: Havuç, ıspanak, pazı, maydanoz, tere, marul… gibi bitkilerde yoğun olarak bulunmaktadır. A vitamini nelerde bulunur sorusunun yanıtları arasında yer alan diğer bitkiler ise, zerdali, kayısı, patates; ve şeftalidir. Yumurta sarısında da A vitamini bulunmaktadır. A vitamini içeren besinleri aktarmaya devam ederken, kümes hayvanları, ve etini yediğimiz diğer, otlayan hayvanlardan da söz etmemiz gerekmektedir.
A vitamini nelerde bulunur sorusunun yanıtları arasında yer alan, ve A vitamini içeren besinler arasında sayabileceğimiz diğer isimler ise şunlardır: İstiridye, böbrek, yumurta, tereyağı, beyaz peynir, kuru ceviz, portakal, ananas, erik, kiraz, muz, mandalina, top kırmızı biber, yeşil biber, domates, bamya, bezelye, börülce, lahana, kereviz, taze fasülye…
Sitemiz içerisinde, A vitamini ile ilgili daha detaylı bilgilere de ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası