Mutlu Olmanın Yolları

Mutlu Olmanın Yolları

Mutlu olmanın yolları aslında düşündüğünüzden çok daha kolay uygulanabilir nitelikte. Nasıl mutlu olurum dediğiniz noktada merak ettiğiniz bu sorunun yanıtlarını sizlerle ilerleyen bölümlerde paylaşacağız. Ancak daha önce de Mutlu Olmak İçin Yapılabilecekler ve Mutlu Olmak İçin Yapılacak Şeyler başlıklı konularımızda sizlere mutlu olmanın yollarından söz etmiştik. İstemeniz halinde bu konuları da gözden geçirebilirsiniz.

Nasıl Mutlu Olurum?

■ Hepimize zaman zaman yanlış yapan insanlar var. Ve bu insanlar bize bazen zarar verebiliyorlar. Ama yine de mutlu olmanın yollarından ilki kin tutmamak. Asla kimseden nefret etmeyin. Belki onlar bu yanlışı bilmeden yaptı; belki de yaptıklarında pişman oldular. Hatalar insanlar için değil mi zaten? Unutun gitsin.

■ Çevrenizde bulunan pek çok insan var. Kimisi kapıcınız, kimisi müdürünüz, kimisi hastanız, kimisi öğrenciniz… Etrafınızda bulunan insanlar, iyi ki varlar. Sadece bunu düşünün; sonuç olarak her birinin bir görevi var. Siz onlara olabildiğince iyi davranmaya odaklanın.

■ Sizce sorunsuz insan var mı? Her birimizin bir değil, onlarca sorunu var ve her gün bunlardan en az bir kaç tanesi ile karşılaşıyoruz. Bu durum dünyanın en zengin adamı için bile geçerli. Mutlu olmanın yollarından bir diğeri de bu problemleri ilk olarak kabul etmek. Sonrasında çözümlemeye çalışın ve düşünün. Yaşadığınız bu sorun size nasıl bir güzellik kattı?

■ Dünya genelinde zengin ve fakir, sağlıklı ve hasta, güzel ve çirkin, evli ya da bekar… o kadar çok insan var ki! Siz de bunlardan herhangi birisiniz. Ama sahip olduğunuz hiç mi güzel bir şeyiniz yok? Peki ya daha kötü olsaydınız? Her zaman halinize şükredin ve daha iyisi için dua edin.

■ Mutlaka hayal kurun. Ama kurduğunuz hayallerin gerçekleşmeyeceğini düşünmeyin. Mutlu olmak için yapılacak şeylerden bir tanesi de hayallerinizi büyük düşünerek kurmanızın gerekliliğidir. Örneğin yılbaşı biletini, Bana çıkmaz diyerek almamazlık yapmayın. Birine çıkacak. Ve o biri hayallerini gerçekleştirecek. Size çıkarsa neler yapacaksınız?

■ Zamanınızı, sahip olduğunuz problemlerinizi düşünerek geçirmeyin. Keşke bir güç olsaydı ve sorunlarımız, biz onları düşündükçe çözülseydi… Ama öyle bir durum söz konusu değil. Sorunlarınızı unutun. Bir anda çözümlerinin beyninizde şimşek gibi çaktığını göreceksiniz. Ama siz onları düşündükçe beyniniz yorulur ve yorgun bir beyin sorun çözemez.

■ Tanıdığınız her insan iyi değil, tanıyacağınız her insanın da iyi olmayacağı gibi… Ama siz insanların kötülüklerini konuşmayın. İyi yönlerini anlatın. Anlatacağınız kötü şeyleri ise konuşmayın. Sadece sessiz kalın. Bir zaman sonra bu davranışınız alışkanlık halini alacaktır.

■ Mutlu olmak için yapılabileceklerden bir diğeri de kendiniz için hiç bir şeyi ertelememenizin gerekliliğidir. Bahaneler üretmekten vazgeçin. Bir şey yapmanız gerekiyorsa hemen onun için ortam hazırlayın ve sonrasında da işe koyulun. Nasıl mutlu olurum diyorsanız bunu mutlaka yapmalı ve kendinize öncelik vermelisiniz.

■ Zaman üçe bölünür: Geçmiş, Şimdi ve Gelecek. Geçmişte yanınızda olanlar şimdi olmayabilirler ve zaten geçmişi geri getirip onlarla kaldığınız yerden devam edemezsiniz. Geleceğinizle ilgili de zaten bir fikriniz olamaz. Siz Şimdi’yi düşünün. Neler yaşıyorsanız ve yanınızda kimler varsa onlara odaklanın.

■ Gününüzü düzenli yaşayın. Bu düzeni kesinlikle bozmayın. Bunu sadece yaşlı insanlar yapmıyorlar emin olun. Uyanmak için bir saatiniz olsun örneğin ve hiç bir şeyin bu saati değiştirmesine izin vermeyin.

■ Kendinizi kesinlikle hiç kimseyle karşılaştırmayın. Kimi insan bir konuda başarısızdır; ama farklı bir konuda başarılıdır. Ve siz kendinizi karşılaştırdığınız hiç kimseye benzemiyorsunuz. Dolayısı ile hem tek; hem de özelsiniz. Bu detayı aklınızın bir köşesine yazın.

■ Birlikte zaman geçireceğiniz insanları seçmekte tamamen özgürsünüz. Bu insanların enerjisi yüksek ve pozitif kişiler olmasına özelikle dikkat edin. Yanınızdaki insanın modunun düşük ve kendinin negatif olması sizi de olumsuz etkiler. Dolayısı ile insanları seçerek zaman geçirmek mutlu olmanın yolları arasında yer almaktadır.

■ Nasıl mutlu olurum sorunuzun yanıtlarından bir diğeri de hiç bir şey için kimseden onay beklememenin gerekliliği. İyi ya da kötü hiç bir şey için kimsenin onayına ihtiyacınız yok. Siz de kimseyi onaylamak durumunda değilsiniz. Siz tek başınıza bir bireysiniz; bunu unutmayın.

■ Mutlu olmak için yapılacak şeyler arasında sosyal olmak da yer almaktadır. Bu, sürekli yeni insanlarla iletişim halinde olmanız anlamına gelmektedir. Kendinizi yeni insanlardan sakınmayın. Her yeni insan yeni bir dünyadır ve kim bilir size hangi kapıları açacaktır…

■ Her gün meditasyon yapın. Meditasyon yapmayı bilmiyor olabilirsiniz; ama öğrenebilirsiniz. Öğrenene kadar her gün bir dakika boyunca deneme meditasyonları yapabilirsiniz. Ama unutmayın ki mutlu olmak için yapılabileceklerden biri meditasyondur.

■ İyi ve sağlıklı beslenin. Ne yediğinize, ne yemediğinize, ne kadar yediğinize… kadar her detaya dikkat edin. Neden mi beslenme? Nasıl mutlu olurum diyen biri çikolata yerse mutlu olur çünkü… Çikolata serotonin hormonunun salgılanmasını arttırır. Ve bu sadece bir örnek. Sizi mutlu eden başka yiyecek ve içecekler de bulabilirsiniz.

■ Mutlu olmanın yollarından bir diğeri de spor yapmaktır. Her gün spor yapmalısınız. Spor yapmayı bilmiyorsanız her gün en az bir saat yürüyüş yapmayı tercih edebilirsiniz. Yaptığınız yürüyüşün de güneşin doğuşuna denk gelmesini sağlayabilirseniz, vermiş olduğu enerjiden yararlanmış olursunuz.

■ Hiç birimiz Sementa değiliz. Burnumuzu bir kere oynatınca her şey değişmez. Kimse her şeyi değiştiremez. Değiştiremeyeceğiniz şeyleri kabullenip, onlarla nasıl başa çıkabileceğinizi öğrenin. Yapabileceğiniz en güzel şey budur.

■ Kendinize her gün bir şey isteyin ve bu istediğiniz şeyin gerçekleşeceğine tüm kalbinizle inanın. İstemek başarmanın yarısıdır ve imkansız diye bir şey de yoktur. Tıpkı isteklerimizde sınır olmadığı gibi… İstedikçe isteyesiniz gelmiyor mu yoksa?

■ Mutlu olmanın yollarından sonuncusu ise yaptığınız şeylerin insanlığa da yararlı olmasının gerekliliğidir. Eğer böyle bir durum söz konusu ise ne mutlu size, sizden mutlusu yok demektir.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.