Mutlu Olmak İçin Yapılabilecekler

Mutlu olmak istiyorum…” demeyen var mı? Her insan hayatında mutlu olmak ister; ancak mutlu olmak için ne yapmalı? İşte onu tam olarak bilemez. Bu nedenle yazımızın ilerleyen bölümlerinde sizlere mutlu olmak için yapılabileceklerden söz etmeye çalışacağız. Eğer aklınızda, mutlu olmak için ne yapılır sorusunun yanıtları varsa, zaman kaybetmeden bilgilerimizin aktarımını sizler için gerçekleştirmeye başlayalım…

Mutlu Olmak İçin Ne Yapmalı?

Her şeyin öncesinde, sürekli aynı şeyleri yapmanız halinde hayatınızda bir değişim yaşamayacağınızı bilmeniz gerekmektedir. Eğer mutlu olmak istiyorsanız farklı şeyler yapmalısınız. Bugüne kadar değiştirmeye çalıştığınız, ama değiştiremediğiniz şeyleri bugünden sonra da değiştirmek yerine, gerçekten değiştirebileceğiniz şeylere zaman harcarsanız, hem mutlu olur; hem de hayatınızda fark yaratırsınız. Başarmak ise, sizi ayrıca mutlu edecek şeyler arasında yer almaktadır. Değiştirdiğiniz her bir ayrıntı, sizin daha başarılı olduğunuzun ispatı olacaktır.

Mutlu olmak için yapılabilecekler arasında, gerçekleşmesi mümkün olan hayaller kurmak da yer almaktadır. 5 – 10 sene sonrasında Milli Piyango’dan size ikramiye çıkacağını düşünmek, sizin yanılgınız olabilir, ama bu gerçek de olabilir. 10 sene geçtikten sonra, Milli Piyango’dan hala para çıkmadı diye hayıflanmak yerine, hayatınızda olabilecek şeylerin olduğunu görerek mutlu olmak istemez misiniz? Hiç beklemediğiniz şeylerin gerçekleşmesi size hem sürpriz olacak, hem de büyük mutluluk yaşatacaktır…

Hayatınızda var olan güzel şeyleri düşünmek yerine, olumsuzluklarla zaman kaybederseniz de mutlu olamazsınız. Hiç bir insan problemsiz bir hayatın içinde yaşamıyor. Çok parası olan, sağlık sorunları yaşayan insanlar, var olan sağlık sorunlarından kurtulamamanın derdine düşerken, sağlığı iyi olanlar parasızlıkla savaş halinde olabiliyor. Sağlıklı kişiler, “Çok şükür sağlığımız yerinde” değil de, “Neden paramız yok?” dememeli… Eğer sahip olduklarınızla mutlu olmayı bilirseniz, hayat sizin için daha güzel olacaktır.

Kimsenin yaşamına özenmeyin. Her insan problemler yaşadığı gibi, bunu kendisi kadar iyi de kimse bilemez. Bu nedenle, sizin yaşadığınız problemlere benzer, ya da yakınını, onun gibi olmak istediğiniz insanlar da yaşıyor. Unutmayın. Kendiniz olun, ve elinizdekilerle yetinin.

Hayatınızın tam olarak akışında ilerlediğini, ne yaşamanız gerekiyorsa onu yaşadığınızı aklınızdan çıkartmayın. Sizin müdahaleleriniz elbette ki olacak, ancak bunun yanında, olmayan şeyler için de “ah, vah” etmeyin artık. Mutlu olmak için yapılabilecekler arasında bu detayın da çalıştığını gözden kaçırmayın.

Başarısız olduğunuz şeyler için kendinizi suçlamayın. Başarmak için çok çabalamış olabilirsiniz; ama başaramamışsanız bunun sorumlusu siz değilsiniz. Demek ki onun olmaması gerekiyordu. Ama bu, bundan sonra bir şeyleri başaramayacağınız anlamına da gelmiyor. Bu günden önce de başarısızlıklarınız olmadı mı? Ama başardıklarınız da oldu… Rahat olun…

Yaptığınız hatalardan dolayı da üzülmeyin. Biliyorsunuz ki hatasız kul olmaz. Bu nedenle, yaptığınız hatalar, sizin mutsuz olmanız için bir gerekçe değiller, ve zaten bundan sonra da hata yapacaksınız. Hatalar onlardan ders almamız için değiller midir zaten?

Hayatınızda, sizden başka memnun etmek zorunda olduğunuz kimse yok. Bu nedenle, kimseyi mutlu etmek için çabalamayın. Mutlu etmeniz gereken tek kişi kendinizsiniz. Buna göre hareket edin.

Kontrol edemediğiniz şeyler için zaman ve çaba harcamaktan vazgeçin. Sizin kontrolünüz dışında geliştikleri için, siz zaten bir şey yapamayacaksınız. Neden gereksiz uğraşıyorsunuz?

Eski Yorumlar
  1. Kemencecicocuk

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.