Renkler Neyi Simgeler? Renkler Neyi İfade Ediyor?

Bu yazımızda sizler için, renkler neyi anlatır, renkler neyi simgeler, renkler neyi ifade ediyor, ve renkler neyi çağrıştırır… gibi konular hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. Yaptığımız resimlerden giydiğimiz giysilere, kullandığımız ev eşyalarına, hatta bilgisayarımızda bulunan duvar kağıdına kadar pek çok şey, farklı renklerden oluşur. İşte bu anlamda renkler neyi ifade ediyor sorusunun yanıtını bilmemiz gerekmektedir. Hatta, renkler neyi çağrıştırır sorusunun yanıtı ile birlikte, insanlar üzerinde bir takım psikolojik analizler gerçekleştirmenin bile mümkün olabileceğini belirtmeliyiz. O halde bakalım renkler neyi simgeler, renkler neyi anlatır…

Kırmızı: Renkler neyi ifade ediyor sorusunun, kırmızı için yanıtı: canlılık, hareket; ve çok güçlü sevgidir. Fakat şunu da unutmamak gerekir ki: kırmızı renk ile uzun süreli zaman geçirmek, kişilerin kalp atışlarının hızlanmasına, tansiyonlarının yükselmesine, aynı zamanda da sinirli bir ruh hali sergilemelerine neden olmaktadır.
Turuncu: Renkler neyi simgeler sorusunun yanıtı, turuncu için güneşin sıcaklığı, ve yine onun parlaklığıdır. Turuncu renk, kullanan kişilerin eğlenceye düşkün olduklarını, ve yaşama sevincine sahip olduklarını ifade etmektedir.
Sarı: Renkler neyi anlatır sorusunun yanıtı, sarı renk için canlılıktır, ışıktır… Sarı rengi uzun süre izleyen bir kişinin sinir sistemi uyarılır, ve bu sayede kan dolaşımı daha sağlıklı bir şekilde gerçekleşmeye başlar.
Yeşil: Hızır veren bir renk olması; ve dinlendirici özelliği ile bilinmektedir. Yeşil rengi uzun süre izleyen insanlar daha çok çalışmak istemektedirler. Açık yeşil renk için ise, renkler neyi ifade ediyor sorusunun yanıtı: yeni başlangıçlar anlamını taşımaktadır.
Mavi: Renker neyi çağrıştırır sorusunun yanıtı için açık mavi sınırsızlıktır, mavi ise genel olarak, rahatlığı; ve sessizliği ifade etmektedir. Mavi neyi ifade ediyor diyenler için, yaratıcı fikirler geliştirdiğini, düşünmeye, ve karar vermeye yardımcı olduğunu da belirtmemiz gerekmektedir.
Mor: Renkler neyi anlatır sorusunun yanıtları arasında yer alan mor için, koyu tonların yalnızlık sevgisi verdiğini söyleyebiliriz; açık tonlar ise mor renk için, kullanan kişinin hassas olduğunu ifade etmektedir diyebiliriz. Bununla birlikte mor renk, genel olarak, hüzünü; ve içe dönüklüğü ifade etmektedir diyebiliriz.
Siyah: Renkler neyi anlatır sorusunun yanıtları arasında siyah renge baktığımız zaman, ölüm, yas, üzüntü… gibi olumsuz şeyler hatırlarız. Giyiminde siyah rengi kullanan kişiler ise, ağırbaşlı; ve ciddi kişiler olmaktadırlar genellikle…
Beyaz: renkler neyi ifade ediyor sorusunun yanıtları arasında beyaz renge baktığımızda, güveni, doğruluğu, temizliği, ve saflığı hatırlamaktayız.
Gri: Renkler neyi simgeler sorusunun yanıtı için gri rengin, olgunluk, ve temkinli olmayı ifade ettiğini belirtebiliriz.

Latest Comments
  1. sevde

    hiç bişey anlamadım ya hu

  2. Anonim

    zaten lacivert yokki

  3. Hayat

    Nasıl cevaplar anlamadım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası