Stres Nasıl Atlatılır?

Stres Nasıl Atlatılır?

Bazen hiç bir şey yapmadan, hatta telefonumuzu dahi elimize almadan yatağımıza, cenin pozisyonu alarak uzanmak; ve öylece sessizliği dinleyip, rahatlamaya çalışarak belki de uyumak, ne güzel bir duygudur değil mi? Çok sık tekrarlanmadığı sürece elbette; çünkü uzmanlar bunun depresyon belirtileri arasında yer aldığını belirtmekte. Aynı zamanda, zaten hayat, sürekli bunu yapabileceğimiz kadar rahat da değil… Stresli bir yaşamı olmayan kişi oldukça az. Hal böyle olunca da hepimiz merak ediyoruz: Stres nasıl atlatılır, stres nasıl azalır? Yazımızın ilerleyen bölümlerinde stresi azaltmanın yollarını bulabileceksiniz…

Stres Nasıl Azalır?

• Uyumak için koyunları çitten atlattığımız gibi, stresi azaltmanın yolları arasında da, önce 1 – 10 arası ileri doğru saymak, sonra da 10 – 1 arası geri doğru saymak, oldukça etkili bir yöntemdir. Bunu, farklı rakamlar arasında da sayabilir, hatta, 2’şerli, 3’erli olarak da atlayabilirsiniz. Beyniniz rakamlara yönleneceği için, strese neden olan düşüncelerden uzaklaşırsınız.

• Stresten beyninizi arındırabilmek adına yapabileceğiniz başka bir şey de, bir limonun kabuğunu soyup, sonra da bu limonun kokusunu içinize çekmek. Bu yöntem stresi, oldukça ani şekilde azaltmaktadır.

• Sakız çiğnemek de stresi azaltmanın yolları arasında yer alıyor. Hem stres hormonunu azaltan sakız çiğnemek, hem de anksiyeteyi azaltma etkisi ile biliniyor. Hem de bunu çok değil, bir kaç dakika yapmanız yeterli…

• Çikolata yemenin de denenebilecek farklı bir yöntem olduğunu belirtelim. Mutluluk seviyesini arttıran çikolata, stres seviyesini de azaltmakta, ve bununla birlikte, Bitter çikolata tercih etmeniz halinde, zararlı etkilerine maruz kalmamanız da ayrı bir nokta… Lezzeti zaten ortada.

• İçeriğindeki bileşenler dolayısı ile stresi azaltan yeşil çay ise, stresli zamanlarda yapacağınız çay tercihi olmalı… Sağlıklı olması; ve zayıflamaya katkılarındansa, isterseniz hiç söz etmeyelim.

• Müzik dinlemeyi de unutmamalısınız elbette. Yüksek sesle, en sevdiğniz hareketli şarkıyı dinlemek, hem kalp ritminize olumlu etkide bulunacak; hem de stres seviyenizi azaltacaktır.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.