Stresle Başa Çıkmanın Yolları

Stresle Başa Çıkmanın Yolları

Stresle başa çıkma stratejileri hakkında her birimizin ayrı ayrı bilgi sahibi olması gerekiyor. Çünkü bazılarımız eşimiz, sevgilimiz, ailemiz dolayısı ile strese girerken, bazılarımız iş ile alakalı sorunlar dolayısı ile stres yaşıyor. Okul hayatı da pek çok kişi için stres nedeni; çünkü her bir okulun bir sonraki adımı daha iyi bir okul ya da iş. Peki stresle başa çıkmanın yolları neler? İlerleyen bölümlerde sizlere, stres nasıl atlatılır sorusunun pratik yanıtlarını aktaracağız. Stres hepimiz için kaçınılmaz bir sorun ama ondan kurtulmayı bilmek önemli…

Stresle Başa Çıkma Stratejileri

■ Kontrollü nefes teknikleri, stresle başa çıkmanın yolları arasında ilk sırada yer alıyor ve sadece stres nasıl atlatılır sorusuna yanıt olmakla kalmayıp, aynı zamanda dikkati güçlendiriyor ve bağışıklık sistemine iyi geliyor. Yüzyıllardan bu yana uzak doğu ülkelerinde Pranayama adı ile bilinen bu yöntemin uygulanışı ise şu şekilde: İlk olarak, karnınıza doğru derin bir nefes alıyor ve bu nefesi bir kaç saniye tutuyorsunuz. Ardından da 5’e kadar sayarak yavaş bir şekilde bırakıyorsunuz. Bu işlemi ardı ardına dört kere yaparak stres yönetimine katkıda bulunabilmeniz mümkün.

■ Stresle başa çıkmanın yollarından bir diğeri de ahenkli nefes alma tekniği. Uygulanışı oldukça kolay olan bu yöntemde bir dakika içerisinde sadece beş kere nefes almanız gerekiyor. Sakinleşmenize oldukça önemli katkılar sağlayacak olan ahenkli nefes alma tekniğini uygulamak için isterseniz dik oturun; isterseniz de düz bir şekilde uzanın ve elleriniz karnınızda olsun. Ağzınızı kapatın. Burnunuzla nefes alırken 5’e kadar sayın. Bu sırada elinizin altında bulunan karnınızın şiştiğini hissedin. Ve sonrasında, yavaş bir şekilde aldığınız nefesi, içinizden 2’ye kadar sayacak zaman aralığında tutun. Ardından da saymaya devam ederken, yavaş yavaş nefesinizi verin. 6’ya geldiğinizde, aldığınız tüm nefesi vermiş olun, ama verdiğiniz nefesin ilk olarak karnınızdan gitmesi gerektiğini unutmayın. Bir dakika içerisinde sadece beş nefes almalı ve ilk zamanlar bu uygulamayı beş dakika boyunca devam ettirmelisiniz. Ancak zaman içerisinde yirmi dakikaya kadar çıkabilirsiniz.

■ Stresle başa çıkma stratejilerinden bir diğeri de HA nefes tekniğini kullanmak. Bu basit yöntemi, enerjinizin düştüğü zamanlarda da kullanabilirsiniz. Uygulamayı yapmak için ayağa kalkmanız gerekiyor. Peki ayakta HA nefes tekniğini nasıl uygularsınız? Omzunuzdan dirseğinize kadar olan kolunuzu vücudunuza yapıştırıp, dirseğinizin altını ise bilekleriniz tavana bakacak şekilde, 90 derecelik açıyla bükün. Bu şekilde nefes almaya başlayın ve siz nefes alırken dirseklerinizi geriye doğru çekin. Ön taraftan da göğsünüzün dışarı doğru çıktığını hissedin. Aldığınız nefesi HA diyerek hızlı bir şekilde verin. Bu arada dirseklerinizi başlangıç pozisyonuna; yani vücudunuza yapışık olduğu noktaya geri getirin. Bu sırada fazla ileri gitmemeleri gerekmektedir. Sonrasında aynı nefesi tekrar alın. İşlemi hızlı bir şekilde 10 – 15 kere tekrarlayıp bitirin.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.