Uçak Korkusu Nasıl Atlatılır? Uçak Korkusu Nasıl Yenilir?

Uçak Korkusu Nasıl Atlatılır? Uçak Korkusu Nasıl Yenilir?

Uçak korkusu nasıl atlatılır diyen bir insan, eğer çok sık da seyahat etmek durumunda kalıyorsa, sahip olduğu bu korku onun hayatını ciddi anlamda etkiliyor demektir. Bu nedenle sizlere ilerleyen bölümlerde bu sorunu nasıl aşabileceğinize dair bazı önerilerde bulunacağız. Bu korku ile başa çıkabilmeyi başardığınızda, en uzak mesafelerin dahi size çok yakın geldiğine şahit olacaksınız.

Kemal Sunal’ın sahip olduğu uçak korkusu dolayısı ile başına gelenleri az çok hatırlıyor olmalısınız. Ancak değerli oyuncunun başına gelen durum, sahip olduğu uçak korkusu dolayısı ile kendi kendine vermiş olduğu bir zarardı. Yani uçakla ilgili herhangi bir sorun yoktu. O halde, mecburiyetleri düşünerek, uçak korkusu nasıl atlatılır sorularının yanıtlarını bilmek durumundayız.

Uçak Korkusu Nasıl Yenilir

Uçak Korkusu Nasıl Atlatılır

Uçak korkusu kimi insanlar için basit ve karşı konulabilir bir korku olsa da kimi insanlar için kurtulması çok zor bir fobi niteliğindedir. Zaman zaman yükseklik korkusu, kalabalık korkusu ve kapalı alan korkusu dolayısı ile de tetiklenebilir. O halde bu sorundan nasıl kurtulacağımızı öğrenmenin zamanı geldi de geçiyor…

Aviofobi uçak fobisi olarak adlandırılıyor. Ve çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkan uçak korkusu bu sorunun temel sebebi olarak görülüyor. Ancak genel olarak baktığımızda, uçakta ölen insan sayısı ile arabada ölen insan sayısı arasında ciddi bir fark olduğunu görüyoruz. Uçakta ölen insan sayısı çok daha az olduğu için uçak yolculuğu araba yolculuğundan daha güvenli bulunuyor.

Uçak Korkusu Nasıl Atlatılır

Uçak Korkusu Nasıl Atlatılır

Bu korkuya sahip olan pek çok insan uzman doktorlar eşliğinde sahip olduğu bu korkudan kurtuluyor ve rahatgeçecek uçak yolculuklarını sorunsuz bir şekilde yapabilir hale geliyor. Siz de onlar arasında yer alabilirsiniz. Ancak belki de bu konuyu doktora başvurmadan dahi aşabilirsiniz. Peki ama nasıl? İşte ilerleyen bölümlerde bu sorunun yanıtlarını vereceğiz.

Uçak Korkusu Nasıl Atlatılır?

Uçak korkusu nasıl atlatılır? Uçak korkusu, tıpkı hayvanlara beslenen korkunun neden ortaya çıktığı gibi, uçağın nasıl çalıştığına dair bilgi sahibi olmayan insanlarda olur. Kedi davranışları hakkında bilgi sahibi olan biri kedi korkusu yaşamaz örneğin. Oldukça ağır parçalar olan uçakların havada nasıl uçtuğunu merak ediyorsanız, ilk olarak onun uçmak için tasarlandığını aklınıza getirin.

Sonrasında da kanatların altı ve üstünde bulunan basınç farkını dengeleyerek, hiç bir sorun yaşamadan uçtuğunu aklınızın bir köşesine yazın. O uçağa binen sadece siz değilsiniz. Herkes kendini ölüme atar mı?

Uçak korkusu nasıl atlatılır sorusunun yanıtlarından bir diğeri de pilotlara güvenmenizin gerekliliğidir. Bir pilotun ne kadar maaş aldığından haberiniz var mı? Daha bu işe yeni başlamış bir pilotun aldığı maaş bile bir bankacının aldığı maaşın bir kaç katı. Bir de kıdemli olduklarında aldıkları maaşı düşünün.

Bu para onlara kolay şekilde verilmiyor. Belirli eğitimler alıyor ve zorlu sınavlardan geçiyorlar. Ve uçağın kontrolü bu başarılı pilotların elinde, Korkunuza neden olan, çıkabilecek herhangi bir sorunu bu başarılı pilotlar çözecek. Yani onlara güvenmelisiniz.

• Uçak korkusu yaşadığınız için ilaç almak ya da alkol kullanmak gibi yöntemlerle kendinizi sakinleştirmeye çalışmayın. Eğer uçağa fazla binen biri değilseniz, bu yöntemlerin sizi sakinleştirmesine izin vermek mantıklı olabilir. Ama sürekli uçağa biniyorsanız, her seferinde bu yöntemleri kullanamazsınız. Dolayısı ile uçak korkusunu neden yaşadığınızın temeline inmek sizin için çok daha mantıklı olacaktır.

• Tam da uçak korkusun nasıl yenilebileceğini düşünürken, türbülansa girerseniz muhtemelen korkarsınız. Aslında korkmanıza hiç gerek yok. Çünkü uçakta bulunan en kötü personel bile bu durumda ne yapması gerektiğini bilir ve yapar. Size düşen tek şey sakin olup, emniyet kemerlerinizi takmaktan ibarettir.

Uçak Korkusu Nasıl Yenilir?

Uçak korkusu nasıl yenilir? Uçak korkusu yaşıyorsanız, muhtemelen uçağa bir endişe hali içerisinde binersiniz. Ama bunu yapmak yerine kendinize neden bu korkuyu yaşadığınızı sormalısınız. Olabilecek en kötü ihtimalin ne olduğunu düşünüyorsunuz? Düşer misiniz? Yani bir kaza… Arabaların yaptığı kadar uçaklar da kaza yapıyor mu sizce? Sakin olun ve uçağa binip, aklınızdan uçak korkusunu atarak; gözünüzde iniş anını canlandırın.

• Uçak içerisinde nefesinize odaklanmayı deneyebilirsiniz. Dört saniye boyunca nefes alıp, aldığınız nefesi yine dört saniye içerisinde verin ve bunu seri olarak tekrarlayın. Bu kontrolü sağlamaya çalışırken, uçak korkusu nasıl yenilir sorunuza da yanıt bulmuş olursunuz.

• Uçak korkusu nasıl atlatılır sorusunun son yanıtı ise dikkatinizi bir başka şeye vermek. Bunun için dergi ya da kitap okuyabilir, müzik dinleyebilirsiniz. Ancak yine de başaramıyorsanız bir psikiyatristten yardım almanızı öneriyoruz, sizde muhtemelen uçak fobisi vardır çünkü…

Bu problemi aştığınız anda sitemiz içerisinden ucuz uçak bileti nasıl alınır sorusunun yanıtlarını kontrol edebilir ve hemen sonrasında da istediğiniz yere gitmek için ilk adım olan uçak bileti alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Sonrasında ise size iyi tatiller. İlki başardıktan sonra devamı gelir unutmayın.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.