Tokofobi Nasıl Tedavi Edilir?

Tokofobi Nasıl Tedavi Edilir?

Tokofobi nedir sorusunun yanıtını genel olarak doğum korkusu şeklinde verebiliriz. Doğum korkusu nasıl yenilir, tokofobi nasıl tedavi edilir sorularının yanıtlarını ilerleyen bölümlerde tüm detayları ile sizlerle paylaşacağız. Bu sorunun genel olarak acı eşiği düşük, evhamlı kişilerde görüldüğünü, buna ek olarak doğum hakkında kötü hikayeler duymuş ya da olumsuz deneyimler yaşamış kadınlarda ortaya çıkmasının muhtemel olduğunu belirtelim. Doğum korkusu olan kadınlar, doğum sırasında bebekleri ya da kendilerine bir şey olacağından korkarlar ve bu korku onları depresyona bile sokabilir; ama aslında psikiyatristler için tokofobinin çözümü oldukça basittir. Sorunun farkında olan kadınların hemen doktora gitmesi yeterli olacaktır.

Tokofobi Nedir?

Doğum korkusu olarak tanımlanabilen tokofobinin, kadın tarafından, doğum sırasında yaşananlar dolayısı ile bebeğe ya da kendisine zarar geleceği düşüncesi ile ortaya çıktığını unutmamamız gerekir. Öğrenilmiş bir korku olabilmekle birlikte, kişinin çok kaygılı olması ya da mizacı dolayısı ile de ortaya çıkabilen bir problemdir.

Çok kaygılı insanlar bilinmeyen şeylerden korkarlar. Özellikle ilk doğumunu yapacak olan kaygılı bir kadında da doğum korkusunun ortaya çıkması beklenen bir durumdur. Korkuya neden olan kötü doğum hikayelerini dinlemek ya da filmlerde doğum sahnelerini izlemek de tokofobinin ortaya çıkmasında önemli etkenler arasında yer alabilir.

Doğum korkusunun ortaya çıkmasındaki bir diğer neden de, kadının ya da eşinin ailesinde var olan genetik bir problemdir. Böyle bir durumda kadın haklı olarak, doğacak bebeğinde de aynı sorunun ortaya çıkma ihtimaline karşı korku geliştirebilir. Bir de kendini anne olmaya hazır hissetmeden hamile kalan kadınlarda doğum korkusu ortaya çıkar. Bu korkunun temeli, bebeğe nasıl bakılacağına ilişkindir.

Tokofobinin üç farklı çeşidi bulunmaktadır. Birincil tokofobi, ikincil tokofobi ve üçüncül tokofobi olarak isimlendirilen bu doğum korkusu türlerini tek tek inceleyelim.

Birincil Tokofobi: Bu tür doğum korkusu olan kişi, bir partnerinin olmasından ve onunla birlikte olmaktan korkmaz ama hamile kalma fikri onu korkutur. Bu korkunun temeli muhtemelen çocukluk dönemlerine kadar uzanır. Kişi, dinlediği olumsuz doğum hikayelerinden etkilenmiştir. Çocukluk dönemlerinde annesinin yaşadığı doğum anlarına tanık olan çocukların da bilinçaltına yerleşen, annelerini kaybetme korkusu ve doğum yapmanın kötü bir şey olduğu düşüncesi birincil tokofobiye neden olabilir. Ailesinde sakat doğum hikayesi çok olan kişilerin de yaşayabileceği birincil tokofobide, hamile kalmaktan kaçınmak adına her tür şeyi yapan kadınlar, hamile kaldıklarında da genellikle kürtajla bu duruma son verirler. Çok fazla alkol alan, ağır şeyler taşıyan ya da yüksekten atlayarak bebeğini düşürmeyi tercih edenlerin de bulunduğu birincil tokofobi durumunda, doğum korkusunu yaşamaları dolayısı ile hamile olan kişiler ise doğumlarını sezaryen yöntemi ile yapmayı ve doğum anını yaşamamayı tercih ederler. Bu kişiler narkozla sezaryen doğuma alınır.

İkincil Tokofobi: Genellikle ikinci hamileliğinde bu durumu yaşayan kadınların ilk doğumları sonrasında muhtemelen bir travma yaşamış olmaları söz konusudur. Bebek ölü ya da sakat doğmuş olabilir. Böyle bir durum söz konusu olmasa bile bebeklerinden endişelenen kadınlar ikincil tokofobiyi yaşayabilirler. Bu kadınlar; bebeklerini kucaklarına aldıklarında ve herhangi bir sorun olmadığını gördüklerinde doğum korkusundan kurtulabilirler. Ancak ikincil tokofobi sadece doğumla ilgili travmalardan ileri gelmez. Hamileliği sırasında bir yakınını kaybeden ya da büyük bir kaza geçiren kadınlar da doğum korkusu yaşayabilirler; doğumun kendilerine zarar verecek olmasınadır korkuları…

Üçüncül Tokofobi: Doğum korkusu bu durumda hamilelik depresyonu ile birlikte gelmektedir. Hamileliğin öncesinde herhangi bir doğum korkusu sorunları yoktur. Ancak hamilelik dönemi sırasında yaşadıkları depresyon, onları bu korkuya sürüklemektedir. Hayatları istedikleri gibi gitmiyor ya da evlilikleri mutsuz devam ediyorsa da üçüncül tokofobiyi yaşayabilirler.

Doğum Korkusu Nasıl Yenilir?

Tokofobi nasıl tedavi edilir diyen bir kadının, doğum korkusu yaşadığını hissettiği anda terapilere başlaması, bu anlamda bir psikiyatriste gitmesi, sorunun kısa zamanda çözülmesini sağlayacaktır. Bu durum hamileliğin öncesinde varsa, hamile kalmadan önce başlanan terapiler, gebeliğin daha sağlıklı olmasını olanaklı hale getirir. Bununla birlikte, doğum sırasında yanında güvenebileceği biri olduğunu bilen bir kadın da doğum korkusunu kolay bir şekilde yenebilir.

Doğum korkusu nasıl yenilir diyen bir kadın mutlaka güvenebileceği bir psikiyatristle terapi gerçekleştirmeli ve kendisine olumsuz doğum hikayelerini anlatacak olan kişilerden uzak durarak buna izin vermemelidir. İlk kez anne olacak olan kadınların, bebeğe nasıl bakacaklarını bilmediklerinden dolayı ortaya çıkan tokofobiyi aşabilmek adına doğuma hazırlık kurslarına katılmaları önerilir. Buna ek olarak, hamileliği sırasında yanında yakınları bulunan ve eşinin desteğini alan kadınlar da doğum korkusunu kolay aşarlar.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.