Zeki İnsanların Özellikleri Nasıl Belli Olur – Fiziksel

Zeki İnsanların Özellikleri Nasıl Belli Olur – Fiziksel

Zeki insanların özellikleri hakkında herkes bilgi sahibi olmak istiyor. Bunun ilk nedeni, insanların kendilerinin düşündükleri kadar zeki olup olmadıklarını değerlendirme istekleri. Bir diğer neden de çevrelerinde kimlerin zeki olduğuna dair akıllarda oluşan merak. Steve Jobs, Albert Einstein gerçekten zeki insanlar.

Bilim insanları da öyle. Bizler onlar kadar zeki olmak zorunda değiliz. Sonuçta uzaya gitmek gibi planlarınız olduğunu düşünmüyoruz. Yeni bir şey icat etmek zorunda da değilsiniz. Ama biraz zeka kıpırtısına sahip misiniz? İçerisinde bulunduğumuz zaman, bize bunu merak ettiriyor.

Makalemizi aslında bu nedenle hazırladık. Zeki insanların özellikleri olarak değerlendirilebilecek bazı belirtilerden haberiniz olsun istedik. Eğer sizin de bu belirtiler arasında sahip olduklarınız varsa rahatlayın. Zekisiniz demek ki… 🙂 Peki nedir bu belirtiler?

■ Zeki insanların dikkatleri daha geç dağılıyor. Dikkat dağıtan unsurları daha geç algılıyor ve odaklandıkları şeye daha uzun süre bağlı kalabiliyorlar. Bir resim ve onun arka planını düşünün. Zeki insanlar resmin ana hatlarını görüyor ve diğer detayların onlar için önemi bulunmuyor.

■ Zeki insanların geceleri daha geç yattıklarını da söyleyebiliriz. Onlar bir nevi gece kuşu oluyorlar. Ancak bu azuyudukları anlamınada gelmiyor. Genellikle geç yatıyorancak geç de kalkıyorlar. Yani gününbüyük bölümünü gece yaşıyorlar da diyebiliriz.

■ Bulundukları ortama kolay uyum sağlayabiliyorlar. Dolayısı ile değişimlere çok çabuk adapte oluyorlar. Ya ortamın gerektirdiği koşullara ayak uyduruyor ya da koşulları kendilerine göre değiştirebiliyorlar. Bu da zeki insanların her durumla başa çıkabilecekleri anlamına geliyor.

■ Bilmediklerini söylemekten çekinmezler. Çünkü bilmemeleri demek, öğrenemeyecekleri anlamına gelmez. Zeka seviyesi düşük insanlar ise bilgilerini abartır; her dediklerinin doğru olduğuna inanırlar. Çünkü farklı bilgiler edinmek onlar açısından zordur.

■ Sıradan insanların yanından geçip gittiği şeylerle, zeki insanlar çok fazla ilgileniyor. Bunun tek sebebi ise onların çok meraklı olmaları. Çünkü sürekli bir şeyler öğrenmeye açlar. Bu da beraberinde Einstein’i haklı çıkartıyor: “Benim bir yeteneğim yok. Başarımın sebebi meraklı olmam” diyor.

Zeki İnsanların Fiziksel Özellikleri

Zeki insanların fiziksel özellikleri bize sorulduğunda, gözlük takmaları olduğunu söylerdik. Gözlükle zeka arasında birbağ kurardık tabiri caizse… Ancak bunun haricinde de zeki insanlarla ilgili söyleyebileceğimiz çok fazla şey var. Hemen maddelendirelim isterseniz…

Zeki İnsanların Fiziksel Özellikleri Nelerdir

Zeki İnsanların Fiziksel Özellikleri

■ Zeki insanların fiziksel özellikleri arasında ilk sırada uzun boylu olmaları yer alıyor. Akıllı insanların daha çok uzun boylu oldukları tarih boyunca görüldü. Boylarının onlara statü kazandırdığı; daha iyi işlerde çalışmalarına neden olduğu düşünülüyor.Bu kişiler çocuklarını da daha iyi eğitimle yetiştiriyorlar.

■ Göğsü büyük kadınların da küçük olanlara göre daha zeki oldukları düşünülüyor. Ölçü büyüdükçe zeka seviyesinin arttığına inanılıyor. Böyle bir kadın gördüğünüzde,zekasından şüphe etmemelisiniz.

■ Mavi göz rengi de zeka simgesi. Ancak gözlerine daha fazla uşık yansıması dolayısı ile bu kişilerin gözlerinde ışık hassasiyeti oluşabileceğini de belirtmeden geçmemeliyiz.

■ Kafası büyük olanlar da olmayanlara göre daha zeki. Çünkü kafalarında daha düşük miktarda nöron yoğunluğu bulunuyor. Bu durum beynin büyüklüğü ile alakalı değil, tamamen nöron seviyesinin azlığından dolayı bu şekilde.

■ Geniş alın da zeka belirtisi. Bu insanlar aynı zamanda daha becerikli. Sorumluluklarını rakiplerinden daha çabuk yerine getirebiliyorlar. Aynı zamanda yapmaları istenen işi onlara uzun uzadıya anlatmak da gerekmiyor. Leb demeden leblebiyi anlıyorlar yani…

■ Kulak simetrisiaz olanların da zeki oldukları düşünülüyor. Yani bir kulağınızın şekli diğer kulağınıza göre farklıysa şanslısınız… Bu kişilerin kendi çıkarlarını ön planda tuttukları da araştırma sonuçları arasında yer alıyor.

■ Erkeklerin dudakları ince ve gülümseyenleri de üzgün dudaklı erkeklere göre daha zeki… Bu durum en azından görünüşte bu şekilde. Bu da yapılan araştırma sonuçları ile sabit…

■ Çene şekli de zeka seviyesi ile ilgili bilgiler veriyor. Ancak burada küçük ama sivri çenelilerin daha zeki oldukları düşünülüyor. Çenesi büyük olanlar ise onlara göre daha az zeki…

■ Vücut kılları daha kalın olan erkekler de olmayanlara göre daha zekiler. Yani erkekseniz ve vücudunuz kıllı ise zekisiniz demektir. Hiç halinizden şikayetçi olmayın…

Zeki İnsanların Özellikleri Nasıl Belli Olur?

Zeki insanların özellikleri nasıl belli olur sorusunun yanıtlarını artık hem fiziksel hem de psikolojik olarak verebilir duruma geldiğinizi düşünüyoruz. Ama biz sizlere onları anlatmaya devam edeceğiz.

Zeki İnsanların Özellikleri

Zeki İnsanların Özellikleri Nasıl Belli Olur

■ Düz, kemikli bir burnunuz ve geniş burun delikleriniz varsa zekisiniz demektir. Bu durun şekli Roma burnu olarak tanımlanıyor. Her şeyin öncesinde bu kişilerin karar verme yetenekleri iyi olarak değerlendiriliyor. Bilişsel ve ciddi bir zihinleri ve güzel sanatlara yeteneği olan bu kişiler aynı zamanda zeki olarak değerlendiriliyor.

■ İşaret parmağınız küçük ise matematiksel zekanız iyi demektir. Eğer işaret parmağınız ile birlikte yüzük parmağınız da küçükse akıllı olduğunuzu da söyleyebiliriz. Dolayısı ile parmak uzunluğu ve zeka arasında sıkı bir bağlantı bulunuyor.

■ İş ortamında solak insanlarla çalışmak, ortama daha hızlı bilgi sağlanmasını olanaklı hale getiriyor. Bu insanların sağ beyin kürelerinin de daha gelişmiş olduğunu söyleyebiliriz.

■ İnce belli kadınlar da diğer kadınlara göre daha zekiler. Bunu, vücut şekli kum saati olan kadınlar şeklinde de değerlendirebiliriz. Hamile olup beli ince olan kadınların bebekleri ise anne karnında nörolojik olarak daha hızlı gelişim gösteriyor.

■ Zeki insanların özellikleri nasıl belli olur sorusunun yanıtlarından bir diğeri ise kilo. Kilolu insanların daha az beyin sorununa sahip oldukları düşünülüyor.

■ Zeki insanlar farklı fikir ve bakış açılarına da açık oluyorlar. Dolayısı ile birisi kendilerine bir fikir ile geldiğinde, bunu hemen kestirip atmak yerine değerlendirmeyi tercih ediyorlar. Ve bu kişilerin üniversite sınavlarındaki başarı oranları daha yüksek. IQ testi sonuçları daha iyi..

■ Zeki insanların kendi kendilerine vakit geçirmekten hoşlandıklarını da belirtelim. Tabiri caizse kendi kendilerine yetebiliyorlar. Sosyalleşmekten, diğer insanlar kadar keyif almadıkları da bir gerçek…

■Zeki insanlar aynı zamandairadesine de sahip kişiler. Geleceklerine hedefler koyan ve bunun için planlar yapan bireyler. Bu da onları rakiplerine göre daha başarılı yapıyor takdir edersiniz ki…

■ Zeki insanların mizah yetenekleri de daha yüksek. Yani eğlenceliler. Komedyenlerin sözel zekaları diğer insanlara göre daha yüksek örneğin.

Aşırı Zeki İnsanların Özellikleri

Aşırı zeki insanların özellikleri hakkında bilgi edinmek isteyenler var bir de… Ve genelde şu merak ediliyor: Mark Zuckerberg gibi dünyanın en zengin insanları bunu aşırı zeki oldukları için mi başarıyor? Gelin onların sahip oldukları özellikleri gözden geçirelim…

Çok Zeki İnsanların Özellikleri

Aşırı Zeki İnsanların Özellikleri

■ Duygusal zekası yüksek insanlar karşılarındakinin ne düşündüğünü ve ne hissettiğini anlayabilirler. Onların ihtiyaçları hakkında fikirleri vardır. Dolayısı ile yeni insanlarla tanışıp, onların düşüncelerini öğrenmeye değer verirler.

■ Aşırı zeki insanlar, bizim alakasız olarak gördüğümüz şeyler arasında bir anlam ilişkisi kurabiliyorlar. Onlar diğer insanların göremediklerini görüyor. Bu durum biraz da yaratıcılık olarak ifade ediliyor.

■ Düşündüğünüzün aksine, aşırı zeki insanlar, sıradan işleri erteliyorlar. Neden mi? Çünkü yapacak daha önemli işleri bulunuyor.

■ Daha kaygılıdırlar. Bununla birlikte sadece büyük sorunlarla ilgilenirler. Kısacası aşırı zeki insanlar da zeki insanlar da diğerlerine göre biraz farklı düşünüyorlar.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.