Yaz Depresyonu

Yaz Depresyonu

Yaz depresyonu, insanların yaz aylarında ağına düştüğü, sık görülen yaz hastalıklarından bir tanesidir. Her ne kadar fiziksel olduğu düşünülse de yaz hastalıkları arasında yer alan ruhsal sorunlar da söz konusudur ki bunlardan bir tanesi de yaz depresyonudur. Yaz depresyonu nedir, yaz depresyonu neden olur, yaz depresyonu belirtileri nelerdir, yaz depresyonu nasıl geçer gibi soruların yanıtlarını sizlerle paylaşacağız.

Yaz Depresyonu Nedir?

Mevsimsel depresyon genellikle sonbahar ve kış aylarında, günlerin kısalması, hava durumunun kötüye gitmesi gibi sebeplere bağlı olarak ortaya çıksa da, daha az görülen yaz depresyonu da ilkbahar yaz döneminde ortaya çıkmakta ve kış depresyonuna göre daha az sıklıkta gözlemlenmektedir. Kadınlarda erkeklere oranla dört kat daha fazla gözlemlenen bu duygu durum bozukluğu genellikle travmatik süreçlere bağlı olarak gelişmektedir.

Yaz aylarında önemli bir sorun yaşamış olan birey, sonraki yaz aylarında da aynı dönemde aynı durumu hatırlar ve bu da sonuç olarak ortaya yaz depresyonunu çıkartır. Her sene aynı dönemlerde belirginleşen yaz depresyonu; aslında kişinin kırık kolla araba kullanmasına benzetildiği için, yaşam kalitesinin düşmesine sebep olmaktadır. Genellikle hafife alınan bu durum tedavi edilmezse, ilerleyen dönemlerde yaz depresyonundan daha ciddi problemlerin gelişmesine de sebep olabilir.

Yaz Depresyonu Belirtileri

Yaz depresyonu genellikle bireylerde her yıl aynı zamanlarda başlamalı ve aynı zamanlarda sona ermelidir. Yaz depresyonu belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz ve bu belirtilerin farkında olan kişi, yaz depresyonu yaşadığını daha kolay algılayabilir:
Olaylara karşı gelişen yüksek hassasiyet ve sinirlilik hali
Uyku sorunları (Normalden az uyuma ya da çok uyuma olarak görülebilir)
Anksiyete sorunları (Kişi yaz depresyonu geçirirken her zamankinden daha kaygılı ya da endişeli olur)
İştahsızlık ve buna bağlı olarak gelişen kilo kaybı (Yemek yeme isteğinin öncekine göre daha az olması)
Ajitasyon (Kendine acıma ve bunu diğer insanların da hissetmesini sağlama duygusunun gelişmesi)

Yaz depresyonu belirtileri arasında kişinin hayattan zevk almayışından mutlaka söz etmemiz gerekir. Bildiğimiz gibi güneş, yaz hastalıklarının temel sebebidir. Güneşe maruz kalan insanlar güneş yanığı ya da güneş çarpması gibi durumlarla karşı karşıya kalırlar. Çünkü güneş, değerlendirilmesi gereken bir şeydir. İnsanlar güneşli havalarda denize ve havuza girer, pikniklere gider, daha kısa giyinirler… Ancak yaz depresyonu gözlemlenen kişiler, güneşi sevmez ve güneşli havaları değerlendirmezler.

Eskiden mutlu olduğu şeylerle artık mutlu olamayan yaz depresyonuna sahip kişilerde konsantrasyon ve dikkat eksiklikleri de söz konusu olabilmektedir. Enerji kaybı yaşayan ve bunu havaların ısınmasına bağlayan kişiler kendilerini sürekli yorgun ve bitkin de hissederler. Yaz depresyonu belirtileri arasında aynı zamanda, partnere duyulan isteksizlikten de söz etmek gerekmektedir.

İştahsızlık sorunu yaşayan bireylerde iştah artışı ve dolayısı ile kilo alımı da yaz depresyonu belirtileri arasında sayılabilmektedir. Tedavi edilmeyen ileri aşamalarda ise yaz depresyonu bulunan bireyler saldırganlaşıp, intihar eğilimine yakın dahi olabilirler. Dolayısı ile her ne kadar yaz depresyonu her sene yaşansa ve bu duruma alışılsa ya da durum hafif gibi görülse de, mutlaka konu ile ilgili bir Psikiyatr ile görüşülmesi önerilmektedir.

Yaz Depresyonu Neden Olur?

Aslında yaz depresyonu neden olur sorusunun yanıtları tam olarak bilinmemektedir. Ancak genel olarak neden kaynaklandığı uzmanlar tarafından tahmin edilebilmektedir ve bu sebepler arasında ilk olarak biyolojik saatin bozulmasından söz edilir. Günlerin uzamasına bağlı olarak gelişen bu durum, kişinin önceki zamanlara göre daha az uyanık kalmasını da beraberinde getirir ve bu da yaz depresyonuna sebep olarak gösterilmektedir.

Hormonal değişimler de yaz depresyonuna neden olabilir. Bu değişimler arasında, biraz önce sözünü etmiş olduğumuz uyanık kalma süresinin azalması, Melatonin hormonunun dengesinin bozulması ilk sırada yer almaktadır. Buna bağlı olarak Seratonin hormonu seviyesinin azalmasından da söz edebiliriz.

Yaz depresyonu neden olur sorusunun yanıtları arasında yer alan unsurların giderilebilmesi için yapılabilecek bazı şeyler de yok değildir. Örneğin, haftada en az dört gün ve her seferinde ortalama yirmi dakikalık tempolu yapılan yürüyüşler ile Endorfin hormonu seviyesinin artmasına yardımcı olabilir. Düzenli uyku ve sağlıklı beslenme alışkanlıkları da dikkat edilmesi gereken dipğer unsurlar arasında yer almaktadır.

Yaz Depresyonu Nasıl Geçer?

Yaz hastalıkları arasında adını gördüğümüz yaz depresyonu ile ilgili yapılan bilimsel araştırmaların ilki 1991 yılında gerçekleştirilmiş olup, dolayısı ile bu hastalığın oldukça yeni olduğunu söyleyebiliriz. İlkbahar aylarında başlayan ve belirtileri kış aylarında yaşanan alışkanlıklardan farklılık gösteren yaz depresyonu, müdahale edilmediğinde Kasım ayına kadar da devam edebilir.

Yaz depresyonu nasıl geçer sorusunun yanıtını bulabilmek için bir Psikiyatr kontrolünde olmak önemlidir; çünkü intihara meyilin arttığı yaz depresyonu aslında çok ciddi bir problemdir. Psikoterapi ve beraberinde alınan reçeteli ilaçlarla sorunun üstesinden gelmek daha kolay olacaktır.

Buna ek olarak soğuk yerlere seyahat edilerek yapılan tatiller de yaz depresyonu nasıl geçer sorusunun yanıtları arasında yer almaktadır. Karpuz; salatalık gibi sulu sebze ve meyvelerin bol tüketilmesi, bol su içilmesi ve egzersiz yapılması… kişilerin daha sağlıklı bir ruh haline sahip olmaları için yapabilecekleri diğer uygulamalar arasında sayılmaktadır.

Sıcak hava ve nemin artışı yaz depresyonunun en önemli nedenleri arasında olduğu için klimalı ortamlarda bulunmanın tercih edilmesi önerilmektedir. Buna ek olarak havuza girilebilir ve zaman zaman soğuk dışlar almak tercih edilebilir. Arkadaşlarla yapılan etkinliklere dahil olmak, yaz depresyonu nasıl geçer sorusunun önemli bir diğer yanıtı olarak karşımıza çıkar.

Havaların ısınması, insanların kendilerini gerçek anlamda yorgun ve halsiz hissetmelerine neden olabilir. Dolayısı ile her yorgunluğu da yaz depresyonu ile karıştırmamak gerekir. Astım, yüksek tansiyon, depresyon, havaların ısınması… yaz depresyonu gelişme olasılığını daha çok arttıran unsurlar arasında yer almaktadır.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.