Uçak Korkusu Nasıl Atlatılır?

Uçak Korkusu Nasıl Atlatılır?

Uçak korkusu nasıl yenilir diyen bir insan, eğer çok sık da seyahat etmek durumunda kalıyorsa, sahip olduğu uçak korkusu onun hayatını ciddi anlamda etkiliyor demektir. Bu nedenle sizlere ilerleyen bölümlerde uçak korkusu nasıl atlatılır sorusunun yanıtlarını vereceğiz. Bu korku ile başa çıkabilmeyi başardığınızda, en uzak mesafelerin dahi size çok yakın geldiğine şahit olacaksınız.

Kemal Sunal’ın sahip olduğu uçak korkusu dolayısı ile başına gelenleri az çok hatırlıyor olmalısınız. Ancak değerli oyuncunun başına gelen durum, sahip olduğu uçak korkusu dolayısı ile kendi kendine vermiş olduğu bir zarardı. Yani uçakla ilgili herhangi bir sorun yoktu. O halde, mecburiyetleri düşünerek, uçak korkusu nasıl yenilir, uçak korkusu nasıl atlatılır sorularının yanıtlarını bilmek durumundayız.

Uçak korkusu kimi insanlar için basit ve karşı konulabilir bir korku olsa da, kimi insanlar için kurtulması çok zor bir fobi niteliğindedir. Zaman zaman yükseklik korkusu, kalabalık korkusu ve kapalı alan korkusu dolayısı ile de tetiklenebilir. O halde bu sorundan nasıl kurtulacağımızı öğrenmenin zamanı geldi de geçiyor…

Uçak Korkusu Nasıl Yenilir?

■ Uçak korkusu, tıpkı hayvanlara beslenen korkunun neden ortaya çıktığı gibi, uçağın nasıl çalıştığına dair bilgi sahibi olmayan insanlarda olur. Kedi davranışları hakkında bilgi sahibi olan biri kedi korkusu yaşamaz örneğin. Oldukça ağır parçalar olan uçakların havada nasıl uçtuğunu merak ediyorsanız, ilk olarak onun uçmak için tasarlandığını aklınıza getirin. Sonrasında da kanatların altı ve üstünde bulunan basınç farkını dengeleyerek, hiç bir sorun yaşamadan uçtuğunu aklınızın bir köşesine yazın. O uçağa binen sadece siz değilsiniz. Herkes kendini ölüme atar mı?

■ Uçak korkusu nasıl atlatılır sorusunun yanıtlarından bir diğeri de pilotlara güvenmenizin gerekliliğidir. Bir pilotun ne kadar maaş aldığından haberiniz var mı? Daha bu işe yeni başlamış bir pilotun aldığı maaş bile bir bankacının aldığı maaşın bir kaç katı. Bir de kıdemli olduklarında aldıkları maaşı düşünün. Bu para onlara kolay şekilde verilmiyor. Belirli eğitimler alıyor ve zorlu sınavlardan geçiyorlar. Ve uçağın kontrolü bu başarılı pilotların elinde, Korkunuza neden olan, çıkabilecek herhangi bir sorunu bu başarılı pilotlar çözecek. Yani onlara güvenmelisiniz.

■ Uçak korkusu yaşadığınız için ilaç almak ya da alkol kullanmak gibi yöntemlerle kendinizi sakinleştirmeye çalışmayın. Eğer uçağa fazla binen biri değilseniz, bu yöntemlerin sizi sakinleştirmesine izin vermek mantıklı olabilir, ama sürekli uçağa biniyorsanız, her seferinde bu yöntemleri kullanamazsınız. Dolayısı ile uçak korkusunu neden yaşadığınızın temeline inmek sizin için çok daha mantıklı olacaktır.

■ Tam da uçak korkusu nasıl yenilir sorusunun yanıtlarını düşünürken, türbülansa girerseniz muhtemelen korkarsınız. Aslında korkmanıza hiç gerek yok. Çünkü uçakta bulunan en kötü personel bile bu durumda ne yapması gerektiğini bilir ve yapar. Size düşen tek şey sakin olup, emniyet kemerlerinizi takmaktan ibarettir.

■ Uçak korkusu yaşıyorsanız, muhtemelen uçağa bir endişe hali içerisinde binersiniz. Ama bunu yapmak yerine kendinize neden uçak korkusu yaşadığınızı sormalısınız. Olabilecek en kötü ihtimalin ne olduğunu düşünüyorsunuz? Düşer misiniz? Yani bir kaza… Arabaların yaptığı kadar uçaklar da kaza yapıyor mu sizce? Sakin olun ve uçağa binip, aklınızdan uçak korkusunu atarak; gözünüzde iniş anını canlandırın.

■ Uçak korkusu yaşıyorsanız uçak içerisinde nefesinize odaklanmayı deneyebilirsiniz. Dört saniye boyunca nefes alıp, aldığınız nefesi yine dört saniye içerisinde verin ve bunu seri olarak tekrarlayın. Bu kontrolü sağlamaya çalışırken, uçak korkusu nasıl atlatılır sorunuza da yanıt bulmuş olursunuz.

■ Uçak korkusu nasıl atlatılır sorusunun son yanıtı ise dikkatinizi bir başka şeye vermek. Bunun için dergi ya da kitap okuyabilir, müzik dinleyebilirsiniz. Ancak yine de başaramıyorsanız bir psikiyatristten yardım almanızı öneriyoruz, sizde muhtemelen uçak fobisi vardır çünkü…

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.