Stresle Baş Etme Yöntemleri

Stresle Baş Etme Yöntemleri

Stresle baş etme yöntemlerini her birimizin tek tek öğrenmesi gerektiği bir zamanda yaşamaktayız. İş stresi, sınav stresi, heyecan, baskı… derken, stres nasıl atlatılır sorusunun yanıtları büyük önem taşıyor. Stresle başa çıkmanın yolları hakkında bilgileri sadece öğrenmek de değil, aynı zamanda da uygulamak gerekiyor. Çünkü çağımızda her hastalığın sebebi neredeyse strese bağlanıyor.

Bazı durumlarda stres işe yarayarak motivasyonun artmasına zemin hazırlayabiliyor. Ancak belirli bir düzeyin üzerinde seyrettiğinde kanser, kalp krizi, tansiyon, migren… gibi pek çok sorunu beraberinde getirebiliyor. O halde stresle baş etme yöntemlerini ve stresle başa çıkmanın yollarını bilmeliyiz. Peki, stres nasıl atlatılır?

Stres Nasıl Atlatılır?

■ Ne demişler? Öfkeyle kalkan zararla oturur. İşte tam da bu nedenden dolayı, sizi çok sinirlendiren bir olayla dahi karşılaşsanız, önce düşünüp, sonrasında hareket etmeyi alışkanlık haline getirin. Bunu yapamazsanız haklıyken haksız duruma düşebileceğinizi unutmayın. Düşünürken konuyu eğrisiyle doğrusuyla ölçüp tartın. Bunun sonrasında ise ne istiyorsanız onu yapın. Aklınızdan geçeni yapmamak da sonrasında pişmanlığa ve beraberinde de strese neden olabilir çünkü.

■ Her insan ailesi, sevgilisi, eşi, patronu, öğretmeni, arkadaşı… ile sorun yaşayabilir. Eşiniz evinize aldığınız bir tabloyu beğenmedi mi? Oysa siz onu ne hayallerle, dişinizden tırnağınızdan biriktirerek almıştınız… Sakın bunun için ağlamayın. Size verilen tepkinin sebebini düşünün önce; sonrasında da durumu toparlayabilmenin bir yolunu aramadan önce, oturup kendinize biraz gülün. Ne kadar rahatladığınıza siz bile inanamayacaksınız.

■ Stres öyle bir şeydir ki, arttıkça artar. Bu durumun içerisinde bulunulan mekanla yakından ilgisi vardır. Dolayısı ile sizi strese sokan yerden uzaklaşıp yürüyüş yapabilir; en azından bir başka odaya geçebilirsiniz. Peki strese girdiğinizi nasıl mı anlarsınız? Elleriniz titrer; renginiz kızarır, hatta her şeyi kırmızı olarak görürsünüz. Böyle bir durumda strestesiniz demektir. Hemen oradan uzaklaşın.

■ Stresle başa çıkmanın yollarından bir diğeri de olaylara verdiğiniz tepkileri ölçülendirmektir. Aksi halde, verdiğiniz aşırı tepki dolayısı ile de strese girebilirsiniz. Ne demek istiyoruz? Sorun yaşadığınız insanla aranızdaki problemi nasıl çözdüğünüze dikkat edin. Eğer bağırıp çağırırsanız, emin olun daha sonra aranız bozulduğu için de ayrı bir stres yapacaksınız. Dolayısı ile sakinliğinizi koruyun.

■ Çocukluğunuzda yaşadığınız şeyler, aslında sizin hayatınızı şekillendirir. Çocukken sizi birileri ne şekilde itham ettiyse, siz de zaman içerisinde kendinizi öyle itham edersiniz. Ancak kendi kendinize verdiğiniz mesajların çok önemli olduğunu unutmayın. Olaylara pozitif yönlerinden bakın. Negatif durumlar her zaman olumsuz düşünceleri getirir ve daha olumsuz olanları çağırır. Dolayısı ile pozitif şeyleri görün.

■ Stresle başa çıkmanın yollarından sonuncusu da, sizi strese sokan şeyi sürekli düşünmemenizin gerekliliğidir. Sürekli olarak aynı durumu anlatmanız, hakkında düşünmeniz demek, aynı şeyleri tekrar tekrar yaşamanız anlamına gelmektedir. Kendinize bu kötülüğü yapmayın.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.